שתף קטע נבחר

הלחצים מימין הכריעו את נתניהו: "מבטל את ההסכם לקליטת המסתננים"

בצל החרפת המסרים מצד השר בנט, הודיע ראש הממשלה בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב: "לאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם". גבאי תקף: "חוסר מנהיגות, פחדנות, בריחה מאחריות". זנדברג: "הטוקבקיסטים שביבי טיפח יצאו לו משליטה"

 

 

 
לאחר מסע לחצים כבד מימין - בעיקר מצד הבית היהודי - הודיע בצהריים (יום ג') ראש הממשלה בנימין נתניהו על החלטתו לבטל לחלוטין את מתווה קליטת מבקשי המקלט ולא להסתפק בהשעייתו. בפתח פגישתו עם נציגי דרום תל אביב אמר נתניהו: "שמעתי בקשב רב הערות רבות על ההסכם. בעקבות זאת, ולאחר שערכתי מאזן מחודש של היתרונות והחסרונות, החלטתי לבטל את ההסכם".

 

אריה דרעי (צילום: אוהד צויגנברג)
נתניהו והשר דרעי במעמד ההכרזה על המתווה שהושג מול האו"ם(צילום: אוהד צויגנברג)

לדברי נתניהו: "מדי שנה אני מקבל אלפי החלטות שמיטיבות עם מדינת ישראל ועם אזרחי ישראל. מעת לעת מתקבלת החלטה שיש צורך לשקול אותה מחדש. ביממה האחרונה קיימתי התייעצויות רבות עם שר הפנים אריה דרעי, עם גורמי מקצוע ועם נציגים של תושבי דרום תל אביב. למרות המגבלות המשפטיות והקשיים הבינלאומיים שהולכים ונערמים, אנחנו נמשיך לפעול בנחישות למצות את כל האפשרויות העומדות לרשותנו להוצאת המסתננים. במקביל נמשיך לחפש פתרונות נוספים. ההחלטה על הקמת המנהלת לשיקום דרום תל אביב תישאר בתוקף. המנהלת תתחיל את פעולתה בזמן הקרוב, בשיתוף נציגי השכונות בדרום תל אביב".

 
 

בפתח הפגישה עם נתניהו השמיעו נציגי התושבים דברי ביקורת על המתווה שהציג נתניהו אתמול: "זה היה הלם גדול עבורנו. הוכינו תדהמה. הרגשנו שהמדינה יורקת לנו בפרצוף. הבנו שהמשמעות היא שהמסתננים יישארו בדרום תל אביב עוד הרבה מאוד זמן ושהבעיה שלנו לא תפתור". נתניהו עדכן אותם בהחלטתו לבטל את המתווה והתושבים בירכו על ההודעה הזאת והביעו סיפוק אך הוסיפו: "אדוני ראש הממשלה, משבוטל כעת המתווה, מה יקרה עכשיו? מה תעשו עם אותם מסתננים?". נתניהו לא השיב באופן ברור לשאלות הללו ואמר כי צוותים עובדים על כמה אפשרויות בניסיון לגבש מתווה אחר. הוא הוסיף כי המתווה החדש יצטרך לעבור את משוכת בג"ץ.

 

בנציבות האו"ם לפליטים קראו לישראל "לשקול מחדש ובהקדם" את ההחלטה לבטל את המתווה שהושג מולם. "אנו ממשיכים להאמין בצורך של הסכם מנצח, שיכול להועיל לישראל, לקהילה הבינלאומית ולאנשים הזקוקים למקלט", אמר דובר הנציבות, וויליאם שפינדלר, שהוסיף: "אנחנו מקווים שישראל תשקול מחדש את החלטתה".
 

החלטת נתניהו התקבלה על רקע החרפת המסרים מצד יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט שאמר כי לא די להשעות את ההסכם וקרא מוקדם יותר לנתניהו לבטלו כליל. בנט כתב בחשבון הטוויטר שלו כי "ההסכם מול האו"ם על קליטת המסתננים הוא רע לישראל. ‏לא די להשעותו. אני קורא לראש הממשלה לבטלו כליל". לדברי בנט, ‏אישור ההסכם "יהווה בכייה לדורות, ויקבע תקדים שישראל מעניקה תושבות למסתננים בלתי חוקיים במוצהר. ‏ממשלת ישראל לא תצליח לשכנע בעתיד איש שההסתננות לישראל אינה כדאית".

 

לאחר הודעת נתניהו מסר בנט: "אני מברך את ראש הממשלה על ההחלטה הנבונה לבטל את הסכם קליטת המסתננים. נמנעה בכייה לדורות. כעת יש לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים".

 

הגביר את הלחץ על ראש הממשלה. בנט עם נתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הגביר את הלחץ על ראש הממשלה. בנט עם נתניהו(צילום: רויטרס)

שר החינוך היה מראשי המתנגדים בקואליציה להכרזת נתניהו על ביטול תוכנית הגירוש ואמר אתמול כי "הסכם מתן מעמד ל-16,250 מסתננים בישראל יהפוך את ישראל לגן עדן למסתננים".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שבר שתיקה ואמר כי "הבעיה עם ראש הממשלה היא לא רק זה שחזר בו, אלא זה שבמקום לעבוד מנסים לעבוד על כולם. ישראל צריכה לטפל בפליטים, מפני שזהו המוסר היהודי, והיא רשאית לגרש מסתנני עבודה מפני שאנחנו מדינה מתוקנת".

 

יאיר לפיד: "לראש הממשלה לא איכפת משום דבר חוץ מפוליטיקה" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
יאיר לפיד: "לראש הממשלה לא איכפת משום דבר חוץ מפוליטיקה"(צילום: אלכס קולומויסקי)

לדבריו, "מה שהממשלה צריכה הייתה לעשות כבר מזמן זה לבנות מנגנון שמפריד ביניהם באופן אנושי והגון ולהשקיע משאבים בשיקום דרום תל אביב. היא לא עשתה את זה כי מדובר בממשלה שמעדיפה סכסוכים ומריבות על מעשים. מה שראינו אתמול זה מה שאנחנו רואים כל הזמן, החל מהנושא האיראני וכלה ביוקר המחיה שמכריע תחתיו דור שלם: ראש ממשלה שכבר לא אכפת לו משום דבר חוץ מפוליטיקה. הוא לא היה כזה. קרה לו משהו". 

 

"חולשה והיסטריה של ראש ממשלה"

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, תקף בחריפות את התנהלות ראש הממשלה ואמר: "חוסר מנהיגות, פחדנות, בריחה מאחריות, הסתה נגד קהלים, סיסמאות ריקות, חוסר יכולת לקבל החלטות, אפס יכולת ביצוע. זה מה שראינו בשעות האחרונות ממי שמתיימר לטפל בבעיות ובאיומים האמיתיים על מדינת ישראל והחברה הישראלית".

 

תגובות בפייסבוק למתווה הפליטים ()
התגובות בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה נגד ההסכם

גבאי הוסיף: "איך תטפל כראש ממשלה באיום האיראני? איך תתמודד עם יוקר המחיה? איזו תכנית לביצוע יש לך להתמודד עם בעיית הדיור של צעירים? ישראל זקוקה לראש ממשלה עם יכולת קבלת החלטות ויכולת לימוד לעומק של סוגיות מורכבות ומעל לכל: יכולת ביצוע".

 

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, לא נותר אדיש להודעת נתניהו: "סיבוב הפרסה המדהים שביצע נתניהו ביממה האחרונה בנוגע לטיפול במהגרים ומבקשי המקלט מצביע יותר מכל על חולשה והיסטריה של ראש ממשלה, שהפוליטיקה פוגעת שוב ושוב בהחלטותיו המחוייבות למען טובת המדינה".

 

"ההחלטה להפר הסכם בינלאומי שהיה מאפשר למצוא פתרון סביר לסוגיה תסבך את מדינת ישראל משפטית, מדינית והומניטרית. יש רק דרך אחת להתמודד עם מחזה האבסורד שראינו ביממה האחרונה - לתבוע מהשחקן הראשי לרדת מן הבמה לאלתר".

 

אבי גבאי: "חוסר יכולת לקבל החלטות, אפס יכולת ביצוע" (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אבי גבאי: "חוסר יכולת לקבל החלטות, אפס יכולת ביצוע"(צילום: אלכס קולומויסקי)

"זה זיגזוג מפואר גם ביחס למה שהורגלנו מנתניהו", אמר ח"כ איציק שמולי. "כדאי שהוא ושריו יספרו את האמת - ביטול המתווה משמעותו שהמצב בדרום תל אביב נשאר בעינו ולא משנים כלום. אחרי צהלות השמחה תושבי דרום תל אביב יגלו שהימין עשה על חשבונם סיבוב יח"צני נוסף".

 

יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנברג, הוסיפה: "הטוקבקיסטים שביבי טיפח והוציא מהמקלדת אל העולם האמיתי יצאו לו משליטה וקיפלו אותו באופן מבזה ועלוב שמוכיח שוב כמה לנתניהו אין מדיניות, אלא רק מצית ומטף בהם הוא משתמש לפי האינטרסים. ביבי ברח והשאיר מצב שבו אין גירוש, אין הסכם ואין פיתרון לפליטים ולתושבי דרום תל אביב, שהופקרו הבוקר בידי הטוקבקיסטים של נתניהו".

 

ההכרזה על ההסכם - והזיגזוג

ראש הממשלה הסביר אתמול בצהריים את הסיבה לביטול הגירוש של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן ששוהים בארץ בכך ש"המדינה השלישית לא עמדה בלחץ". נתניהו חשף אמש לראשונה כי "המדינה השלישית" היא רואנדה, שהייתה אמורה לקלוט את מבקשי המקלט גם ללא הסכמתם, על פי ההסכם שממשלת ישראל טוענת שחתמה עימה.

 

אך רואנדה הכחישה את קיומו של הסכם כזה לכל אורך הדרך, וטענה כי לא תקבל מבקשי מקלט שיועברו אליה בכפייה. וכך התמוטט לו התמרון המשפטי שמדינת ישראל בנתה כדי להתמודד עם החלטת בג"ץ, שאוסרת לגרש את מבקשי המקלט למדינה שאינה מוכנה לקבל אותם גם ללא הסכמתם. מצד שני, גם ההסכם שנחתם עם האו"ם אתמול מוקפא על פי הודעת נתניהו. ועל כן, בשלב זה אין לממשלה שום מתווה להתמודדות עם מבקשי המקלט בישראל, כפי שהיה לפני שתוכנית הגירוש נהגתה.

 

הפגנה מחוץ לפגישת דרעי ונתניהו עם תושבי דרום תל אביב (צילום: בראל אפרים)
ההפגנה בתל אביב, הבוקר(צילום: בראל אפרים)

הפגנה מחוץ לפגישת דרעי ונתניהו עם תושבי דרום תל אביב (צילום: בראל אפרים)
(צילום: בראל אפרים)

 

ההכרזה המקורית של נתניהו על מתווה מבקשי המקלט גררה ביקורת קשה בקואליציה, בין היתר של שורת שרים בכירים שאמרו כי המתווה מסוכן ומהווה פרס למסתננים בלתי חוקיים.

 

ההתנגדות למתווה נרשמה בקרב שרים בכירים בליכוד דוגמת מירי רגב שיצאה נגד היוזמה ואמרה כי היא מודאגת מ"הוויתור על עקרונות היסוד של הממשלה בעניין מדיניות ההגירה". גם השרים משה כחלון, ישראל כץ וח"כ יואב קיש הביעו תרעומת על ההסכמות שהושגו ואילו בעמוד הפייסבוק שלו נאלץ נתניהו להתמודד עם ביקורץ חריפה מצד תומכיו.

 

במקביל, הבוקר חודשה המחאה נגד הגירוש כאשר מפגינים התאספו בשלושה מוקדים - הקריה בתל אביב, מול משרד ראש הממשלה בירושלים ומול ביתו של שר האוצר כחלון בחיפה.  כ-150 מפגינים קראו מחוץ לקריה בתל אביב: "תושבות ופליטות מסרבות להיות אויבות", "כל אדם הוא אדם, אין הבדל בין דם לדם" ו"זכויות אדם לכולם". הם אחזו בשלטים שעליהם נכתב "האם אנחנו ב-1939?" ו"מדיניות אחראית לתושב ולפליט".


פורסם לראשונה 03/04/2018 12:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AFP
מומלצים