שתף קטע נבחר

מתווה המסתננים של בנט ושקד: חקיקה עוקפת בג"ץ

בצל זיגזג ביטול מתווה הגירוש, הודיעו השרים נפתלי בנט ואיילת שקד שידרשו כבר בשבוע הבא להכניס לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו את פסקת ההתגברות הכללית. לחילופין, יבקשו לאשר חוק מסתננים חדש שאותו יתקשה בג"ץ לפסול. דאגה במערכת המשפטית

 

השרים בנט ושקד. ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
השרים בנט ושקד. ארכיון(צילום: גיל יוחנן)

 

השרים נפתלי בנט ואיילת שקד (הבית היהודי) הודיעו הערב (יום ד') שיקדמו כבר בשבוע הבא חקיקה מחדש של חוק מסתננים הכולל את "פסקת ההתגברות" שתמנע מבג"ץ לפסול את החוק. בנט ושקד החליטו על הצעד אחרי הפארסה סביב מתווה המסתננים עם האו"ם שבוטל אחרי שראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל את המתווה שעליו הכריז. פסקת ההתגברות תאפשר לכנסת לאשר מחדש ברוב של 61 ח"כים חוקים שיפסול בג"ץ.

 

 
מבקשי מקלט עולים לאוטובוס (צילום: רועי עידן)
מבקשי מקלט שהשתחררו ממתקן סהרונים עולים לאוטובוס(צילום: רועי עידן)

  

בנט הודיע היום כי בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה הבאה ידרוש לקדם את פסקת ההתגברות הכללית ב"חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו" כבר במהלך הפגרה, על מנת לאפשר חקיקה מחדש של החוק למניעת הסתננות בצורה אפקטיבית. לחילופין, ידרוש השר לתקן את חוק הכניסה לישראל מבלי להסתכן בפסילה של בג"ץ. על פי כוונתם, שרת המשפטים תכנס את ועדת השרים לענייני חקיקה כבר בשבוע הבא על מנת להעביר את החוק ולהתחיל בהליך החקיקה.

 

"לא מדובר ב'חוק עוקף בג"ץ', אלא חוק לפיו העם הוא הריבון. החלטנו לכנס כבר בשבוע הבא את ועדת השרים לחקיקה על מנת לאשר את פיסקת ההתגברות שתאפשר לנו להוציא את המסתננים הבלתי חוקיים מישראל, ללא שבג"ץ פוסל לנו את החוק שוב ושוב", כתב בנט בחשבון שלו באפליקציית טלגרם, "אני משוכנע שכל גורמי הקואליציה יתמכו במהלך מהיר של חקיקה".  

נשיאת העליון אסתר חיות (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נשיאת העליון אסתר חיות(צילום: מוטי קמחי)

בנימין נתניהו (צילום: AFP)
הכריז על המתווה - וביטל. נתניהו(צילום: AFP)

ארכיון (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ארכיון(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 

נתניהו ושר הפנים אריה דרעי עדיין מנסים למצוא מתווה חלופי במקום המתווה הקודם שגרר ביקורת קשה מאוד בימין - שבעקבותיה נאלצו לחזור בהם. שר האוצר משה כחלון הודיע אמש כי לא יתנגד לחקיקה מחדש של החוק ולהכנסת פסקת ההתגברות שתגן על חוק המסתננים החדש. באמצעות הכנסת פסקת ההתגברות מתכוונים השרים בנט ושקד לחוקק את החוק למניעת הסתננות בגרסתו הראשונה, שנפסלה בעבר על ידי בג"ץ.

 

דאגה במערכת המשפטית

במערכת המשפטית הביעו דאגה עמוקה מהחקיקה הצפויה. מקור משפטי בכיר אמר כי "הכנסת פסקת התגברות ברוב של 61 ח"כים היא לא פחות מהתנקשות בעצמאותו, כוחו וסמכותו של בית המשפט העליון.

 

"בית המשפט העליון סבר מאז ומתמיד שניתן להסכים לרוב של 75 ח"כים לפחות לצורך התגברות על ביטול חוק על ידי בית המשפט העליון - חקיקה מחודשת. לעומת זאת 61 ח"כים זהו רוב קואליציוני הזמין בכל רגע והוא יגרום לכך שכל הפסיקות העליון העוסקות בביטול חוקים לא יהיו שוות את הנייר שעליו נכתבו ומיד יעקפו בחקיקה אחרת" .

 

שלשום כינס נתניהו מסיבת עיתונאים בהשתתפות דרעי שבה הודיעו על המתווה. דקות ספורות לאחר מכן הופעלו לחצים קשים מצד פעילי ליכוד מרכזיים ומצד תושבי דרום תל אביב לבטל את ההסכם. גם שרי הליכוד הבכירים והשותפים בקואליציה יצאו נגד נתניהו והוא נאלץ לוותר על המתווה ולהודיע על ביטולו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
השרים בנט ושקד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים