שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר: "חופשה" מפייסבוק עשויה להוריד את רמות הלחץ

  מחקר חדש הראה כי "גמילה" בת חמישה ימים מהפייסבוק מפחיתה את רמות הסטרס, אבל במקביל גם מפחיתה מהאושר שלכם

  לא יכולים בלי מבט על הפיד שלכם כל כמה דקות? אתם לא לבד: אבל מחקר חדש מגלה שגמילה של כמה ימים מהרשת החברתית עשויה לעשות לכם טוב. המחקר פורסם בגיליון החדש של כתב העת לפסיכולוגיה חברתית.

   

  החוקרים מאונניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה בדקו 138 פעילי פייסבוק אקטיביים, חלקם התבקשו להימנע משימוש בפייסבוק למשך חמישה ימים, ואילו האחרים המשיכו את חייהם כרגיל. לפני תחילת המחקר ובסיומו נשאלו הנבדקים לגבי תחושותיהם. במקביל נלקחו דגימות רוק מחלל הפה שלהם כדי לבדוק את רמות הורמון הדחק קורטיזול.

   

  החוקרים מצאו כי הימנעות מהרשת החברתית בת 5 ימים, מפחיתה את רמות הורמון הדחק קורטיזול. עם זאת, היתרון לכך עדיין לא ברור, כיוון שהנחקרים דיווחו על ירידה באושר ובסיפוק לאחר שלא ביקרו בפייסבוק כמעט שבוע. רבים מהם התמלאו אושר כשהתאפשר להם לבדוק שוב את הרשת.

   

  מסך כניסה לחשבון פייסבוק (קרדיט: shutterstock)
  נטייה לבדוק מה אחרים עושים בחייהם(קרדיט: shutterstock)

   

  יעילות של חופשה קצרה מפייסבוק

  בעוד שהימנעות מפייסבוק מפחיתה את רמות הורמון הדחק קורטיזול, האנשים עצמם לא חשו בשיפור: "בעוד שנמצא שיפור פיזיולוגי ברמת הדחק, האנשים דיווחו על ירידה בתחושת הסיפוק מהחיים", ציינו החוקרים, "הם רק חיכו לחזור לפעילות ברשת החברתית. נראה שבמקום להתמקד במה שאנשים צריכים בפייסבוק, יש לנו נטייה לבדוק מה אחרים צריכים או עשו בחייהם".

   

  החוקרים מאמינים שהימנעות מפייסבוק מאפשרת לאנשים לברוח מעומס מידע, אולם גם מנתקת אותם חברתית. החוקרים סיכמו וכתבו: "התוצאות מראות כי משתמש פייסבוק טיפוסי מוצא מידע רב זמין וכתוב, וכי חופשה עשויה להפחית את הדחק, לפחות לתקופה קצרה".

    

  בחודש שעבר פורסם מחקר דני שמצא שגמילה מהפייסבוק הופכת את האנשים לשמחים: החוקרים ממכון דנמרק למחקר מצאו ש-88% מהנבדקים דיווחו על תחושת שמחה כשהתבקשו לנטוש את הרשת החברתית. הם דיווחו גם על הפחתה בתחושת הבדידות, הדאגה, והגברת תחושת ההתלהבות מפעילויות היום יום.

   

  ובתוך כך נודע כי מארק צוקרברג יגיע להעיד בפני ועדת הקונגרס ביום רביעי הבא, ה-11 באפריל, בשל מעורבות פייסבוק בפרשת קיימברידג' אנליטיקה. השימוע ייערך בידי ועדת האנרגיה והמסחר בקונגרס המפקחת על סוגיות טלקום ומדיניות אינטרנט.

   

  על פי דיווח הוול סטריט ג'ורנל, השימוע יתמקד בשימוש שעשתה פייסבוק במידע המשתמשים. צוקרברג זומן להעיד גם בפני הפרלמנט הבריטי, אך סירב להתייצב שם. חשיפת פרשת פייסבוק הביאה לפתיחת חקירות נגד הרשת החברתית בידי רגולטורים באיחוד האירופי ובנציבות הסחר הפדרלית בארה"ב.

   

  האם הפייסבוק עלול לסכן אתכם?

   

   

   


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרדיט: shutterstock
  גמילה זמנית מפייסבוק
  קרדיט: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים