שתף קטע נבחר

הבערת צמיגים המונית בגבול עזה

"שישי הצמיגים": עשן סמיך מיתמר ליד הגדר, לאחר שהמוחים הפלסטינים החלו להצית צמיגים. בכיר חמאס מחמוד א-זהאר הגיע לאחד ממוקדי הכינוס ואיים: "אם תפגעו בעומק הרצועה, אנחנו נפגע בתגובה בעומק ישראל"

שבוע אחרי "יום האדמה" והעימותים ההמוניים, מגיעה נקודת השיא השנייה של קמפיין "צעדת השיבה". ברחבי רצועת עזה החלו התקהלויות בכמה מוקדים והמפגינים התחילו להבעיר צמיגים במסגרת "שישי הצמיגים". עד כה הגיעו למוקדי הכינוס שני בכירים מחמאס - מחמוד א-זהאר ותאופיק אבו נעים, מפקד מנגנוני הביטחון של חמאס. בדבריו למפגינים איים א-זהאר: "אם ישראל תפגע בעומק הרצועה, אנחנו נפגע בתגובה בעומק ההתנחלויות". 

 

בצה"ל אמרו כי משעות הבוקר מתקיימות הפרות סדר אלימות בחמישה מוקדים לאורך רצועת עזה, בהן משתתפים מאות פלסטינים. כוחות צה"ל משתמשים באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש. בצה"ל הבהירו כי לא יאפשרו פגיעה בתשתיות הביטחון ובגדר המגנות על אזרחי ישראל ויפעלו מול מתפרעים אלימים ומחבלים המעורבים בכך. לאור הערכת המצב, צה"ל הכריז על שטח צבאי סגור במרחב הגדר וכל פעילות בשטח זה מחייבת אישור צה"ל. אין הנחיות מיוחדות ליישובי העוטף.

 

היום מתכוונים המוחים הפלסטינים להבעיר כעשרת אלפים צמיגים ולהשתמש במראות במטרה להקשות על צלפי צה"ל את הראות. לצד הצמיגים, בעזה הכינו בליסטראות מתוך כוונה להשתמש בהן היום במסגרת העימותים. הסהר האדום הקים מרפאת שדה בדרום הרצועה לקליטת פצועים. הרוח היום היא מערבית, כשהמשמעות היא שהעשן הסמיך שכבר מיתמר יגיע לעבר שטח ישראל. עשרות כבאיות פורסות לאורך הגבול.

 

 

מפגינים שורפים צמיגים ברצועת עזה (צילום: AFP)
מבעירים צמיגים ליד הגדר(צילום: AFP)

מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: הרצל יוסף)
מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה(צילום: הרצל יוסף)

מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה ()

מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה ()

מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינים פלסטינים בגבול רצועת עזה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינים שורפים צמיגים ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

צעדת השיבה בגבול עזה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

מפגינים שורפים צמיגים ברצועת עזה (צילום: רויטרס)
שורפים את דגל ארה"ב(צילום: רויטרס)

מפגינים שורפים צמיגים ברצועת עזה ()

 

בליסטראות ליידוי אבנים על כוחות צה
מכינים בליסטראות ליידוי אבנים

בליסטראות ליידוי אבנים על כוחות צה

מרפאת שדה של הסהר האדום בדרום רצועת עזה ()
בית חולים שדה של הסהר האדום

 

ביום הראשון של המחאה, שבמסגרתה הוקמו ערי אוהלים בגבול הרצועה, נהרגו 18 פלסטינים בעימותים נרחבים. בצה"ל ובשב"כ אמרו כי לפחות 11 מהם הם פעילי טרור. מאז נהרגו שלושה נוספים, בהם מחבל חמוש שחוסל ליד הגדר.

    

בכל רחבי הרצועה - מצפון ועד דרום - צפויים היום שישה מוקדי עימותים, וההפגנות צפויות להגיע לשיאן בשעות הצהריים, אחרי תפילות יום שישי. משרד הפנים של חמאס ברצועת עזה פרסם הוראות לקראת ההפגנות ובהן ביקש מהמפגינים להימנע מחיכוך עם חיילי צה"ל, להסוות את פניהם ככל האפשר ולהימנע משימוש בטלפונים ניידים.

 

אתמול קיים שר הביטחון אביגדור ליברמן הערכת מצב עם הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט בנוגע להפגנות, שעלולות להתפתח לעימותים, והנחה את צה"ל לפעול למנוע כל פגיעה בריבונות הישראלית.

 

 

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי "אין לנו שום עניין להפריע להפגנות שמתרחשות בעומק הרצועה". הוא הבהיר כי "גם עשן מעשרת אלפים צמיגים שיובערו לא ישנה את התמונה ואנחנו ערוכים לזה. חמאס נכשל מבצעית, אבל מפרש את התגובה הבינלאומית לפעולותיו כרוח גבית להמשיך במעשיו". במהלך יום חמישי התמקדו הפרות הסדר בשני מיקומים - סמוך לשכונת סג'עיה ובחאן יונס - שם נכשל ניסיון פלסטיני להשליך מטען חבלה לעבר הגדר.

 

הבערתם באותה העת של אלפי צמיגים בתא שטח קטן יחסית עלולה להיות בעלת השלכות סביבתיות חמורות. בעקבות החשש לנזק אקולוגי, שיגר השבוע מתאם פעולות הממשלה בשטחים אלוף יואב (פולי) מרדכי מכתב לראש ארגון הבריאות העולמי ובו כתב: "ברצוני להפנות את תשומך לבך לאירוע סביבתי חמור העתיד לגרום נזק בלתי הפיך לטבע ולמערכת האקולוגית במרחב רצועת עזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים