שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משישי הבא: קנאביס רפואי בבתי המרקחת – כך זה יתבצע

  בסוף השבוע הבא צרכני קנאביס רפואי יוכלו לרכוש את הסם בעשרים בתי מרקחת. כיצד יתבצע המהלך המהפכני? כל הפרטים

  מהפכת הקנאביס הרפואי עוברת שלב נוסף: מיום שישי הבא, ה-20 בחודש, יוכלו חלק ממשתמשי הקנאביס הרפואי לקבל אותו בבתי המרקחת, במקום בנקודות חלוקה או באמצעות שליחים. כך זה יתבצע.

   

  כמה צרכני קנאביס רפואי בישראל?

  על פי נתוני משרד הבריאות, כ-25 אלף ישראלים הם בעלי רישיון בתוקף לשימוש בקנאביס רפואי. מדובר בעלייה של פי 12 משנת 2009, אז קיבלו את הרישיון לשימוש בקנאביס רפואי רק 1,800 ישראלים.

   

  למי מותר להשתמש בקנאביס רפואי?

  הקנאביס הרפואי משמש להקלת כאבים, הפחתת תסמינים נוירולוגיים והגברת תיאבון. מרבית המטופלים בקנאביס רפואי לוקים במחלות סרטן, כאב כרוני נוירופתי, מחלות דרכי העיכול או מחלות פסיכיאטריות.

   

  הרוקח יבדוק התנגשות בין הקנאביס לבין תרופות (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  הרוקח יבדוק התנגשות בין הקנאביס לבין תרופות(צילום: shutterstock)

   

  כיצד בוצעה חלוקת הקנאביס עד כה?

  הקנאביס הרפואי ניתן עד כה באמצעות נקודות חלוקה מצומצמות ברחבי הארץ, או באמצעות שליח. שר הבריאות יעקב ליצמן הכריז כי בכוונתו לאפשר את ניפוק הקנאביס הרפואי בבית מרקחת, משתי סיבות עיקריות:

   

  להרחיב את נקודות החלוקה של הקנאביס.

  דיוק ומקצועיות: כדי שהניפוק יתבצע על ידי רוקח מורשה שיוכל להתריע מפני התנגשויות בין תרופות לקנאביס הרפואי, ולהדריך את המטופל לשימוש נכון.

   

  באילו צורות נמכר הקנאביס הרפואי?

  כחלק ממהפכת הקנאביס הרפואי, יעבור הסם בקרה קפדנית ככל תרופה. עד כה נמכר הקנאביס כשקית תפרחות במשקל או כשמן. מה-20 באפריל הוא יימכר  בהתאם לחוזק הנדרש בהתוויה הרפואית.

   

  שקיות התפרחות ינופקו על פי משקל ועוצמה, ובנוסף יימכר התכשיר בבקבוקונים וטבליות. יצרניות הקנאביס נדרשו להבטיח לא רק דיוק במינון אלא גם חיי מדף ארוכים יותר של הסם.

   

  מה קובעת התוכנית החדשה של משרד הבריאות?

  על פי התכנון, מיום שישי הבא, ה-20 באפריל, תתחיל מכירתו של הקנאביס הרפואי בכ-20 בתי מרקחת שהוסמכו לכך, רובם ברשת סופר פארם. בהמשך יתרחב ניפוק הקנאביס ל-100 בתי מרקחת, כשהמטרה היא להסמיך בשנים הקרובות את מרבית בתי המרקחת ברחבי הארץ.

   

  בית מרקחת מוסמך לניפוק קנאביס מצויד בתוכנת משרד הבריאות בה מופיע האישור הממוחשב לניפוק הקנאביס, ובו הרוקח יכול לדווח למשרד הבריאות ולרופא המטפל כי הסם נמכר לרופא.

   

  כמו כן, מחויבים בתי המרקחת לאחסן את הקנאביס בכספת, בדומה לתרופות להפרעות קשב וריכוז (ריטלין, קונצרטה, אטנט ואחרים) ותרופות נרקוטיקה לשיכוך כאבים. הרוקחים המורשים לנפק קנאביס עברו הדרכה של משרד הבריאות.

   

  כיצד תתבצע מכירת הקנאביס?

  ניפוק הקנאביס יתבצע בבתי המרקחת המורשים אותם יפרסם משרד הבריאות בקרוב. החולה יתבקש למסור כרטיס מגנטי, להצטייד בתעודה מזהה ולפי הצורך גם בטופס אישור השימוש בקנאביס שחייב להיות בתוקף.

   

  מה יקרה עם נקודות החלוקה הקיימות?

  במהלך החודשים הקרובים מרכזי החלוקה דוגמת זו של חברת "תיקון עולם" ימשיכו לפעול באותה מתכונת, אולם בהדרגה הם ייסגרו, כאשר כל הקנאביס הרפואי בישראל יימכר רק בבתי מרקחת מורשים ובניפוק רוקח שעבר הכשרה מתאימה.

   


   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קנאביס רפואי. עכשיו בבתי המרקחת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים