שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הכי מטוקבקות
   פשרה בייצוגית: חברות הביטוח יפצו מבוטחים ב-14 מיליון שקל
   על פי התביעה, במקרים בהם חברות ביטוח עיכבו במשך שנים העברת כספים למבוטחים בגלל סיבות שאינן תלויות בהן, הן נמנעו מלשלם הצמדה וריבית בגין תקופת העיכוב. כך באחד המקרים מבוטח קיבל בדיוק את אותו סכום גם אחרי עיכוב של שבע שנים

   בית המשפט המחוזי מרכז בלוד אישר בשבוע שעבר הסדר פשרה במסגרת תביעה ייצוגית שהוגשה כנגד שמונה חברות ביטוח, בטענה כי הן אינן משלמות הצמדה וריבית על תגמולי ביטוח שניתנו למבוטחים, שנים אחרי שהיו זכאים להם.

    

   פשרה בייצוגית: דיסקונט יחזיר עמלות שגבה מבעלי חשבון מט"ח

   בקשה לייצוגית נגד קסטרו: "מעודדת הפרעות אכילה"

   אושרה ייצוגית: לאומי קארד העלתה עמלות מבלי להודיע כנדרש

    

   על פי התביעה, במקרים בהם נמנע מחברת הביטוח להעביר את הכסף למבוטח, כמו לדוגמה כשחשבון הבנק מעוקל על ידי צד שלישי, כאשר החברה העבירה בסופו של דבר את הכסף, היא לא צירפה לסכום תגמולי הביטוח הפרשי הצמדה וריבית בגין תקופת העיכוב בתשלום.

    

   כך למשל באחד המקרים המפורטים בכתב התביעה, חברת הביטוח הייתה אמורה להעביר את התשלום בשנת 2002, אולם בפועל, הכסף הועבר רק שבע שנים מאוחר יותר - בשנת 2009. למרות זאת, הסכום שהועבר לאחר כל השנים היה בדיוק אותו הסכום שנקבע שבע שנים קודם בלי כל התחשבות בתוספות השונות.

    

   התביעה, שהוגשה כנגד הראל, כלל, מגדל, איילון, הפניקס, הכשרה, אריה (שמוזגה לתוך כלל לפני מספר שנים) ומנורה, כללה סכום פיצוי אותו העריכו התובעים ב- 350 מיליון שקל. היא הוגשה ביוני 2011, כאשר בסוף שנת 2012 אושרה כייצוגית.

    

   במהלך השנים הגיעו התובעים והנתבעות לגיבוש הסדר פשרה לפיו ייקבע סכום פיצוי כולל של כ-14 מיליון שקל והוא יחולק לזכאים שיפנו לחברות הביטוח אולם היועץ המשפטי לממשלה הגיש התנגדות בדרישה שחברות הביטוח יפנו באופן פרטני לכל אחד מהזכאים ויידעו אותו על זכאותו לפיצוי כספי. חברות הביטוח טענו מנגד כי העלות של מהלך כזה, עולה בהרבה על הפיצוי הכספי המגיע לאותם זכאים.

    

   בית המשפט מינה מומחה שיבדוק את המשמעות הכספית של מהלך כזה, והמומחה קבע כי אכן קיימת עלות גבוהה לאיתור הזכאים. בעקבות זאת, אישר השופט עופר גרוסקופף את הסדר הפשרה במסגרתו ישלמו חברות הביטוח סכום כולל של כ-14 מיליון שקל לפי סכום שנקבע לכל חברה. החברות יחויבו לפרסם מודעות הקוראות לזכאים לממש את הפיצוי המגיע להם.

    

   על פי ההסדר, הזכאים לפיצוי הם מבוטחים וכן ניזוקים שתבעו את החברות, והכסף המגיע להם עוכב בידי חברות הביטוח מחמת עיקולים, צווי כינוס או זכויות כלשהן של צד ג', ואשר קיבלו לבסוף את הכסף, אחרי יוני 2008, בערכו הנומינלי בלבד או בצירוף הפרשי הצמדה בלבד - ללא ריבית.

    

    

   לפנייה לכתב/ת
    תגובה חדשה
   הצג:
   אזהרה:
   פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
   מומלצים