שתף קטע נבחר

יש הסכם: הכפר מתקרית הדמים בנגב יפונה

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב חתמה על הסכם עם תושבי אום אל-חיראן - הם יעברו מרצון ליישוב חורה ויקבלו פיצויים על מבנים שייהרסו. תושבים: "חתמנו על ההסכם כדי להימנע מעוד דם שיישפך"

 

היישוב אום אל חיראן. הפינוי אמור להסתיים עד חודש אוגוסט (צילום: עדאלה סוהאד) (צילום: עדאלה סוהאד)
היישוב אום אל חיראן. הפינוי אמור להסתיים עד חודש אוגוסט(צילום: עדאלה סוהאד)
הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב הודיעה היום (ד') שהגיעה להסכם עם תושבי אום אל-חיראן לפיו הם יתפנו מרצון ליישוב הסמוך חורה. התושבים קיבלו לאחרונה צווי הריסה והפינוי שהיה צפוי להתחיל אחרי הפסח נמנע בעקבות ההסכם שנחתם. נציג ועד התושבים, ראאד אבואלקיעאן, אמר בתגובה כי "הדבר הכי חשוב בהסכם הוא שאין עוד כאב. אין עוד אימא בוכה". התושבים הוסיפו: "חתמנו על ההסכם כדי להימנע מעוד דם שיישפך".

 

כ-200 תושבים (בגירים) חתמו ביממה האחרונה על הסכם פינוי עצמי מרצון מהיישוב, כפי שקבע בג"ץ ובהתאם להוראותיו. לאחר חתימת ההסכם בין הצדדים, יחל פינוי עצמי של תושבי היישוב לשכונה 12 ביישוב חורה. כל משפחה תקבל מגרש ללא תמורה ועליו תוכל לבנות את בית הקבע שלה. בנוסף, התושבים יפוצו עבור המבנים הישנים, בהתאם לכללים הנהוגים במגזר הבדואי.

 

בחודש ינואר 2017 הייתה ביישוב תקרית אלימה בין התושבים לבין כוחות משטרה שהגיעו כדי לאבטח הריסת מבנים בלתי חוקיים. תושב הכפר, מוסא אבו אלקיעאן, דרס עם רכבו את רב-סמל בכיר ארז (עמדי) לוי שנהרג. שוטרים ירו לעבר הנהג והרגו אותו. ממצאי בדיקת מח"ש שנפתחה בעקבות התקרית הצביעו על כשלים בהתנהלות המשטרה בזירה.

 

 

שר החקלאות, אורי אריאל, הממונה על הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, התייחס להסכם ואמר:  "שילוב נכון של נחישות מצד גורמי האכיפה, יחד עם הצעה נדיבה מצד המדינה, הביאו לתוצאה שכולנו מברכים עליה - פינוי מוסכם ללא אלימות של תושבי אום אל-חיראן, לפי קביעתו של בית המשפט".

 

מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, ברך על חתימת ההסכם ואמר: "אני מברך את תושבי אום אל-חיראן הגרים במקום עשרות שנים ומשבח את ראשי היישוב שגילו התנהגות אחראית לטובת כלל התושבים, הסכם הפינוי מרצון והמעבר לשכונה 12 בחורה, שפותחה במיוחד עבורם, יאפשר להם להמשיך במגורים משותפים בשכונה חדשה ויאפשר לתושבים ליהנות מתשתיות ברמה גבוהה ומשירות ואיכות חיים הניתנים בחורה".

 

הפינוי מרצון של תושבי אום אל-חיראן צפוי להתחיל בזמן הקרוב ולפי ההערכות יושלם עד לחודש אוגוסט השנה. למהלך חתימת ההסכם לפינוי מרצון היו שותפים בין השאר הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, היועץ לענייני המגזר הערבי של משטרת ישראל, רשות מקרקעי ישראל, ומשרד החקלאות הממונה על רשות הבדואים, לפי הנחייתו של השר אריאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הרצל יוסף
אום אל חיראן
צילום: הרצל יוסף
מומלצים