שתף קטע נבחר

רוסיה: "התנהגות המערב חוליגנית". בריטניה: "אתם תטיפו לנו מוסר?"

עימות בין מוסקבה ללונדון ולוושינגטון בדיון החירום של מועצת הביטחון, אחרי שארה"ב, צרפת ובריטניה מימשו לפנות בוקר את איומיהן ותקפו בסוריה. השגריר הרוסי: "זלזול בוטה בחוק הבינ"ל". שגרירת בריטניה: "מנענו רצח המוני - לזה אתם קוראים 'מעשה לא חוקי'?". ניקי היילי: "אם אסד יתקוף שוב בגז - ארה"ב תגיב"

מועצת הביטחון של האו"ם קיימה הערב (שבת) דיון חירום בעקבות המתקפה שביצעו לפנות בוקר ארצות הברית, צרפת ובריטניה בסוריה כצעד ענישה על הטבח הכימי שעשה לטענתן משטר אסד בתושבי דומא בסוף השבוע שעבר. הישיבה המיוחדת, שזומנה לבקשת רוסיה, בעלת בריתו הראשית של אסד, החלה בשעה 18:00 (שעון ישראל) ונמשכה יותר משעתיים וחצי.

 

בפתח הישיבה דיבר שגריר רוסיה באו"ם, וסילי נבנזיה. "ההתקפה בסוריה בלילה האחרון הייתה מעשה תוקפנות", אמר השגריר. הוא האשים את ארה"ב ובעלות בריתה ב"חוליגניזם דיפלומטי" ואמר כי הן הפגינו זלזול בוטה בחוק הבינלאומי. נבנזיה הוסיף כי התקיפה מאיימת על הניסיון של האו"ם להביא לפתרון פוליטי לסכסוך בסוריה.

 

טיל טומהוק (צילום: AP)
טיל טומהוק שנורה מספינה אמריקנית בתקיפה בסוריה בלילה שעבר(צילום: AP)
מטוס קרב בריטי בבסיס בקפריסין (צילום: AFP)
מטוס קרב בריטי מעט לפני ההמראה לסוריה בבסיס חיל האוויר הבריטי בקפריסין(צילום: AFP)

אחרי שגריר רוסיה דיברה שגרירת ארה"ב ניקי היילי. היא אמרה כי המתקפה תוכננה בקפידה כך שמספר האזרחים שייפגעו יהיה נמוך ככל האפשר. היילי הדגישה כי המתקפה הייתה מוצדקת, חוקית ומידתית: "נמשיך לרדוף אחרי כל מי שמשתמש בנשק כימי או מסייע לשימוש בו. הנשיא טראמפ אומר שאם סוריה תשתמש שוב בגז הרעיל הזה, ארה"ב מוכנה ומזומנה להגיב".
 
שגרירת בריטניה קארן פירס השיבה על טענותיה של רוסיה: "אי אפשר לכנות 'בלתי חוקי' שימוש בכוח שנועד למנוע רצח של כל כך הרבה אנשים חפים מפשע". פירס הדגישה כי לונדון ניסתה שוב ושוב במסגרת מועצת הביטחון לעצור את מעשיו של המשטר הסורי, אך ללא הצלחה: "אנו מתמודדים עם שורה ארוכה של הפרות, ולצדן שום נקיפות מצפון, שום הרגשת חרטה, שום תחושת אחריות – רשימה ארוכה של מעשים מבישים עטופים בתערובת של הכחשה, הונאה והפצת מידע כוזב. לא אקבל הטפות מרוסיה בכל מה שנוגע לחוק הבינלאומי".
 
דיון מועצת הביטחון של האו
השגרירה האמריקנית היילי. "נמשיך לרדוף את מי שמשתמש בנשק כימי"(צילום: AP)
דיון מועצת הביטחון של האו
שגריר רוסיה נבנזיה. "חוליגניזם דיפלומטי"(צילום: AFP)
מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא בישיבה לחברות מועצת הביטחון לגלות איפוק ולהימנע מהסלמה של המצב בסוריה. גוטרש אמר כי הטענות שבסוריה נעשה שימוש בנשק כימי מצריכות חקירה של האו"ם וכי חוקרי האו"ם מוכנים לבקר באתר שבו בוצעה לפי הטענות המתקפה הכימית.
 
במהלך הישיבה דחתה מועצת הביטחון הצעת החלטה של רוסיה, שלפיה המתקפה בלילה שעבר היא "תוקפנות נגד הרפובליקה הערבית הסורית מצד ארה"ב ובעלות בריתה והפרה של החוק הבינלאומי ושל אמנת האו"ם". להצעה בכל מקרה לא היה סיכוי לעבור במועצה, משום שלארה"ב, לבריטניה ולצרפת שמורה בה זכות וטו.
מפה תקיפה בסוריה ()
 

הפנטגון: הנשק הכימי לא חוסל

קודם לכן הערב טען משרד ההגנה האמריקני שהמתקפה בסוריה הייתה מועילה עד כדי כך שתוכנית הנשק הכימי הסורית חזרה למעשה שנים לאחור. במסיבת עיתונאים אחר הצהריים אמרה דוברת הפנטגון דנה ווייט כי המתקפה פגעה קשות ביכולתו של אסד לייצר נשק כימי, אך הדגישה כי נותרה לו התשתית לייצור נשק כזה וכי תוכנית הנשק הכימית הסורית גדולה יותר משלוש המטרות שהותקפו בסוריה.

 

על רקע טענות דמשק ומוסקבה שרוב הטילים שירו מדינות המערב לפנות בוקר יורטו, אמר הפנטגון כי סוללות ההגנה האווירית הסוריות לא הועילו "ברובן" וכי אין שום סימן לכך שנפרסו מערכות הגנה אווירית רוסיות. אחר כך הוסיף כי לשום כלי נשק סורי לא הייתה השפעה כלשהי על התקיפות המערביות בלילה שעבר.

הריסות בסוריה לאחר הפצצה (צילום: AP)
הריסות "מרכז מחקר מדעי" שהופצץ בלילה בסוריה(צילום: AP)

הריסות בסוריה לאחר הפצצה (צילום: AP)
(צילום: AP)

כבר בבוקר הודיעה רוסיה כי למתקפה המערבית "יהיו השלכות", ובצהריים היא הכריזה כי היא שוקלת כעת לספק למשטר אסד מערכות נ"מ מתקדמות מדגם S-300. המערכת מסוגלת לפגוע במטרות אוויריות בטווח של 200 ק"מ, ולפיכך היא מסוגלת לשבש גם את הפעילות הישראלית במרחב.

 

תיעוד צרפתי של ירי הטיל לעבר סוריה ()
תיעוד של ירי טיל צרפתי לאחד היעדים בסוריה

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כינה את המתקפה "הפרה של החוק הבינלאומי שתחריף את האסון ההומניטרי בסוריה". נשיא איראן חסן רוחאני אמר שהמתקפה תביא עוד חורבן לאזור. חיזבאללה טען כי המתקפה היא "המשך לתוקפנות הציונית האחרונה בסוריה ותמיכה ישירה בטרור".

 

ישראל עודכנה מראש

בבוקר דווח כי  בין יעדי התקיפה היו שדה התעופה אל-מזה שליד דמשק, מתקן נשק כימי בארזה ומרכז המחקר באזור ג'מראיה, שהותקף בעבר בפעולות שיוחסו לישראל. סוכנות הידיעות הסורית אישרה כי מחסנים של הצבא הסורי הותקפו באזור חומס. לפי הפנטגון שלושה אתרים הותקפו: מרכז לפיתוח נשק כימי וביולוגי באזור דמשק ושני אתרים לאחסון נשק כימי באזור חומס. ישראל קיבלה עדכון מראש על מועד התקיפה.

 

נשיא סוריה אסד אמר שעות אחרי המתקפה כי ארה"ב ובעלות בריתה החליטו לתקוף את משטרו משום שהבינו שאיבדו את השליטה על האזור ואת אמינותן. אסד אמר כי המתקפה רק תגביר את נחישותה של סוריה "להילחם בטרור ולמחוץ אותו בכל שעל במדינה". הטלוויזיה הסורית הממלכתית פרסמה הבוקר תמונות שבהן נראה לכאורה אסד מגיע שליו ורגוע לעבודה - כאילו מדובר ב"עוד יום במשרד".

 

השכם בבוקר יצאו מאות סורים להפגין את תמיכתם במשטר אסד בכיכר המרכזית בדמשק. הם נופפו בדגלי סוריה, רוסיה ואיראן וקיללו את דונלד טראמפ: "טראמפ, אתה קוף. טראמפ, אתה חיה". אחד המפגינים, מנופף בדגל סוריה, אמר: "אנחנו לא מפחדים מהטילים האמריקניים. השפלנו את הטילים שלהם". הפגנת תמיכה דומה הייתה בעיר חלב: "תכינו את המקלטים. מוות לאמריקה, מוות לישראל", נכתב על שלט של המפגינים שם.

חגיגות בסוריה אחרי תקיפת ארה
סורים תומכי אסד חוגגים עם דגלי ארצם אחרי התקיפה של המערב

בובה של דונלד טראמפ בהפגנה בשכם (צילום: EPA)
מחאה נגד נשיא ארה"ב בשכם(צילום: EPA)

 

טראמפ: פוטין, הבטחת ולא קיימת - זו התשובה

מנהיגי מדינות המערב שהיו מעורבות בתקיפה נאמו במהלך היום והגנו על החלטתם לצאת למתקפה. בנאום לאומה תקף נשיא ארה"ב טראמפ ישירות את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואמר: "יש לי הלילה מסר לשתי הממשלות שאחראיות יותר מכול לתמיכה במשטר הנפשע של אסד, לציודו ולמימונו. את איראן ואת רוסיה אני שואל – איזו מין מדינה רוצה להיות מקושרת עם טבח המוני של אנשים, נשים וילדים חפים מפשע? מדינות העולם יכולות להישפט לפי השאלה מיהן החברות שלהן".

 

טראמפ הוסיף: "ב-2013 הבטיחו הנשיא פוטין וממשלו לעולם כי יהיו ערבים להשמדת הנשק הכימי הסורי. המתקפה האחרונה של אסד והתגובה היום הן תוצאות ישירות של העובדה שהרוסים לא עמדו בהבטחה הזו".

 

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי אמרה כי לבריטניה יש הוכחות שלאסד יש מחסנים של נשק כימי ושהוא ממשיך להשתמש בו: "היינו מעדיפים דרך אחרת, אבל במקרה הזה אין דרך כזו. איננו יכולים לאפשר מצב שבו שימוש בנשק כימי יהיה דבר נורמלי - בסוריה, בבריטניה ובכל מקום אחר". נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר: "הקו האדום שקבעה צרפת במאי 2017 נחצה, ולכן הוריתי לכוחות החמושים הצרפתיים להתערב הלילה. איננו יכולים לגלות סובלנות לשימוש בנשק כימי – הוא סכנה מיידית לעם הסורי ולביטחון של כולנו".


פורסם לראשונה 14/04/2018 17:54

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טיל טומהוק אמריקני במתקפה על סוריה
צילום: AP
מומלצים