שתף קטע נבחר

ההרוג באסון הטנק: סמל אליהו דרורי

בתאונה בגבול מצרים בליל שבת נהרג לוחם השריון אליהו דרורי בן 20 מבית שמש. שניים מחבריו נפצעו קשה. אין סכנה לחייהם. אחיו סיפר: "הוא מאוד שמח במה שהוא עשה, הוא הרגיש שהוא תורם, שמה שהוא עושה זה חשוב"

 

 

סמל אליהו דרורי, לוחם בעוצבת "ברק" בן 20 מבית שמש, נהרג אתמול (שבת) כתוצאה מהתדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת "אדום". מדובר צה"ל נמסר כי הלווייתו תערך היום בשעה 17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל.

 

בבית החולים סורוקה בבאר שבע מאושפזים שלושה פצועים מאסון הטנק בגבול מצרים. מצבם של שניים מהפצועים עדיין קשה ומצבו של חייל נוסף מוגדר קל. מבית החולים נמסר כי לא נשקפת סכנה לחיי הפצועים.

אליהו דרורי ()
סמל דרורי. נהג הטנק שנהרג בתאונה

 

 

עובדיה דרורי, אחיו של אליהו, סיפר כי בני המשפחה עדיין לא יודעים כיצד נהרג. "שמעתי אתמול בערב את המעט שסיפרו, לא ממש הבנתי. השאר בתחקיר".

 

לדבריו, אחיו התגייס בחודש מרץ, "לפני קצת יותר משנה, אחרי שנה וחצי בישיבת ההסדר שעלבים. הוא מאוד מאוד שמח במה שהוא עשה. השיחה האחרונה שלי איתו, שיחת נפש מה שנקרא, הייתה כשהוא דיבר איתי על כמה הוא מרגיש שהוא תורם, ומה שהוא עושה זה חשוב. הוא רצה להתקדם במה שהוא עושה, זה באמת היה שלב אולי הכי שמח ותורם מבחינתו בחיים.

 

"חברים מאוד נהנו בסביבתו. הוא אהב את הצבא, הוא היה מגיע מדי פעם עם הרבה השגים מוצלחים של נהג מצטיין מחלקה, נהג מצטיין שם, כל מיני תחרויות. הדבר האחרון שהוא הראה לי זה להחליף ממצב יום למצב לילה בטנק, והוא זכה במקום ראשון. אפשר להגיד שמגיל עשר הוא שיחק עם חיילים וטנקים מפלסטיק".

 

"הקרין אור על כולם"

איתמר אליהו, חברו של דרורי, ספד לו: "הוא היה איש מדהים. כל הזמן חייך, צחק ותמיד רצה לעזור. תמיד חשב איך לתת מעצמו ולתרום כמה שיותר". הוא סיפר על תחושת הלם בקרב חבריו. "זו אבידה גדולה. הודיעו לי על זה בצאת שבת ומאותו רגע התחושה לא נתפסת. אני לא מצליח לעכל שהוא לא איתנו. הוא היה בשבילי כמו אח. אני אדם מאמין, קשה לי לקבל את הבשורה הזו.

 

"לפני שלושה שבועות ראיתי אותו והחלפנו חוויות מהשירות הצבאי. הוא סיפר לי שהוא מרוצה בשריון ונהנה בתפקיד". על חברותם הוסיף אליהו: "היינו חברים קרובים מאוד, כל הזמן צחקנו ובילינו יחד. בתיכון היינו החברים הכי קרובים אבל בצבא היה יותר קשה לשמור על קשר. בכל זאת, כשהיינו נפגשים, לראות אותו זה היה פשוט כיף, הוא היה מקרין אור על כולם".

 

ישיבת שעלבים ואיגוד ישיבות ההסדר פרסמו הודעת אבל על נפילתו של תלמידם, אליהו דרורי: "אליהו היה 'בן עליה'. מיום הגיעו לישיבה בניין האישיות היה מטרתו העיקרית. בכל יום היה חשוב לו להתקדם ולהתעלות. הייתה בו כנות ועבודה לעומק בבחינת הישגיו ובכלל. אליהו היה מלא שמחת חיים ובעל לב זהב. הצוואה שהשאיר לכולנו - להמשיך ולהתקדם עוד ועוד כל הזמן בבניין האישיות ובבניין התורה למען העם והארץ".

 

ד"ר אודי מאור, רופא בכיר במחלקה לכירורגיה פלסטית בבית חולים סורוקה, עדכן: "לפנות בוקר התקבלו שלושה פצועי כוויות בדרגות פציעה שונות. הפצועים מאושפזים במחלקות לטיפול נמרץ ובמחלקה לכירורגיה פלסטית".

 

התאונה שבה נהרג לוחם שריון ושניים נוספים נפצעו קשה, התרחשה בפעילות מבצעית באזור ניצנה, אחרי גילוי ניסיון הברחה ממצרים. כתוצאה מהידרדרות הטנק, פרצה אש בתוכו עקב התלקחות פגז.

התדרדרות טנק במהלך פעילות מבצעית בעוצבת

טנק שהתדרדר בעוצבת אדום חייל נהרג ()

הטנק שנפל הוא מסוג מרכבה סימן 3 - בצוות של גדוד 74 מחטיבה 188 שנמצא תחת פיקוד גדוד קרקל האחראי על הגזרה. מפרטי התחקיר הראשוני עולה כי הטנק הוקפץ בסמוך לשעה 1:00 בלילה בעקבות זיהוי ניסיון ההברחה, אחרי סיכול ניסיון קודם. המבריחים ניסו לפגוע בתשתית ביטחונית, וכתוצאה מכך הופעלה תרגולת שבמסגרתה מוקפצים טנקים, כדי למנוע שימוש בהברחה ככסות לפיגוע חבלני.

 

במהלך נסיעתו הכוח לא הבחין בחשיכה במדרון תלול של כשלושה מטרים בנחל ניצנה ונפל לתוכו, אף שבצה"ל אומרים כי על פניו טנק אמור להסתדר גם בשיפוע שכזה. לאחר ההידרדרות פרצה שריפה בתוך הטנק עקב התלקחות של פגז, שנסיבותיה אינן ברורות עדיין. מערכת הכיבוי "ספקטרוניקס" הופעלה, וכך הצילה בינתיים את חיי החיילים שנותרו בחיים. הנהג נהרג - לא ברור אם בגלל השריפה או כתוצאה מחנק מחומרי הכיבוי. הוא לא נפגע מנפילה מהטנק.

 

בעקבות התקרית נפתחה חקירת מצ"ח, הוקמה ועדת חקירה בצבא והחל תחקיר בפיקוד הדרום ובחטיבה 188.

 

 


פורסם לראשונה 14/04/2018 20:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים