שתף קטע נבחר

נחשפה מנהרת טרור התקפית: "הארוכה והעמוקה ביותר עד כה"

צה"ל השתלט על המנהרה, שאותרה בצפון הרצועה, כבר לפני כמה חודשים. בסוף השבוע נאטמה המנהרה שהתחברה לרשת מנהרות ברצועה והייתה עלולה לשמש לפיגוע טרור משמעותי. ליברמן: "חמאס שורף את הכסף על מנהרות. על כולן נשים את היד"

צה"ל הודיע הבוקר (יום א') כי חשף ונטרל מנהרת טרור התקפית של חמאס, שהוגדרה כ"ארוכה ואיכותית" וחדרה לשטח ישראל באזור מועצת שער הנגב. בצבא מסרו עוד כי המנהרה נאטמה בימים האחרונים באמצעות בטון. המנהרה התחברה בשטח העזתי לשרשרת מנהרות בתוך הרצועה ובשל כך, עובדת סיכולה מהווה הישג מבצעי. זו המנהרה השמינית שנחשפה ונוטרלה בחצי השנה האחרונה - שלוש מהן טופלו בשטח הרצועה וחמש בשטח ישראל.

 

 

חשיפת מנהרה במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
המנהרה שנחשפה ונוטרלה(צילום: דובר צה"ל)
 

צה"ל הודיע כי המנהרה נחפרה אחרי מבצע "צוק איתן" סמוך לעיירה ג'בליה שבצפון רצועת עזה, וחצתה לשטח ישראל - מטרים ספורים מהגדר. מצה"ל נמסר כי לא נשקפה סכנה לתושבי עוטף עזה. עוד הוסיפו בצה"ל כי המנהרה עלולה הייתה לשמש לחדירת מחבלים לצורך פיגוע משמעותי בחסות הפרות הסדר בגדר שמעליה.

 

במנהרה שנאטמה לא נמצאו אמצעי לחימה, אך לפי צה"ל היא הייתה ברמת בשלות גבוהה להוציא פיגוע בטווח זמן מיידי. המנהרה אותרה באמצעים טכנולוגיים ולא ע"י המכשול החדש נגד מנהרות. בסך הכול, חצתה המנהרה כ-20 מטרים אל תוך שטח ישראל. 

 

נושא המנהרות מעורר חששות באופן כללי בקרב תושבי עוטף עזה אבל גם ראשי היישובים וגם התושבים היו מוכנים להודעה הבוקר. מהמועצה האזורית שער הנגב נמסר כי "המנהרה מנוטרת מזה זמן רב ונמצאת במעקב. המנהרה אותרה הודות לאמצעים הטכנולוגיים החדשניים שצה"ל מפעיל בהצלחה מאז צוק איתן, ובתוכם המכשול. מהלך זה, כמו אחרים, מעיד על היכולות שצה"ל פיתח להתמודד עם איום המנהרות באזור, ועל כך אנחנו מברכים. אנחנו עומדים בקשר שוטף עם הצבא. אין שינוי בהנחיות לתושבים".

 

חשיפת מנהרה במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

חשיפת מנהרה במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
המנהרות שחשף צה"ל וניטרל בחצי השנה האחרונה(צילום: דובר צה"ל)

חשיפת מנהרה במרחב ג'באליה (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

ליברמן: "זו המנהרה הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה עד כה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס לחשיפת המנהרה זמן קצר אחרי פרסום הידיעה בנושא. בעמוד הטוויטר שלו כתב: "פותחים שבוע בהישג מודיעיני ומבצעי מרשים עם השמדתה של מנהרת טרור נוספת - הארוכה והעמוקה ביותר שנחשפה עד כה; מנהרה שבחפירתה הושקעו מיליוני דולרים. כסף שבמקום להקל על מצוקת התושבים - טבע בחול. תושבי עזה, חמאס שורף את הכסף שלכם על מנהרות לשום מקום. על כולן נשים את היד".

 

 
שר האנרגיה יובל שטייניץ התייחס בריאיון לאולפן ynet לחשיפת מנהרת הטרור בצפון רצועת עזה: "מדובר בהישג בלתי רגיל. ישראל היא הראשונה בעולם שמסוגלת לאתר וליירט מנהרות מתחת לפני הקרקע. ההישג הוא קודם כל של צה"ל אבל גם של המדענים המצוינים מהטכניון, מרפאל ואפילו מהמכון הגיאופיזי במשרד האנרגיה. יתכן שיש עוד מנהרות, אני לא אומר מה המידע המודיעיני שלנו בנושא, אני רק אומר שאנחנו מתקדמים מאוד מהר להשלמת פרויקט חיסול המנהרות".
 

בצה"ל ציינו כי המשימה לחשוף ולסכל את כלל המנהרות החודרות לשטחנו עד סוף השנה הולכת ומתקרבת למימוש - והמנהרה הזו אינה האחרונה. "אנו משקיעים הרבה בגבול עזה באירועים האחרונים כדי שזו לא תהפוך לזירה המרכזית, ויש לנו אמצעים נוספים שטרם הפעלנו", אמר דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס.

 

"אנו לא רוצים להביא להסלמה ברצועה אך נפעיל לפעול בנחישות נגד המנהרות", הוסיף תא"ל מנליס. "נמשיך להפריד בין טיפול בטרור לסיוע לאוכלוסייה גם בימים אלה, כמו הגדלת מרחב הדיג מול הרצועה והגדלת מספר המשאיות שיכולות להכניס סחורות דרך מעבר כרם שלום".

 

מצה"ל נמסר עוד כי "בחודשים האחרונים, וביתר שאת בשבועות האחרונים, פועל ארגון הטרור חמאס במטרה להפוך את מרחב הגדר לאזור טרור ולחימה. הפרות הסדר האלימות הן כסות לניסיונות טרור מעל ומתחת לקרקע. צה"ל לא יאפשר פגיעה בביטחון אזרחי ישראל או בריבונותה וימשיך לפעול בנחישות כנגד טרור מכל סוג.

 

"צה"ל מבצע תהליך שיטתי, מבצעי מודיעיני וטכנולוגי לאיתור וחשיפת מנהרות טרור לצד בניית מכשול להגנת אזרחי ישראל וריבונותה. חמאס מוסיף להשקיע משאבי עתק במאמצי טרור חסרי תוחלת במקום להשקיע אותם לרווחת תושבי הרצועה. צה"ל ימשיך לפעול ולבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל וריבונותה. אין בפעילותו משום כוונה לדרדר את המצב הביטחוני, אך עם זאת צה"ל ערוך למגוון תרחישים".

 

מנהרת טרור עוטף עזה (צילום: מתן צורי)
אזור חשיפת המנהרה(צילום: מתן צורי)
 

מנהרת טרור עוטף עזה (צילום: מתן צורי)
פיר המנהרה התגלה באזור זה(צילום: מתן צורי)

באמצע חודש מרץ פוצץ צה"ל מנהרת טרור מימי "צוק איתן", המובילה מאזור רפיח למועצת אשכול, שחמאס ניסה לחדש. המנהרה נוטרלה בשטח ישראל באמצעות הזרמת חומרים שמונעים את השימוש בה. מנהרה נוספת הושמדה בפעילות חיל האוויר במרכז הרצועה.

 

בחודש ינואר השמיד צה"ל מנהרת טרור של חמאס באורך של כקילומטר וחצי, שנחפרה מרפיח עד לצד המצרי ועברה מתחת למעבר הסחורות היחיד מישראל לרצועה - כרם שלום.

  

 
סיכול ניסיון לחידוש מנהרת טרור בכרם שלום (צילום: דובר צה
ארכיון(צילום: דובר צה"ל)
 
כמה חודשים קודם לכן, באוקטובר 2017, פוצצו כוחות פיקוד דרום באופן יזום מנהרת טרור שהייתה בשלבי בנייה ואותרה בשטח ישראל סמוך לגדר המערכת בגבול רצועת עזה במרחב חאן יונס. בפיצוץ המנהרה נפצעו ארבעה פלסטינים ששהו בתוכה והם הועברו לטיפול בבית חולים בעזה.

 

הדי הפיצוץ נשמעו היטב באזור כיסופים. משטח הרצועה ניתן היה להבחין בפטריית עשן. "פעלנו באמצעות אמצעים טכנולוגיים שאפשרו לנו לאתרה", מסר דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס. "אנחנו אוחזים כעת במנהרה הזו והיא אינה מהווה איום".

 

בצה"ל אמרו אז כי עקבו זה תקופה אחר בניית המנהרה, שעוד לא הייתה מוכנה לפעולה, וכי זו "הפרה בוטה של ריבונות ישראלית שלא נאפשרהּ". לפי צה"ל, היישוב הסמוך ביותר למנהרה (כיסופים) - נמצא במרחק של יותר משני קילומטרים ממנה.

 

מתן צורי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
המנהרה שנחשפה
צילום: דובר צה"ל
מומלצים