שתף קטע נבחר

למ"ס: חודש חמישי ברציפות ללא עליות במדד מחירי הדירות‏

הלמ"ס פרסמה את מדד מחירי הדירות לחודשים ינואר-פברואר 2018, לפיו נרשמה ירידה של 0.2%. לעומת התקופה המקבילה אשתקד נרשמה עלייה של 0.8%. בירושלים נרשמה ירידה של 0.6% ובמרכז של 0.9%, בעוד שבצפון נרשמה עלייה של 0.1% ובתל אביב של 0.4%

חודש חמישי ברציפות ללא עליות במדד מחירי הדירות: מחירי הדירות ירדו בינואר-פברואר 2018 בשיעור של 0.2%, לעומת דצמבר 2017-ינואר 2018. כך פרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס).

 

בחודש שעבר: מדד מחירי הדירות ירד ב-1%

 

במשך השנה כולה (בין החודשים ינואר-פברואר 2017 לבין החודשים ינואר-פברואר 2018) עלו מחירי הדירות בשיעור של 0.8%. זוהי עלייה שנתית מתונה יותר לעומת החודש שעבר, אז דיווחה הלמ"ס על עלייה שנתית של 1.2%.

 

 

מדד מחירי הדירות הוא מדד ארצי הכולל דירות חדשות ויד שנייה, שאינו חלק ממדד המחירים לצרכן. מדובר בחודש חמישי ברציפות בו לא נרשמה בו עלייה, כמו גם ירידה של 2% בסך הכל, לאחר שבחודשים ספטמבר-אוקטובר נרשמה ירידה של 0.3%, באוקטובר-נובמבר המדד נותר ללא שינוי, בנובמבר-דצמבר נרשמה ירידה של 0.7%, ובדצמבר-ינואר של 1.1%. שלושת הנתונים האחרונים הם ארעיים, ועשויים להתעדכן מחדש על סמך עסקאות נוספות שדווחו.

 

בחלוקה למחוזות, בירושלים נרשמה ירידה של 0.6%, במרכז ירידה של 0.9% ובדרום ירידה של 1%. מאידך, בצפון נרשמה עלייה של 1.4%, בתל אביב עלייה של 0.4% ובחיפה של 0.1%.

 

לפי הלמ"ס, שיעור העסקאות המוזלות "בתמיכה ממשלתית" שנכלל במדד הדירות החדשות עמד בתקופה זו על 0.2%. בחודש הקודם היוו העסקאות המוזלות 19.8% מכלל העסקאות. עם זאת, נתוני העסקאות בתמיכה ממשלתית עדיין אינם סופיים. עוד עולה מנתוני הלמ"ס, כי מדד שכר דירה עלה ב-0.1%.

 

הקיפאון בשוק הנדל"ן נמשך

מוקדם יותר היום פרסם אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר סקירה לפיה נמשך הקיפאון בשוק הנדל"ן, עם  ירידה בשיעור של 12% במספר העסקאות בשוק החופשי (מחוץ ל"מחיר למשתכן") בפברואר, בהשוואה לאותו החודש בשנה שעברה.  

 

 (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
(צילום: Gettyimages)

לפי הנתונים, בפברואר השנה נרכשו 8,700 דירות, מהן 7,600 דירות במחירי השוק החופשי ו-1,100 דירות במסגרת מחיר למשתכן. בין הנתונים הבולטים: משקל הדירות שרכשו המשקיעים ירד לשיעור הנמוך ביותר מאז תחילת העשור הקודם וירידה חדה נרשמה גם ברכישות של משפרי דיור.

 

הירידה במספר העסקאות בשוק החופשי, כולל דירות חדשות ודירות יד שנייה, נמשכת מאז חודש מרץ 2017. מספר העסקאות בשוק החופשי ירד בשיעור דומה גם בהשוואה לחודש ינואר 2018.

 

משרד האוצר טוען כי בחודש פברואר הגיע מספר הרכישות במסגרת תוכנית מחיר למשתכן לרמתו החודשית הגבוהה ביותר עד כה. למרות זאת, חלה ירידה בסך העסקאות (כולל מחיר למשתכן והשוק החופשי), הן בהשוואה לחודש ינואר 2018 (ירידה של 4%) והן בהשוואה לחודש פברואר 2017 (ירידה של 2%).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים