שתף קטע נבחר

"שווי של מאות אלפים": לשתות מהגביע של הרבי מלובביץ'

מנהיגה הגדול של חסידות חב"ד היה מקדש על הגביע, ומוזג ממנו לחסידיו במעמד שכונה "כוס של ברכה". "פוסק הדור" הליטאי, הרב אלישיב, היה נוסע בקלנועית מדי יום בדרכו לתפילה ולהעברת שיעורים. עכשיו הפריטים עומדים למכירה פומבית, ומומחים מעריכים את שוויים במאות-אלפי שקלים

פריטים למכירה הפומבית (צילום:
הרבי מלובביץ' עם הגביע - סימן היכר(צילום: "קדם")

 

רוצים לעשות קידוש על הגביע של הרבי מלובביץ' ? חולמים לרכב על הקלנועית של "פוסק הדור"? כמעט 24 שנים לאחר הסתלקותו של רבי מנחם מנדל שניאורסון, האדמו"ר השביעי מחב"ד ואחד המנהיגים הבולטים של העולם היהודי בדורות האחרונים, ו-6 שנים לאחר פטירת המנהיג החרדי-ליטאי הרב יוסף שלום אלישיב - מוצעים למכירה פומבית שניים מהפריטים המזוהים איתם ביותר.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

מומחים מעריכים את שוויים של הפריטים במאות אלפי שקלים, בגלל ערכם הסנטימנטלי בציבור הדתי, ובמיוחד בקרב חסידיהם של שני הרבנים. ואולם בית המכירות "קדם" קבע את המחירים ההתחלתיים בסכומים נמוכים בהרבה משוויים, והעמיד את מחירו של של הגביע על 64 אלף שקלים, ושל הקלנועית על 18 אלף. 

 

 

תושבי מאה שערים מכירים את המחזה מקרוב: במשך שנים רבות, עד סמוך לפטירתו, היה הרב אלישיב מתנייד בסמטאות השכונה על גבי רכב גולף שהותאם במיוחד לצרכיו – בדרך כלל בשעות הבוקר המוקדמות, כשהוא בדרכו לתפילת השחרית, עטוף בטלית ומעוטר בתפילין. גם כאשר היה יוצא מהבית המפורסם ברחוב סמטת חנן 10, ללמוד או ללמד תורה בבית המדרש "תפארת בחורים" הסמוך, וכן לטקסי ברית מילה של חסידיו, שבהם התבקש לשמש כסנדק - היה רכוב על הכלי המיוחד, מלווה במקורביו, משמשיו ומבקשי ברכה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הקלנועית, שהייתה אחד הפריטים המזוהים ביותר עם הופעתו של המנהיג הליטאי, יוצרה במקור כרכב גולף ונעשה בה שימוש בהתאם, עד שנרכשה עבור הרב אלישיב על ידי מקורבו אורי לופוליאנסקי, מייסד "יד שרה" ולימים ראש עיריית ירושלים וחתן פרס ישראל.

 

פריטים למכירה הפומבית (צילום: ברוך יערי)
הרב אלישיב בקלנועית. אחריו השתמש בה הרב שלום כהן(צילום: ברוך יערי)

 

לאחר פטירת הרב היא שימשה את הרב שלום כהן, מנהיגה הרוחני של ש"ס לאחר הרב עובדיה יוסף, שנעזר בה כדי להתנייד בסמטאות הרובע היהודי של העיר העתיקה בירושלים, שכונת מגוריו.  

 

הרכב הוא רכוש "יד שרה", אגודת המתנדבים הגדולה בישראל, המוכרת בזכות המערך הארצי של השאלת ציוד רפואי ועזרים לחולים ולאנשים עם מוגבלויות. עתה, כשיוצא הרכב ממלאי ההשאלה של הארגון, הוא מועמד למכירה, שתיפתח בשבוע הבא, כאשר ההכנסות ממנה יוקדשו למימון פעילות "יד שרה".

 

"כוס של ברכה"

פריט משמעותי נוסף שיוצע לרכישה הוא הגביע המיתולוגי שאיתו הרבי מלובביץ' (ליובאוויטש) בירך את ברכת המזון לאחר סעודותיו בחגים וערך את ההבדלה בין קודש לחול בסיומם. לאחר ששתה את רוב היין שבגביע היה עומד הרבי במשך שעות ארוכות (לעתים עד הבוקר שלמחרת), ממלא מחדש את הגביע, מוזג ממנו אל כוסיותיהם של החסידים שעברו לפניו, מאחל להם "לחיים ולברכה" ומעת לעת מפסיק את המזיגה כדי לפצוח בניגון חסידי ולשלהב את הקהל.

 

פריטים למכירה הפומבית (צילום:
64 אלף שקלים - והוא שלכם(צילום: "קדם")

 

המעמד המפורסם זכה בחב"ד לכינוי "כוס של ברכה" – רמז לסגולות שהמאמינים ייחסו ליין של הרבי, שבכוחו לחולל נסים.

 

מרון ארן, מבעלי בית המכירות הפומביות "קדם", אמר לקראת פתיחת המכירה הפומבית: "מדובר בפריטים היסטוריים בעל ערך סנטימנטלי יוצא דופן שהתגלגלו לידינו. הקלנועית של הרב אלישיב מסמלת את מסירותו של "גדול הדור" החרדי להפצת לימוד תורה עד יומו האחרון, בכל מחיר - והגביע הוא אות וסמל לזכות הגדולה שהייתה לאלה שהסתופפו בצילו של הרבי מלובביץ', ולשפע שאותו השפיע על כל איש ואיש מעם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ברוך יערי
הרב יוסף שלום אלישיב בקלנועית - סימן היכר
צילום: ברוך יערי
מומלצים