שתף קטע נבחר

נטע טוי? נסו את "דו ביסט א-גוי!"

עם שתי קוקיות מתחת למטפחת, לופינג על חלה, אטיטיוד של דיווה וציוד לברית מילה - תהילה, הדיווה הכשרה, עושה את "דו ביסט א-גוי" - קאבר פארודי ל-TOY האייקוני. "רציתי להשמיע את קולן של הנשים היהודיות שההלכה אוסרת עליו להישמע", מספרת יעל יקל, היוצרת שמאחורי "תהילה"

 

 

"איים נוט יור טוי", או "דו ביסט ה-גוי"? נטע ברזילי עם שתי קוקיות – או תהילה הדיווה הכשרה עם שני "בובואים" מתחת למטפחת? יעל יקל, זמרת ויוצרת בוגרת "בית צבי", מבצעת גרסת יידיש ללהיט שאולי ישגר את האירוויזיון חזרה לישראל ויזכה אותה במקום הראשון בפעם הרביעית.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

אחרי שזכה לסרטוני תגובות בינלאומיים וחשיפת רשת יוצאת דופן, זוכה הלהיט " TOY" לגרסה היידית, בקליפ פארודי מלא בקריצות לקליפ המקורי (שימו לב לארנב החמוד בסצנת הכפרות של תהילה, או ללופינג על החלה).

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

"דו ביסט א-גוי, גוואלד אזוי" (אתה גוי, ה' ישמור), שרה "תהילה, הדיווה הכשרה", במה שיקל מכנה "האקזיט" שלה. "זו דמות שמתרוצצת לי בראש כבר תקופה", היא מספרת ל-ynet. "רציתי להביא איתה שני קולות: האחד, כמובן, קולה של שפת היידיש שאני אוהבת ומחוברת אליה מאוד תקופתי כשחקנית בתיאטרון 'יידישפיל', שם נחשפתי אליה, התאהבתי ולמדתי אותה.

 

טוי? גוי. תהילה, הדיווה הכשרה ()
שני "בובואים" מתחת למטפחת וציוד לבית מילה. תהילה, הדיווה הכשרה

 

"השני, קולן של הנשים היהודיות שההלכה אוסרת עליו להישמע. אז נכון שתהילה היא קצת 'אאוט' בהקשר הזה, ולא בדיוק הבחורה הדתייה שתצפו לפגוש, אבל זה מביא עוד יותר את האדג' ואת תשומת הלב אל ההלכה המפלה והבלתי רלוונטית הזו", והיא מוסיפה: "ניוז פלאש: יש פורנו באינטרנט. אז שירת נשים?"

 

"אני להיט בקרב סבתות של חברים"

יקל לא בדיוק נולדה בשטעטל. היא תל-אביבית בנשמתה, בוגרת "בית צבי" ושחקנית טלוויזיה ותיאטרון ("בילי אליוט", למשל). את המילים חיברה עם ד"ר יניב גולדברג מהמרכז האקדמי פרס והמרכז ליידיש באוניברסיטת בר אילן.

 

טוי? גוי. תהילה, הדיווה הכשרה ()
לופינג על החלה. תהילה, הדיווה הכשרה

 

היא עצמה הגיעה להשתתף בהצגה של תיאטרון "יידישפיל" לפני כחמש שנים "במקרה", כהגדרתה. "המפגש הראשון עם השפה המם אותי ומיד 'זרק' אותי לבית של סבא וסבתא", היא נזכרת. "הם היו קיבוצניקים שעלו מפולין וליטא, דיברו עברית במבטא שעשה לי נעים באוזן ובלב - וריכלו ביידיש רק כשרצו שלא נבין".

 

אחרי שתי הפקות בתיאטרון קיבלה מלגת לימודי יידיש בתוכנית הקיץ של אוניברסיטת תל אביב, "ומשם אני כבר מלרלרת חופשי ומאוהבת בשפה המתגלגלת והעסיסית הזאת", היא אומרת. "נראה לי שסבא וסבתא היו מאוד גאים בי היום, והייתי נותנת המון כדי לקשקש איתם ביידיש. מה שכן, אני להיט בקרב סבתות של חברים."

 

צמאים לתרבות עם נצנצים

יקל מסבירה כי "יציאת השיר TOY על ידי נטע ברזילי, אמנית חדשנית כל כך ומעוררת השראה, היה פשוט מה שתהילה חיכתה לו, וכך קרה". היא עצמה כותבת בלוג אוכל טבעוני ועובדת על סדרה משלה "שתהיה לא פחות מפתיעה מהקליפ של תהילה, אבל קצת פחות ביידיש".

 

"אני מאחלת לנטע המדהימה את כל ההצלחה שבעולם", מוסיפה יקל-תהילה. "תכבשי את האירוויזיון בענק ותביאי אותו הביתה, כי אנחנו צמאים כאן לקצת תרבות, ואם אפשר תרבות עם נצנצים - מה טוב!"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים