שתף קטע נבחר

"האלונקה עדיין באוויר": החברים של הדר רוצים סוף

יחד בישיבה, יחד בפלוגה, יחד במסלול: אלחי רפואה היה חברו הטוב של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס. השנים שחולפות וחוסר האונים הובילו אותו ואת החברים לחדש את "מגש הכסף" - בקליפ המספר על תחנות חייו של הילד שהיה ואיננו, כאן בבכורה. "אני רוצה שבעתיד אף פוליטיקאי לא יחתום הסכם לפני שכל השבויים והנעדרים חוזרים", אומר אביו של הדר

 

 

"עייפים עד בלי קץ, נזירים ממרגוע,/ ונוטפים טללי נעורים עבריים / דום השניים ייגשו, ועמדו עד בלי נוע / ואין אות אם חיים הם או אם ירויים / אז תשאל האומה, שטופת דמע וקסם / ואמרה: מי אתם? והשניים שוקטים / יענו לה: אנחנו מגש הכסף / שעליו לך ניתנה מדינת היהודים" (נתן אלתרמן, מתוך "מגש הכסף").

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

הילד שאהב לצייר, המדריך בבני עקיבא והמפקד הנערץ: אלחי רפואה החליט לחדש את השיר "מגש הכסף" לזכר חברו הטוב, סגן הדר גולדין, מתוך תקווה ותפילה של המשפחה - לעורר את המודעות הציבורית לעובדה שגם ביום הזיכרון התשע"ח, ארבע שנים אחרי אותו יום מר, הסיפור שלהם ושלו עוד לא נגמר, עד שלא ישוב הדר למשפחתו. צפו בבכורה לגולשי ynet.

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

"אני תולה הרבה תקוות בקליפ של אלחי", אומר ל-ynet פרופ' שמחה גולדין, אביו של הדר, "ויש לנו שתי משימות: הראשונה היא להביא את הדר ואורון לקבר ישראל, כי לא משאירים חיילים מאחור, והמשימה השנייה היא לייצר אווירה ציבורית כזו שלא תאפשר לפוליטיקאים לסיים מלחמות מבלי להביא חזרה את החיילים המתים, הפצועים והנעדרים".

 

גולדין מזכיר: "ב'עופרת יצוקה' השאירו את גלעד שליט בעזה, חזרו ממלחמת לבנון השנייה - והשאירו את גולדווסר ורגב. חזרו מ'צוק איתן' - והשאירו את הדר ואורון. אני רוצה שבעתיד אף פוליטיקאי לא יחתום הסכם עם האויב לפני שכל השבויים והנעדרים חוזרים למדינת ישראל".

 

הוריו של הדר ליד תמונתו ()
הוריו של הדר ליד תמונתו

 

לדברי גולדין, "החברים של הדר והחיילים של הדר הם המסר - ועם המסר הזה אנחנו נלך. הדר ואלחי חברים. שנתיים הם היו יחד במכינת 'בני דוד' בעלי ואחר כך בטירונות ב'גבעתי' - הדר בסיירת ואלחי ברימון. הם חברי נפש".

 

"גולדין האגדי"

המוזיקאי אלחי רפואה (26) הוא גם תלמיד ישיבה ואיש חינוך. את הדר פגש לראשונה לפני כשמונה שנים, והחיבור היה מיידי. "כשאתה מגיע למקום חדש את רוצה שיקבלו אותך. הדר היה הבן אדם הזה שגרם לכל אחד להרגיש בנוח.

 

הדר גולדין ואלחי רפואה (צילום: יואל לוי)
"הערצתי אותו". אלחי רפואה עם הדר גולדין(צילום: יואל לוי)

 

"נורא התחברתי אליו מההתחלה, כי הוא היה ידע להמשיל כל דבר לעולם מושגים ששנינו גדלנו עליהם. בכל פעם שהיינו לומדים סוגיה בגמרא, הוא היה ישר משליך את זה על 'שר הטבעות' או 'מלך האריות' וראית שהוא מצליח לגעת מבפנים בכל דבר.

 

"הוא היה מאוד צנוע, איפשהו תמיד חשבתי איך הוא יהיה בתור חייל ובתור מפקד? אנחנו חושבים על המפקדים כעל אנשים רציניים כאלה. בהתחלה הייתי בקורס חובלים, ואחרי שנשרתי ממנו שאל אותי הקצין מיון, לאן עכשיו? אמרתי, הדר בגבעתי - אלך לגבעתי. בסוף איכשהו היינו באותה פלוגה. היינו יחד במסלול, יחד בקורס מ"כים יחד בבה"ד 1 ויחד בתפקידי מ"מים – שלוש וחצי שנים של יחד.

 

"הדר הפך מחבר – לסוג של מדריך. הערצתי אותו. למדתי ממנו איך הוא מתפקד, כפי שחרט על נשקו – 'בעוז ובענווה'. איך הוא מנהל את החברים שלו. בתור מ"מ הייתי מתייעץ אתו רבות. היו לנו שיחות שבהן למדתי והקשבתי. כבר בטירונות ראיתי אדם שיודע מה הוא עושה, וכבר אז הוא קיבל את הכינוי 'גולדין האגדי".

 

"הסיפור של הדר עוד לא נגמר"

כשהדר נפל אלחי נשבר: "זה היה לקראת סגירת המבצע", הוא משחזר. "הייתי מ"מ בגדוד צבר. לא אשכח שעמדתי שם, מול החיילים, ונתתי להם שיחת מוטיבציה להאמין במה שהם עושים - ובאותו רגע ניגש אליי אחד המפקדים והראה לי הודעת טקסט - החייל שנחטף הוא הדר גולדין. לא ידעתי איך להגיב. זו הייתה הפעם הראשונה שעזבתי את החיילים שלי, אמרתי לאותו מ"כ לעמוד איתם. מאותו הרגע זה כבר לא היה אותו דבר, בהתחלה אמרו שהוא נעדר ואז בתחילת השבוע נאמר לנו שהוא הרוג".

 

"הדר ואני חונכנו שבתרגילים בצבא, במבצע, לא חוזרים לבסיס לפני שאחרון החיילים חוזר. ככה אני הייתי מרגיל את החיילים שלי, שלא זזים עד שלא צועקים סוף תרגיל יבש. עד שלא חוזרים.

 

"כאן האלונקה עדיין באוויר, הווסט עדיין לידו, עד שהדר לא יחזור. 'השאר יסופר בתולדות ישראל'", הוא מצטט מתוך השיר. "הסיפור שלנו עוד לא נחתם. אני וצור (התאום של הדר) חברים מאוד טובים. יחד טיילנו אחרי הצבא ואני זוכר שלאה, האמא, אמרה פעם שלכל משפחה שכולה יש סוף. הסיפור נגמר ואפשר להתחיל להתאבל בשקט - והסיפור של הדר לא נגמר".

 

"זאת תזכורת לעולם"

את "מגש הכסף" למד בכיתה ב', והוא שב להתנגן בראשו עם הנפילה של חברו. "הקלטתי אותו חודשיים אחרי, בתור סקיצה, וזהו. וככל שעברו השנים, אנחנו - החברים של הדר - ראינו שיש דברים שלא נעשים. הדר עוד לא שב, וחשבתי, מה אני רוצה לעשות?"

 

אלחי רפואה (צילום: יונתן שחוח)
"רצינו לתת תזכורת לכל העולם". אלחי רפואה(צילום: יונתן שחוח)

 

התשובה הייתה ברורה: "להפיק את השיר בצורה מלאה, כולל קליפ. אמרתי לעצמי שאם הסיפור פה הוא הדר, אז למה לא לספר אותו כדי שאנשים בעצם יוכלו להזדהות איתו?" את הקליפ צילם, כדבריו, "כתזכורת לכל העולם: יש פה אנשים שהקדישו את חייהם למדינה. המעט שאנחנו יכולים לעשות זה לוודא שהם יגיעו הביתה".

 

כדי להצליח להוציא את התוכנית לפועל, פתחו אלחי והחברים פרויקט "הד סטארט" למימון המונים. משגוייס הסכום צולם הקליפ כולו בסמוך ליישוב סלעית, ב"מצפה הדר" - ליד לאנדרטת הצלילים המוקדשת לזכרו.

 

"כמו שאפשר לראות, לקליפ הזה התגייסו המון אנשים", אומר רפואה. ומסביר כי הקליפ משקף את סיפור חייו של חברו: "הילד קטן שאהב לצייר, המדריך ב'בני עקיבא', חובב הטיולים, בחור הישיבה ולבסוף הקצין והמפקד.

 

"זה שיר הבכורה מתוך האלבום שלי, 'מאירים נשמות', שאת רוב השירים מתוכו הדר שמע, כי אני עובד עליו עוד מלפני שהתגייסתי. כעת, כשהחלטתי סוף-סוף להוציא את האלבום בדחיפה של צור גולדין, ידעתי שאת השיר הראשון אקליט לזכר הדר. באלבום יש גם ניגון לזכרו, 'עוז והדר'".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואל לוי
הדר גולדין עם אלחי רפואה
צילום: יואל לוי
מומלצים