שתף קטע נבחר

המג"ד לשעבר יפצה את מאי פאטל ב-140 אלף שקל

הסכום שישלם לירן חג'בי, מג"ד גדוד צבר בחטיבת גבעתי שהורשע בהתנהגות בלתי הולמת כלפי פקודתו מאי פאטל, הוא במסגרת תביעה אזרחית שהגישה פאטל. חג'בי הורד בדרגה, הודח מהצבא ונגזר עליו עונש של חודשיים מאסר על תנאי

 

מאי פטאל ולירן חג'בי (צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות") (צילום: צביקה טישלר
מאי פטאל ולירן חג'בי(צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות")

לירן חג'בי, מג"ד גדוד צבר בחטיבת גבעתי לשעבר, ישלם 140 אלף שקלים למאי פאטל ששירתה תחתיו. את הסכום ישלם חג'בי במסגרת תביעה אזרחית שהגישה פאטל. חג'בי הורשע בחמישה סעיפים של התנהגות בלתי הולמת, חלקם בעלי אופי מיני כלפי פאטל. הוא הודה במעשים במסגרת הסדר טיעון והודח מהצבא.

 

בגזר הדין ציין הרכב השופטים, בראשות אל"מ אורלי מרקמן: "חג'בי הוא מפקד אמיץ ומסור שנכשל ומעד בהתנהגות שאינה הולמת אחרי שירות צבאי מפואר. הנאשם שירת לאורך שנים בשורה של תפקידים. צה"ל וחייליו מחויבים לשמור על כבוד האדם לפי רוח צה"ל. כרום הדרגה כך גודל הציפייה. עבירת התנהגות שאינה הולמת מגלמת כישלון ערכי ופיקודי. גם אחרי שהחיילת עברה ליחידה אחרת הנאשם המשיך לשלוח מסרונים פוגעניים לחיילת אחרת. אין מדובר באירוע חד פעמי אלא בכישלון מתמשך לאורך זמן. לא ניתן להימנע מפגיעה בדרגת הנאשם. נורידו בדרגה אחת".

 

חג'בי הודח מהצבא לאחר התפוצצות הפרשה. ביולי 2015 גזר עליו בית הדין הצבאי עונש של חודשיים מאסר על תנאי והורדה בדרגה מסגן אלוף לרב-סרן.

 

הפרשה החלה כשפאטל התלוננה שסא"ל חג'בי הטריד אותה מינית בכמה מקרים בזמן ששירתה תחתיו כמפקד גדוד צבר בגבעתי. היא בחרה בזמנו להיחשף בשמה ותמונתה ולצאת נגד עסקת הטיעון שעליה חתם. נציגיה טענו שעל התביעה הצבאית היה להאשים את חג'בי בעבירות כגון הטרדה מינית, ולא להסתפק בעבירות כלליות ועמומות תחת הסעיף הטכני "התנהגות שאינה הולמת". 

 

את פטאל ייצגה עו"ד רוני סדובניק אלוני, שמסרה בתגובה: "היא מרוצה מפסק הדין שקיבל את מלוא טענותיה ורוצה לשים את הפרשה מאחוריה. מאי רואה בפסק הדין עידוד לכל החיילות בצה"ל להיאבק על כבודן וזכויותיהן א, שההליך קשה ומתיש. בכל זאת יש בכך כדי למגר ככל הניתן את תופעת ההטרדות המיניות של בעלי מרות. כל אחת שמתלוננת מפלסת את הדרך לדור הבא של חיילות כדי שהשירות שלהן יהיה מכבד יותר וקל יותר".

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות"
פאטל וחג'בי
צילום: צביקה טישלר "ידיעות אחרונות"
מומלצים