שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הרב לאו ליהודי גרמניה: אל תסירו את הכיפה
  "הכיפה היא סמל יהודי, המשיכו לשאת אותה בגאון": על אף הסכנה כי יהיו קורבן לתקיפות על רקע אנטישמי - הרב הראשי קובע כי אין להסיר את הכיפה במרחבים הציבוריים, בניגוד להמלצת יו"ר מועצת היהודים במדינה. רב הקהילה היהודית בברלין: "לא להתחבא מאחורי הזהות היהודית". גורם במשרד החוץ: "ביטוי עצוב למצבן העגום של קהילות יהודיות באירופה, הנתונות לאיום מוחשי בשל האנטישמיות המוסלמית התוקפנית"

   (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

   

  הרב הראשי לישראל, דוד לאו, קורא ליהודי גרמניה שלא להסיר את הכיפות מראשיהם כאשר הם נמצאים במרחבים ציבוריים, וזאת על אף הסכנה כי יהיו קורבן לתקיפות על רקע אנטישמי. בעקבות המלצת יו"ר מועצת היהודים במדינה להימנע מכיסוי הראש, פרסם הרב לאו קריאה הפוכה: "הכיפה היא סמל יהודי, המשיכו לשאת אותה בגאון".

   

  << הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

   

  בלשכת הרב הראשי אמרו כי אזרחים גרמניים פנו אליו בעניין, על מנת שיפסוק להם כיצד לנהוג - והוא, בתגובה, קרא להם לעלות לישראל. יחד עם זאת הבהיר: "כל עוד הם נמצאים בגרמניה ובמדינות העולם, וכן תיירים שנוסעים לשם - עליהם להמשיך בגאון עם הסמל היהודי של הכיפה ולא להסיר אותה".

   

  קראו עוד בערוץ היהדות :

   

  לדברי הרב לאו, "הדרישה לא צריכה להיות מופנית כלפי היהודים להסיר את הכיפה מעל ראשם, אלא הפנייה צריכה להיות לרשויות החוק בגרמניה, לוודא את ביטחונם של היהודים ברחבי המדינה". הוא הוסיף כי בכוונתו לפנות בעצמו בנושא לשלטון בברלין.  

   

  תיעוד התקיפה בברלין בשבוע שעבר    (צילום: הפורום היהודי נגד אנטישמיות)

  תיעוד התקיפה בברלין בשבוע שעבר    (צילום: הפורום היהודי נגד אנטישמיות)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רב הקהילה בברלין, יהודה טייכטל, חיזק את דבריו של הרב הראשי לישראל: "להתחבא ולהתנער מהזהות היהודית - זה לא פתרון", אמר. "צריך להמשיך ולהתהלך כיהודים גאים ובמקביל לעשות הכול בכדי להילחם בתופעת האנטישמיות". 

   

  גורם במשרד החוץ אמר ל-ynet כי "איננו יכולים להתערב בשיקול הדעת של ראש הקהילה, אבל מוזר ומעציב שדווקא מגרמניה יוצאת קריאה להסתיר את סממני היהדות. זהו ביטוי עצוב למצבן העגום של קהילות יהודיות באירופה, הנתונות לאיום מוחשי בשל האנטישמיות המוסלמית התוקפנית".

   

  "לא לוותר על סממנים דתיים"

  יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA), הרב מנחם מרגולין קורא לנשיא המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוסף שוסטר, לחזור בו מהקריאה ליהודי המדינה להימנע מחבישת כיפה במרחב הציבורי בגרמניה. "אין לי ספק כי ההצהרה מקורה בדאגה כנה של מר שוסטר לביטחונם של היהודים - דאגה שאני כמובן שותף לה לנוכח התגברות האנטישמיות באירופה, אלא שלצערי הוא שוגה בתרופה לבעיה החמורה", אמר הרב, והדגיש: "הימנעות מחבישת כיפה בשל חשש מאנטישמיות היא למעשה הגשמת חזונם של האנטישמים באירופה".

   

  הרב מרגולין הוסיף כי "על מנהיגי הקהילות והארגונים היהודיים לעמוד על כך שכל ממשלה תדאג לביטחון כל תושביה, ולא פחות מכך - לחינוך ומניעה של תופעות מסוכנות. אבל אסור לנו להסכים ובוודאי שלא לעודד את היהודים - או כל קבוצה דתית או אתנית אחרת - לוותר על סממניה הדתיים".

   

  יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה קובע, כי הקריאה להימנע מחבישת כיפה עוד עלולה להפוך את מי שחובשים כיפה ל"פרובוקטורים שמוצדק להתקיפם", כדבריו. 

   

  "להסתיר את הכיפה"

  מוקדם יותר היום (ג') אמר יושב ראש המועצה המרכזית של יהודי גרמניה, יוסף שוסטר, כי הוא מציע ליהודים המבקרים בערים גדולות שלא לחשוף את הכיפה שלראשם.

   

  שוסטר אמר את הדברים בעקבות התקיפה האנטישמית בברלין בשבוע שעבר. באירוע האלים תקף לפי החשד מבקש מקלט סורי בן 19 צעיר שחבש כיפה. הצעיר המותקף היה דווקא ערבי-ישראלי, שיצא לבדוק אם אכן נשקפת סכנה ליהודים בברלין.

   

  בריאיון ל-Radioeins אמר שוסטר כי מבחינה עקרונית נכון לחבוש כיפה, אך הוסיף כי הוא מציע לאנשים פרטיים שלא להיראות חובשים אותה בערים גדולות בגרמניה, אלא לחבוש מעל הכיפה כובע בייסבול כדי להסתיר אותה.

   

  לפני שלוש שנים אמר שוסטר כי על יהודים להימנע מחבישת כיפות באזורים שבהם יש אוכלוסייה מוסלמית גדולה, וכעת הוא מחיל את האזהרה גם על אזורים אחרים. לדבריו יש עלייה באנטישמיות בגרמניה לא רק בקרב מהגרים.

   

  "מצעד כיפות" בברלין

  בעקבות תקיפת חובש כיפה בשכונת פרנצלאואר ברג שבברלין, מארגנת הקהילה היהודית מצעד כיפות שיתקיים מחר (יום ד') ליד בניין הקהילה היהודית. הקהילה מתכננת להכין אלפי כיפות בשאיפה לחלק אותן לכל מי שירצה להביע הזדהות עם יהדות גרמניה, וללכת איתן ברחבי העיר. 

   

  באירוע צפויים לדבר ראש הקהילות היהודיות בגרמניה, יוסף שוסטר, ראש עיריית ברלין, מיכאל מולר - וראש הקהילה היהודית בברלין, ד״ר גדעון יופה. מתאם המאבק באנטישמיות מטעם ממשלת גרמניה, פליקס קליין, שנכנס לאחרונה לתפקיד - בירך על קיומו של האירוע.

   

  סגן ראש העיר של פרנקפורט, אווה בקר, קרא לתושבי עירו ללכת עם כיפה ב-14.5 לאות הזדהות, ואף העלה תמונה שלו עם כיפה.

   

  לפני כשבוע הותקף בשכונת פרנצלאואר ברג במזרח ברלין אדם ארמוש (21), צעיר ערבי-ישראלי, שחבש כיפה. התוקף הוא גבר מוסלמי - פליט סורי בן 19. בריאיון לטלוויזיה הגרמנית סיפר ארמוש כי חבש את הכיפה כ"ניסוי" בעקבות שיחה עם חבר יהודי שחי בעיר, שטען באוזניו כי הפגנת סממנים יהודיים אינה דבר בטוח בברלין.

   

  "לא נרדמתי כל הלילה אחר כך", אמר ארמוש. "הגוף שלי כואב בכמה מקומות, ואני חייב לומר שאני מרגיש פחות בטוח". את התקיפה הוא תיעד בטלפון הנייד שלו. בסרטון נראה צעיר מוסלמי מכה אותו בחגורה וצועק לעברו בערבית "יהודי". 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים