שתף קטע נבחר

פשעי שנאה בצפון הארץ ובשומרון: מכוניות הוצתו, כתובות רוססו

המשטרה חוקרת אירוע בכפר אכסאל שבצפון. מכוניות הוצתו ועל הקיר נכתב "יהודים בואו ננצח". בעל כלי הרכב אדהם חבשי: "לא אופתע אם יבוצע גם במקומות אחרים". נזק נגרם ע"י אלמונים גם בכפר ג'אלוד שבשומרון

 

 

שני פשעי שנאה תוך פחות מיממה. שתי מכוניות הוצתו הלילה (יום ד') בכפר אכסאל בצפון הארץ, ועל גדר אבנים רוססה הכתובת "יהודים בואו ננצח". שוטרים הוזנקו למקום, אספו ממצאים, ערכו סריקות לאיתור חשודים ופתחו בחקירת הארוע. במשטרה ציינו כי החקירה מקבלת עדיפות גבוהה. באחרונה אירעו שורה של מעשים דומים ביהודה ושומרון, האחרון בהם התגלה הבוקר: ארבעה כלי רכב ניזוקו וכתובות נאצה רוססו על קירות בכפר ג'אלוד שבשומרון. בין השאר נכתב שם: "תנו לנו לטפל בהם" ו"ניקח גורלנו בידינו".

 

פשע שנאה ידוע מראש: "המשטרה עודכנה ולא פעלה"

  

אדהם חבשי, בעל כלי הרכב שהוצתו באכסאל, אמר הבוקר: "בשעה 2:30 אבא יצא מהבית לאחר ששמע רעש והוא ראה אדם שנמלט למטע זיתים. פתאום הוא ראה אש בשני כלי רכב והתחיל לכבות אותם. אחרי שסיים הבחין במה שנכתב על הקיר של הבית והבנו שמדובר ב'תג מחיר'. זה מעשה מאוד חמור. לא אופתע אם יעשו אותם מעשים גם במקומות אחרים. אם המשטרה לא תגיע אליהם, המעשה יחזור על עצמו שוב". 

 

מדוברות כבאות והצלה מחוז צפון נמסר כי כבאים מהתחנה המרחבית עפולה הוזעקו בעקבות הודעה על שריפת רכב בין אכסאל לדבוריה. הצוות הבחין בשני כלי רכב בוערים וכיבה את האש. חוקר דליקות יצא למקום.

 

אכסאל תג מחיר ()
מכוניות שהוצתו באכסאל

אכסאל תג מחיר ()

אכסאל תג מחיר ()
נזק כבד למכוניות

 

תג מחיר בג'אלוד שבשומרון:

פשע שנאה תג מחיר ג'אלוד כפר פלסטיני כתובות נאצה  (צילום: זכריא סדה, ארגון רבנים לזכויות אדם)
(צילום: זכריא סדה, ארגון רבנים לזכויות אדם)

פשע שנאה תג מחיר ג'אלוד כפר פלסטיני כתובות נאצה  (צילום: זכריא סדה, ארגון רבנים לזכויות אדם)
(צילום: זכריא סדה, ארגון רבנים לזכויות אדם)

פשע שנאה תג מחיר ג'אלוד כפר פלסטיני כתובות נאצה  (צילום: זכריא סדה, ארגון רבנים לזכויות אדם)
(צילום: זכריא סדה, ארגון רבנים לזכויות אדם)

מהמטה למאבק בגזענות נמסר בעקבות המקרה באכסאל: "מקרי תג מחיר מתפשטים ולאחרונה נרשמו כמה מקרים, בעיקר בגדה המערבית. המשטרה לא עושה מספיק בעניין, לא דווח על עצורים וכנראה שלא לוקחים את הנושא ברצינות. הטיפול הלקוי מהמשטרה, לצערנו, נותן לגיטימציה למקרים וזה מה שהביא להתפשטותם גם בכפרים הערביים בתוך ישראל".

 

יו"ר השדולה נגד פשעי תג מחיר, ח"כ איציק שמולי: "מטורפים מקרבנו מנסים להחריב את מרקם היחסים בין יהודים וערבים בישראל ולהצית תבערה אדירה גם עם שכנינו. יש להתייחס לפשעים הללו כאל טרור לאומני לכל דבר ועניין ולהעניש את הפושעים בחומרה. זהו האירוע העשירי בזמן האחרון ועל רשויות החוק לנקוט בקו נחוש ואגרסיבי יותר, לרבות צעדי מנע, כדי לעצור זאת אחת ולתמיד".

 

חשש להסלמה

ביום שישי האחרון הזהירו גורמים במערכת הביטחון מפני הסלמה ביהודה ושומרון - מצד פעילי ימין קיצוני. בעוד שהמתיחות בזירה הצפונית מפני נקמה איראנית עדיין קיימת וההתחממות בגבול עזה תימשך עד לאירועי יום הנכבה באמצע חודש מאי, דווקא הזירה השקטה יותר, יחסית, בשבועות האחרונים, יהודה ושומרון, מעסיקה את כוחות הביטחון, מזווית אחרת. שורת מקרים של פשעי שנאה בשבועות האחרונים, שנמשכו ביום שלישי שעבר בשומרון עם ריסוס כתובות מחאה, לאחר שביום שישי האחרון הוצת מסגד בכפר עקרבה שליד שכם, מעוררים דאגה בצה"ל, במשטרה ובשב"כ. זאת בשל החשש שהאירועים הללו יתורגמו לפיגועי תגמול מצד מחבלים פלסטינים.

 

אכסאל תג מחיר ()
הכתובת שרוססה על גדר האבנים באכסאל

לפני כשבוע רוססה כתובת נאצה "ערבים החוצה" על קיר מסגד "אבו בכר אלסדיק" שבאום אל-פחם ודלת הכניסה הוצתה במקום. משטרת אום אל-פחם שבמשולש פתחה בחקירה והחשד המיידי הוא לפעולת "תג מחיר".

 

בחודש מרץ רוססו כתובות נאצה אנטי-ערביות גם בג'לג'וליה וכ-20 כלי רכב הושחתו. על קירות באחת השכונות נכתב "ערבי פושע", צמיגי מכוניות נוקבו וכתובות אחרות רוססו על חלונותיהן.

 

בתקופה האחרונה גברה המתיחות בין נוער הגבעות למשטרה ולשב"כ. בחודש האחרון רוססו כתובות נאצה בפארק ליד בית צפאפה במזרח ירושלים ובכפר פרעתה שבשומרון - שם נכתב "די לצווים המנהליים" ו"תג מחיר מנהלי". בסוף השבוע האחרון בכפרים לובן א-שרקיה ואסוויה רוססו כתובות "לגרש או להרוג" ו-"די לצווים המנהליים" .

 

לפני כמה שבועות נגזרו עונשי מאסר על נאשמים בפשעי שנאה: בית המשפט המחוזי בלוד גזר עונשים שנעו בין 32 חודשי מאסר ועד לחמש שנות מאסר, על שלושה נאשמים, בשל חלקם בפשעי שנאה בפרשה המכונה "גוש טלמונים", שבמהלכה בוצעו עבירות פליליות חמורות נגד פלסטינים. אחד הנאשמים, שהיה בן 16 בעת ביצוע המעשים, הורשע בהסדר טיעון בעבירות של חברות בארגון טרוריסטי, הצתה, תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני, חבלה בכוונה מחמירה ועבירות נוספות. בית המשפט גזר עליו חמש שנות מאסר. נאשם נוסף שהיה חייל בעת ביצוע העבירות הורשע בעבירות הצתה, השחתת פני מקרקעין ממניע גזעני, תקיפה בנסיבות מחמירות ממניע גזעני ועבירות נוספות. בית המשפט גזר עליו 4.5 שנות מאסר.

 

נאשם שלישי הורשע בעבירות של היזק בזדון ממניע גזעני, יידוי אבן לעבר כלי תחבורה ועבירות נוספות ובית משפט גזר עליו 32 חודשי מאסר. הנאשמים גם חויבו לשלם פיצוי מוסכם בסך כ-50 אלף שקל. משפטם של שלושה נאשמים נוספים עדיין מתנהל.


פורסם לראשונה 25/04/2018 07:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים