שתף קטע נבחר

ליברמן בריאיון לאתר סעודי: "אם איראן תתקוף את ת"א, נתקוף את טהרן"

בריאיון לאתר החדשות "אילאף" שיגר שר הביטחון מסר מאיים: "נהרוס כל מוצב בסוריה שבו מנסה איראן להתמקם - יהיה המחיר אשר יהיה". על האפשרות לביטול הסכם הגרעין: "כלכלת איראן תקרוס, תהיה מחאה נגד המשטר". הוא הכחיש קשר ישראלי לחיסול במלזיה

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן איראן ריאיון אתר סעודיה אילאף ()
ליברמן מתוך הריאיון ב"אילאף"

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מזהיר היום (ה') כי "אם איראן תתקוף את תל אביב, ישראל תתקוף את טהרן ותהרוס כל מוצב צבאי איראני בסוריה שמאיים על ישראל". את הדברים אמר בריאיון מקיף שהעניק לאתר החדשות הסעודי "אילאף" הפועל מלונדון. ליברמן הבהיר כי ישראל לא מעוניינת במלחמה עם אף אחד, אך לא תאפשר נוכחות איראנית בסוריה - יהיה המחיר אשר יהיה. הוא גם הכחיש שישראל היא זו שחיסלה את מהנדס חמאס פאדי אל-בטש במלזיה.

 

מדובר בריאיון נדיר של שר הביטחון לתקשורת הערבית. בעבר התראיינו לאתר "אילאף" הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט ובכירים ישראלים נוספים. "לא התערבנו בלחימה בסוריה מאז שהתחילה לפני שבע שנים", הוסיף ליברמן. "ישנם שם איראנים, חיזבאללה, מיליציות נוספות, רוסים, דאעש ועוד. כולם נלחמים בכולם. אני מאחל הצלחה לכולם שם. אנו לא מתערבים, אבל איראן מנסה להקים בסיסים בסוריה ומציידת אותם בנשק מתקדם. משם היא רוצה לתקוף אותנו. אני לא יכול לשבת בחיבוק ידיים בעוד אני צופה באיראן עושה זאת קרוב לגולן, תומכת בחיזבאללה, בסוריה ובלבנון.

 

"אני אומר בבהירות: כל מוצב בסוריה שבו נראה שאיראן מנסה להתמקם צבאית - נהרוס אותו. לא נאפשר זאת, יהיה אשר יהיה המחיר. אנו שומעים איומים רבים (מצד איראן, ל"א). אם הם יתקפו את תל אביב, נתקוף את טהרן. אם לא יהיה שקט בתל אביב ובישראל, לא יהיה גם בטהרן. אני יודע מה אני אומר ואני לא מייעץ לאף אחד לנסות אותנו. אנחנו מוכנים לכל האפשרויות. הרוסים יודעים שאנו לא נאפשר לאיראן לבנות בסיסים בסוריה ולהעביר נשק מתקדם כדי לתקוף אותנו. יש שיחות ולא תקרה שום התנגשות איתם.

 

הבסיס האיראני T-4 שהותקף בסוריה וההרוגים האיראנים:

איראן בסיס T4 T-4 ()

איראן בסיס T4 T-4 ()

 

על הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, ועל האיומים של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לסגת ממנו, אמר ליברמן: "האיראנים חוששים מפני נסיגה של ארה"ב מהסכם הגרעין. הכלכלה האיראנית תקרוס. אני צופה מחאות עממיות נגד המשטר, אותו משטר שגרם לקריסה כלכלית באיראן. אני צופה במה שקורה למטבע האיראני שקורס בכל יום במהרה. הם יודעים שהמשטר האיראני בימיו האחרונים וקריסתו קרובה".

 

לגבי היחסים עם מדינות ערב, השר ליברמן אמר כי "ישנו שיח שקט ועמוק עם כמה מדינות ערביות. המשא ומתן הזה נע בדרך הנכונה". ליברמן סירב להשיב לשאלה אם ישנו תיאום ביטחוני בין ישראל למדינות ערב, כפי שציין הרמטכ"ל איזנקוט בראיון שהעניק לאילאף, אך אמר: "ניתן לומר שישנו תיאום. אני קורא להם לצאת לאור ולבקר בישראל כפי שעשה אנוור סאדאת. כולם יתקבלו בברכה".

 

הוא הוסיף: "אני יכול להגיד שהגענו להסכמות סביב 75% מהנושאים. נותרו רק 25% והם הקשים יותר לדעתי. עם ההנהגה (בעולם הערבי) השיח פשוט, אך הדברים קשים יותר בין העמים. אני פונה לכל המדינות הערבית: בואו איתנו, עם מדינת הסטארטאפ, עם הטכנולוגיות וההיי-טק. עם האמצעים שלכם והכוח הכלכלי אנו יכולים ליצור שינוי שורשי במזרח התיכון ובעולם".

אופנוע חיסול התנקשות פאדי אל בטש (צילום: AP)
הכחיש שישראל התנקשה במהנדס חמאס במלזיה. תמונות המתנקשים(צילום: AP)

חיסול התנקשות פאדי אל בטש (צילום: EPA)
לאחר חיסול המהנדס במלזיה(צילום: EPA)
 

לגבי העניין הפלסטיני, האשים ליברמן את הנשיא הפלסטיני אבו מאזן בכך שהוא מסרב למשא ומתן לאורך השנים וגם מול ממשלות ישראליות מתונות יותר: "אני תומך בפתרון של מדינה יהודית - כל פתרון אחר לא מקובל עליי. ישנו פגם במצב הפנים-פלסטיני ובאופן החשיבה הנוכחית. אין סיכוי להגיע לפתרון במסגרת המשא ומתן הבילטראלי. הבעיה של הפלסטינים היא שהם לא מאוחדים: יש 'חמאסטן' בעזה ו'פתחלנד' ביהודה ושומרון. הבחירות לנשיאות הפלסטינית היו צריכות להיערך בשנת 2010. אם אבו מאזן יחתום בשם הפלסטינים, זה יהיה חוקי או לא? אבו מאזן מנהיג קל דעת. הוא לא דומה לסאדות ובגין כשחתמו על הסכם השלום".

 

על יוזמת השלום הערבית אמר ליברמן: "היא לא מקובלת עליי. הפתרון צריך לכלול את כולם בעסקה אחת. האם הבעיה היחידה של העולם הערבי היא הסוגיה הפלסטינית? מה שקרה בתוניסיה היה בגלל הסוגיה הפלסטינית? האם מה שקורה בלוב, תימן, סוריה ועיראק הוא בגלל הסוגיה הפלסטינית וישראל? ברור שלא. צריך להיות פתרון אזורי כולל ולא בשלבים. הפתרון צריך לכלול את שלושה דברים בסיסיים: הקמת מדינה לפלסטינים, פתרון סוגיית ערביי ישראל וחילופי שטחים ואוכלוסייה, ושלום ונורמליזציה עם כל מדינות ערב". 

 

 

אתמול התראיין שגריר רוסיה בישראל, אלכסנדר שיין, לאולפן ynet והביע דאגה מהפעולות המיוחסות לישראל בסוריה, אף שציין כי הוא מבין את החששות בישראל. לדבריו, טרם התקבלה החלטה בנוגע למכירת מערכת ההגנה המתקדמת S-300 לסורים, ולגבי איום קודם של השר ליברמן להשמיד את המערכת אם תפעל נגד מטוסים ישראליים אמר "אני לא מתאר תסריט כזה". רוסיה מנסה להרגיע את הרוחות, והשבוע נפגש מזכיר המועצה לביטחון לאומי שלה, ניקולאי פטרושב, עם סגן יו"ר המועצה לביטחון לאומי של ישראל, איתן בו דוד, ובנפרד עם ראש המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, עלי שמחאני.

  

באיראן ובישראל הסלימו לאחרונה את המתקפות המילוליות בעקבות הערכות שאיראן תגיב לתקיפה המיוחסת לישראל בבסיס T-4 שבפרברי חומס. בתקיפה זו נהרגו אנשי צבא איראניים שהיו אחראים בין היתר להקמת מערך מל"טים על אדמת סוריה.

 

ביום שישי האחרון התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לאיומים מצד איראן בעקבות התקיפה ואמר: "אנחנו שומעים את האיומים מאיראן. לוחמי צה"ל וזרועות הביטחון ערוכים לכל התפתחות. ניאבק במי שמנסה לפגוע בנו. לא נירתע מהמחיר ונגבה את המחיר ממבקשי נפשנו. צה"ל נכון למשימה והעם יעמוד".

 

באותו יום פנה סגן מפקד משמרות המהפכה, חוסיין סלאמי, לישראל ואמר: "אנחנו מכירים אתכם היטב. אתם נצורים בכל מקום בשטחים הכבושים - מהצפון והמערב. אין לכם מקום לברוח - אתם חיים בפיו של הנחש. אל תחשבו שהמלחמה החדשה תהיה כמו 'מלחמת יולי' (מלחמת לבנון השנייה). המקום היחיד שאתם יכולים לברוח אליו הוא הים".

 

זמן קצר לאחר מכן השיב השר ליברמן לסלאמי ואמר: "אני מציע לכל אלו בגבול הצפוני לחשוב היטב מה הם עושים. ממש לא כדאי להם לנסות את צה"ל או את מדינת ישראל. אנחנו מוכנים לכל תרחיש. אנחנו מוכנים לתרחיש רב-זירתי ומעולם לא זכורה כזאת מוכנות וכזאת נכונות - הן בצבא והן בקרב עם ישראל. את האיומים האלה אנחנו שומעים כבר הרבה מאוד שנים. אנחנו לא מתרגשים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים