שתף קטע נבחר

המפעלים שמייצרים קנאביס רפואי בישראל. הצצה נדירה

בשני מפעלים באזור המרכז, תחת אבטחה כבדה, מיוצר הדור הבא של הקנאביס הרפואי, ונשלח לבתי מרקחת ברחבי הארץ. חוץ מהריח שא אפשר לטעות בו, הכל כאן נראה כמו מעבדת תרופות רגילה, עם מדענים בחלוקים לבנים ובכירים שמעולם לא עישנו ג'וינט, אבל חולמים על ענף יצוא שיכניס למדינה מיליארדים. הצצה ראשונה לגלגול הבא. הכתבה המלאה ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות"

 

כתב וידיאו: שי רינגל, צלם: טל שחר, עורך: יותם קצור


בשני מפעלים אי שם במרכז הארץ, מאחורי דלתות משוריינות הננעלות בבריחים כבדים, ואמורות לספק הגנה ממושכת מפני פריצה בנשק חם או קר, מאוחסן הזהב החדש של מדינת ישראל: הקנאביס הרפואי.

 

התקווה להקלת הסימפטומים של חולים קשים ואולי בעתיד אף לסיוע בריפוי מוחלט של מחלות שונות, בהן סרטן, שוכבת בחבילות פשוטות למראה בחדרי כספות מיוחדים. מתי מעט מורשים להיכנס לחדרים המאובטחים האלה, ולא בכדי. בכל חדר, בכל מחסן, מסודרות להן בשורות אלפי מעטפות אטומות מלאות בירוק המבוקש הזה. או כמו שיובל לנדשפט מנהל היק"ר, היחידה לקנאביס רפואי של משרד הבריאות, ואחד מאנשי המפתח שאחראים על הרפורמה המהפכנית הזו ממהר לחשב: כמה מדפים כאלה שווים דירה טובה במרכז תל־אביב.

  

הגיוני. כל מעטפה של פרחים מיובשים מכילה כחצי קילו קנאביס, שמחירו בשוק השחור 50 אלף שקל. אלא שבמחסני הענק של שתי יצרניות המוצרים הרפואיים שעומדות במרכז הרפורמה של משרד הבריאות - BOL ופנאקסיה - לא מדובר ביחידות בודדות, אלא באלפי ובעשרות אלפי מעטפות. כל אחת מהן מחכה לתורה בשרשרת הבדיקות. בעוד עשרה ימים, אחרי שהצמחים ייבדקו, ייובשו ויעברו תהליכי ייצור שונים - שיהפכו אותם לשמן קנאביס או תפרחות לעישון - יועלו המוצרים הללו על משאיות בדרך לבתי המרקחת. שם הם יימכרו לעשרות אלפי חולים במחלות קשות.

  

זהו הביקור העיתונאי הראשון במפעלים האלה. עד השנה האחרונה, למעשה לא היו בישראל מפעלים מהסוג הזה. המגדלים עצמם היו אורזים את פרחי הקנאביס ומעבירים אותם למטופלים.

 

רפורמת משרד הבריאות, שנכנסה השבוע לשלב היישום הראשון שלה, קבעה בין השאר כי יש להפריד בין חוליות שרשרת הגידול, הייצור והניפוק, כפי שנעשה בשוק התרופות. וכך, הרחק מעינם של זרים, נפתח בשנה האחרונה פס הייצור הרשמי והקדחתני מאוד של מה שהוגדר לא פעם בשנים האחרונות כ"גביע הקדוש" של העולם הרפואה.

 

הכתבה המלאה מתפרסמת ב"מוסף לשבת" של "ידיעות אחרונות"

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
קנאביס רפואי
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים