שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

תמונתו נחשפה: זהו "אבי הפצצה האיראנית"

נתניהו גילה כי איש הצללים מוחסן פחריזאדה, שעמד בראש "פרויקט עמאד", עדיין ממלא תפקיד חשוב בתוכנית הגרעין של איראן. "תזכרו את השם הזה", אמר רה"מ על המדען שנמלט ממתנקשים ושכמעט אף אחד במערב לא ראה

 

 

הוא נחשב ל"אבי הפצצה האיראנית " - ולפי ראש הממשלה גם כיום הוא ממלא תפקיד מרכזי בתוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית. בנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש (ב'), שבו חשף כי ישראל השיגה 100 אלף קבצים מהארכיון האטומי הסודי, הוא הזכיר את איש הצללים שעמד בראש "פרויקט עמאד" - מוחסן פחריזאדה. לדבריו, גם כעת לפחריזאדה תפקיד בכיר בתוכנית הגרעין.

 

"תזכרו את השם הזה", אמר נתניהו כשציין לראשונה בנאומו את פחריזאדה כאיש שהוביל למעשה את "קבוצת הנשק" בפרויקט הגרעין האיראני הסודי שהופסק ב-2003. לדברי ראש הממשלה, "חלק מרכזי בתוכנית האיראנית היה ליצור ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה, וזה מה שאיראן עשתה. כיום הארגון SPND הוא שממשיך את העבודה". במצגת שהראה נתניהו נחשפה לראשונה גם תמונתו לכאורה של פחריזאדה, שעד כה לא הייתה ברשת אף תמונה מהימנה שלו.

 

מוחסן פחריזאדה ()
נתניהו נואם, פחריזאדה במצגת

 

 

SPND הם ראשי התיבות בפרסית של "ארגון הביטחון ליזמות ומחקר" - יחידת ההנדסה העומדת מאחורי תוכנית הגרעין האיראנית. הארגון, שנחשף לראשונה ב-2011, מורכב משבע מחלקות שונות, כל אחת מהן אחראית על אספקט אחר של תוכנית מחקר הנשק הגרעיני האיראני. ארצות הברית הציבה את SPND ברשימה השחורה ב-2014, אבל לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לא ניתנה גישה לאתרי הארגון.

 

"לא תופתעו ש-SPND מובל על ידי ד"ר פחריזאדה, אותו אדם מפרויקט עמאד", הוסיף נתניהו. "לא במקרה, גם הרבה אנשים מהסגל שלו כיום עבדו תחתיו גם בעבר". אז מיהו אותו איש צללים, שנחשב למדען האטום הבכיר באיראן?

 

ב"ניו יורק טיימס" הגדירו את פחריזאדה ב-2014 כמקבילה האיראנית, בשינויים הדרושים כמובן, לפיזיקאי האמריקני רוברט אופנהיימר, אבי פצצת האטום ואחד ממובילי פרויקט מנהטן בשנות ה-40 של המאה הקודמת. במשך יותר מעשור זוהה פחריזאדה ככוח המניע מאחורי התוכניות האיראניות לפיתוח ראש נפץ גרעיני לטילים הבליסטיים הרבים שכבר ברשות הרפובליקה האיסלאמית.

 

נכח בניסוי גרעין צפון קוריאני

"אם איראן תשיג ביום מן הימים נשק גרעיני, פחריזאדה יהיה ידוע כאבי הפצצה", אמר בעבר לסוכנות הידיעות רויטרס דיפלומט מערבי. גורם איראני בכיר כינה את איש הצללים "מומחה, נכס". לדבריו, הוא מקדיש עצמו לפיתוח הטכנולוגי של איראן, ונהנה מתמיכתו המלאה של המנהיג הרוחני האיראן, אייתוללה עלי חמינאי.

אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()
מתוך המצגת שחשף נתניהו

 

מוחסן פחריזאדה ()
נתניהו מתאר את פחריזאדה

פחריזאדה בן ה-57 נחשב לאיש שעמד מאחורי תוכנית הגרעין האיראנית, "פרויקט 111" או "פרויקט עמאד". כבר בדו"ח סבא"א ב-2010 צוין כי ייתכן שפחריזאדה, קצין בכיר במשמרות המהפכה, עדיין ממלא תפקיד במאמצים האיראניים להגיע לפצצה. אז היה פחריזאדה היחיד שצוין במפורש בנספח לדו"ח החמור ביותר שפרסמה סבא"א על תוכנית הגרעין של איראן.

 

שמו עלה גם בהחלטת האו"ם ב-2007 כמי שמעורב בתחום הגרעין והטילים הבליסטיים. גם דו"ח הסוכנות שפורסם שנה לאחר מכן התייחס אליו בקצרה. ב-2013 גורמי ביון מערביים מסרו כי פחריזאדה נכח בניסוי הגרעין שערכה צפון קוריאה באותה שנה.

 

התקשורת האיראנית כמעט לא הזכירה אותו. ב-2006 תיארה אותו סוכנות הידיעות האיראנית "מהר" כמדען שעובד עבור משרד ההגנה וראש המרכז לחקר פיזיקה לשעבר. כמה אתרי אינטרנט באיראן תיארו אותו כפרופסור לפיזיקה באוניברסיטה.

 

הסנקציות עליו יוסרו

במערב מעט מאוד אנשים ראו את פחריזאדה. "הוא איש מסתורי", אמר ב-2010 גורם ממדינה שמאשימה את טהרן בפיתוח נשק גרעיני, וסירב להזדהות בשמו. גרג טילמן, מהאגודה האמריקנית לפיקוח על נשק, אמר כי אחד הדברים שמעידים על חשיבותו של פחריזאדה הוא העובדה שסבא"א "חיפשה אותו זמן רב כדי לראיין אותו, והאיראנים סירבו לכך". מארק פיצ'פטריק, מנהל תוכנית נגד הפצת נשק גרעיני, אמר בהקשר זה כי "אם לסבא"א הייתה רשימת מבוקשים, פחריזאדה היה עומד בראשה".

 

בנימין נתניהו (צילום: אוראל כהן)
נתניהו בנאומו(צילום: אוראל כהן)

בנימין נתניהו (צילום: עמוס בן גרשום, לע
(צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)
 

מומחה הגרעין האמריקי דיוויד אולברייט ציין בעבר שפחריזאדה היה "מוטרד מאוד" מההוראה להפסיק את העבודה על פרויקט עמאד ב-2003. לפגישות המשא ומתן הרבות עם המערב בדיוני הסכם הגרעין הוא מעולם לא הגיע. "הוא נמלט ממתנקשים", הסביר ל"ניו יורק טיימס" אחד מחברי המשלחת האיראנית, כשהוא רומז לחיסולי המדענים מצוותו של פחריזאדה, שבמערב ייחסו לישראל. "אתה לא היית נמלט?".

 

כל זאת – וגם המידע שפחריזאדה עדיין מעורב בתוכנית הגרעין האיראנית - לא מנע מהמעצמות להחליט כי כחלק מהסכם הגרעין יוסרו בעתיד הסנקציות שהוטלו עליו. לפי הדיווחים, הוא יוסר מהרשימה השחורה ב-2023. נאומו של נתניהו, שאותו נשא רגע לפני החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להישאר בהסכם הגרעין או לפרוש ממנו, עשוי להוביל לשינוי גם בהיבט זה.

פורסם לראשונה 30/04/2018 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים