שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

סוכני המוסד בלב טהרן: כך הוברח ארכיון הגרעין לישראל

זמן רב עקבו במוסד מקרוב אחר הנעשה במחסן הסודי במחוז שוראבאד בטהרן. כשניתן האור הירוק, יצאה לדרך אחת מפעולות הביון הדרמטיות בתולדות המדינה: סוכני המוסד חדרו למתקן והבריחו ארצה חצי טון מסמכים ותקליטורים. רונן ברגמן מפרסם ב"ידיעות אחרונות" פרטים חדשים על המבצע

 

ארכיון הגרעין האיראני ()

 

הישג חסר תקדים של המוסד, 1,600 ק"מ מתל אביב: סוכני הארגון הצליחו להביא ארצה את הארכיון הגרעיני השלם של פרויקט עמאד החשאי, שטהרן הקפידה להסתיר מהעולם. מדובר בהישג חסר תקדים, בו מצליח הארגון להשיג את המסמכים המקוריים, לקחת אותם מלב טהרן, ולהבריח אותם אל מחוץ למדינה בלי שאיראן כלל מבחינה כי הם חסרים.

 

לצפייה במצגת המלאה של ראש הממשלה בנימין נתניהו על מסמכי תוכנית הגרעין האיראנית - לחצו כאן.    

 

 

 

עוד על מסמכי הגרעין האיראניים:

נתניהו הציג תיקים סודיים של הגרעין האיראני: "הוכחה לשקרים"

תמונתו נחשפה: זהו "אבי הפצצה האיראנית"

ראשי נפץ, טילים ואורניום: זה המידע שאיראן הסתירה

ארה"ב: "יש במסמכים מידע חדש על תוכנית הגרעין"

מסמכי איראן: הישג מודיעיני מרתיע, אבל ספק אם ישפיע / רון בן ישי

 

מזה שנים ארוכות שישראל טוענת כי לפחות מ־1999, ואולי עוד קודם לכן, מנהלת איראן פרויקט צבאי גרעיני סודי שמטרתו ייצור פצצת אטום, טילים בליסטיים והתאמת הפצצה כך שתוכל להיות משוגרת על אותם טילים, כל זאת תוך הטעייה, מרמה, שקר וזיוף אל מול הקהילה הבינלאומית ותוך הפרה בוטה של חתימתה על האמנה למניעת הפצת הנשק הגרעיני. עיקרי הסיפור שנתניהו פרס אתמול במסיבת העיתונאים ידועים ואף הופיעו בפרסומים בתקשורת, בין היתר ב"ידיעות אחרונות".  


ראש הממשלה (צילום: רויטרס)
100 אלף מסמכים בידי ישראל(צילום: רויטרס)
 

ארכיון הגרעין האיראני ()

ארכיון הגרעין האיראני ()
הכניסה הסתמית לארכיון הגרעין לא מסגירה את המידע הדרמטי שנמצא מאחורי הדלתות

ארכיון הגרעין האיראני ()

ארכיון הגרעין האיראני ()

 

עם זאת, עד עתה נשען העולם, המוסד וגם מרבית הפרסומים על ידיעות חלקיות, שנלקחו, בין השאר, ממקורות בעל פה. המוסד גם לא יכול היה "להלבין" את הידיעות הללו, שבאו ממקורות חסויים ביותר, ולכן בשיחות הרבות שניהלו נציגי ישראל עם אנשי הקהילה הבין לאומית בניסיון לשכנע שאיראן משקרת, היו בעיקר מבוססות על האמון במוסד ועל מעט מאוד מידע שישראל יכלה לחלוק, מחשש לחשיפת מקורות.  

 

כל זה השתנה בעקבות המבצע האחרון של המוסד. כבר מחתימת הסכם הגרעין JCPOA נותרה ישראל כמעט לבדה במעקב אחר פרויקט הגרעין של איראן, כשבחוד החנית נמצא המוסד. הארגון המשיך את המעקב מתוך כמה מטרות, הראשונה שבהן לבדוק האם האיראנים מפרים את ההסכם, והשנייה - לאתר ולהבין היכן בדיוק עצרו האיראנים את הפיתוח הגרעיני הצבאי שלהם והיכן הם מחזיקים את הידע שצברו.

  

כמה אגפים של המוסד ניהלו במקביל מבצעים כדי לנסות ולקבל כמה שיותר מידע מתוך איראן. חשוב לומר כי בניגוד למה שהתרחש מאמצע העשור הקודם ועד חתימת ההסכם, תקופה בה נהנה המוסד משיתוף פעולה עמוק עם שורת סוכנויות ביון במערב, הרי שמרגע חתימת ההסכם הופסקו רוב המבצעים המשותפים, כולל חלק גדול מאלה עם ארצות הברית.

ראש הממשלה (צילום: AFP)
האיראנים בנו דגם של פצצה וערכו סימולציות (צילום: AFP)
  

ארכיון הגרעין האיראני ()

ראש הממשלה (צילום: AP)
התוכנית האיראנית: הטמעת הפצצה בראש טיל בליסטי(צילום: AP)

ארכיון הגרעין האיראני ()
תוכנית הטילים האיראנית. מאמץ מתמשך להגדלת הטווחים

מבצע חובק עולם

במהלך השנה שעברה הגיעו למוסד ידיעות כי הארכיון הצבאי של פרויקט עמאד, שם הקוד של הפרויקט הצבאי הגרעיני הסודי, הועבר לאתר סודי בטהרן, כדי להסתיר אותו מגורמי פיקוח בין לאומיים, וזאת תוך יידוע מספר קטן מאוד של אנשים בתוך פרויקט הגרעין ובמשמרות המהפיכה האחראים על אבטחתו.

 

המוסד גילה את העברת הארכיון של הפרויקט הצבאי למתקן הסודי בטהרן בפברואר 2016, ומאז שם דגש על שני עניינים: מעקב מודיעיני המבוסס על מקורות אנושיים על המתרחש במתקן, ווידוא שהחומר לא יצא ממנו.  

ארכיון הגרעין האיראני ()

ארכיון הגרעין האיראני ()

אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()
 

לפני כמה שבועות הושלם מבצע אדיר וחובק עולם של המוסד, שבו היו שותפים גורמים רבים, ומעורב בו כסף לא קטן, הנוגעים במודיעין אנושי ומודיעין אלקטרוני, וכן במקצוע מודיעיני שפותח בישראל שמשלב את שניהם. 

  

אחרי תהליך ניתוח קצר של הממצאים הדרמטיים, יצא ראש המוסד יוסי כהן, עם כמה מלווים, לוושינגטון, כדי להיוועד עם הנשיא טראמפ, עם ראש ה-CIA פומפאו (המשמש כיום כמזכיר המדינה) ועם גורמים נוספים, ולהציג להם את מה שהושג.  

 

מהחומר, הכולל סרטי וידאו, גנטים (צירי זמן), אין ספור מסמכים מדעיים, תוצאות ניסויים, מתווי פרויקטים, הוראות מטעמו של שר ההגנה האיראני למוחסן פחריזאדה, ראש פרויקט עמאד עד 2003 וראש פרויקט SAPAND מאז ועד היום, ועוד ועוד, עולה תמונה ברורה מאוד. ראשית, איראן התכוונה לייצר נשק גרעיני. שנית, היא החזיקה פרויקט אדיר ממדים כדי לממש את המטרה הזו. שלישית, היא עשתה הכול כדי להסתיר את הפרויקט הזה שלה, שהוא הפרה גסה של חתימתה על האמנה למניעת הפצתו של הנשק הגרעיני NPT. רביעית, היא החליפה את הפרויקט הסודי ב־2003 בפרויקט לכאורה אזרחי, אבל שבעצם כלל את אותם מרכיבים. חמישית, שהיא שיקרה בבוטות לקהילה הבינלאומית כל השנים. ושישית, שהיא עשתה מאמצים גדולים להסתיר את הארכיון.

  

ההתלבטות שקדמה לפרסום 

מאז הגעת החומר לישראל נערכו שורת דיונים סביב מה לעשות איתו. היו כאלה שסברו כי כמו בפעמים קודמות ישראל צריכה להדליף אותו לגורמי תקשורת בין לאומיים שיפרסמו אותו בלי לייחס למקור, אך בסופו של דבר הוחלט אחרת מכמה טעמים. בקהילת המודיעין טוענים כי הדבר לא יסכן מקורות ושיטות פעולה.

  

לפני כמה שבועות גילו האיראנים את דבר הפריצה ואת גניבת הארכיון ומאז הם כנראה מעריכים את מה שקרה - כי המוסד גנב להם את הארכיון מתחת לאף. אתמול קיבלו לכך את האישור הסופי. 

 

החומר היה אמור להתפרסם היום, אך אתמול הוחלט להקדים את הפרסום ביום מחשש לדליפה. מחר בבוקר אמורים שליחים של המודיעין הישראלי לספק את עיקרי החומר, כולל קטעים רבים שנתניהו לא חשף, לסוכנויות הביון של גרמניה, צרפת, רוסיה, איטליה, סין, בריטניה והסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארכיון הגרעין האיראני בידי ישראל, כפי שהציג נתניהו
צילום: רויטרס
מומלצים