שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

שקד על חשיפת הארכיון האיראני: "קריאת השכמה לאירופה"

שרת המשפטים התייחסה בריאיון באולפן ynet לחשיפת תיקי הגרעין של איראן: "אירופה טומנת ראשה בחול; זו ההוכחה שההסכם עם איראן היה מבוסס על שקרים"

 

 

שעות אחרי חשיפת תיקי הגרעין של איראן בידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, אומרת הבוקר (יום ג') שרת המשפטים וחברת הקבינט המדיני-ביטחוני איילת שקד לאולפן ynet כי המהלך הפומבי הוא בבחינת "קריאת השכמה לאירופה, שטומנת ראשה בחול" בכל הנוגע לתוכנית הגרעין של הרפובליקה האיסלאמית.

 

מסמכי הגרעין האיראניים - עדכונים אחרונים:

ראשי נפץ, טילים ואורניום: זה המידע שאיראן הסתירה

מסמכי איראן: הישג מודיעיני מרתיע, אבל ספק אם ישפיע/פרשנות

תמונתו נחשפה: זהו "אבי הפצצה האיראנית"

"תיאטרון פוליטי": סיקור עולמי לחשיפת מסמכי הגרעין

 

"ישנם שלושה דברים מרכזיים שאפשר ללמוד ממה שראינו אתמול. אחד הוא שלאיראנים יש מערכות נשק גרעיני. שנית, אנחנו למדים שכל הסכם הגרעין היה בנוי על שקר. מדוע? כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הציגה שאלות לאיראן שנוגעות למערכות הנשק ולפרויקט הזה - ואיראן השיבה בשלילה. על סמך השאלון הזה התבסס הסכם הגרעין. מכיוון שכמובן אנחנו יודעים היום שהתשובות שלהם היום שקרים, הסכם הגרעין מבוסס על שקר ויש כאן בעיה מאוד משמעותית".

 

למצגת המלאה שחשף נתניהו - לחצו כאן

איילת שקד (צילום: אבי מועלם)
השרה איילת שקד במשדר ynet(צילום: אבי מועלם)
 

למרות הטענה כי מדובר בחומרים ישנים, אומרת שקד כי "מדובר בהוכחות חד-משמעיות שהאיראנים היו בשלב מתקדם של פיתוח נשק גרעיני. צריך לדעת גם שעצם זה שהם אפסנו את החומרים הללו – מצביע על כך שהם תכננו לשמור אותם לעתיד. עכשיו איראן יודעת שהיא חשופה ושישראל יכולה להגיע לכל מקום ברחבי הרפובליקה האיסלאמית".

 

האם החשיפה הייתה שווה את הדרמה שראינו אתמול? משעות הצהריים מדינה שלמה רעדה מפחד 

"אני באופן אישי ניסיתי להרגיע את מי ששאל אותי. לגבי החשיפה - היא חשובה; אנחנו נמצאים בימים קריטיים שייתכן שנשיא ארצות הברית עומד להודיע על פרישה מהסכם הגרעין. חלק מהקרב הוא על התודעה והדבר הזה בהחלט תורם להראות כמה הסכם הגרעין מחוּרר ושצריך לשנות אותו; זה מראה גם שהאירופאים טומנים את ראשם בחול וממשיכים להתנהג כבנות יענה ולא להבין את המציאות".

 

לדברי שקד, "לא ייתכן שבהסכם הגרעין לא יהיה פיקוח על הטילים הבליסטיים. זה משהו שחייב להיכנס לפיקוח ולא יכול להיות שההסכם יפוג עוד כמה שנים. את שני הדברים המרכזיים הללו צריך לשנות עכשיו ואירופה צריכה לאזור אומץ. אנחנו אומרים - אם אתם לא מתכוונים לפרוש, תדאגו שההסכם ישונה. גם אם צריך להתעמת עם האיראנים, גם אם צריך להטיל מחדש סנקציות, תדאגו שהוא ישונה, שהוא לא יפוג כל כך מהר ושיהיה פיקוח גם על מערכות הטילים".

 

הלילה העברת בכנסת הצעת חוק שלך להסמיך את ראש הממשלה ושר הביטחון להכריז על מלחמה במצבי קיצון. למה? 

"הצעת החוק הזו היא בסך הכל צילום של המצב הקיים. ועדת עמידרור, שקמה אחרי הדרישה של בנט לשיפור עבודת הקבינט, הציעה להתאים את החוק למצב הקיים. כבר הרבה שנים, כשיש פעולה מאוד משמעותית שיכולה להביא למלחמה - הקבינט מאשר ולא הממשלה. כידוע, את ההחלטה להפציץ את הכור בסוריה קיבל את הקבינט וזו החלטה שהייתה יכולה, בסבירות לא מבוטלת, להביא למלחמה".

 

עם זאת, היא הוסיפה כי "החוק בסך יחול על מצבי קיצון שבהם אין זמן לכנס את הקבינט. ראש הממשלה רוצה לחלוק את האחריות עם חברי הקבינט - בטח באירועים משמעותיים. אין לו שום כוונה לקבל החלטות על אירועים כאלה לבד".

 

ארה"ב: "המסמכים אותנטיים, אלפים מהם מכילים מידע חדש"

בתוך כך, התייחס הלילה מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו לחשיפת המסמכים בנוגע לתוכנית הגרעין האיראנית, ואמר כי "ארצות הברית מכירה כבר זמן מה את החומרים שישראל השיגה". הוא אישר כי "המסמכים הם אותנטיים", והוסיף כי למרות שפרויקט "עמאד" כבר היה ידוע לארה"ב, "יש אלפי מסמכים חדשים שמכילים מידע חדש".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בקריה תל אביב (צילום: יריב כץ)
בנימין נתניהו ומייק פומפאו, השבוע(צילום: יריב כץ)

 

פומפאו אמר לעיתונאים במטוסו כי ארה"ב עדיין לומדת את המידע החדש, וכי חלק גדול ממנו לא היה מוכר למומחים האמריקנים. לדבריו, "המידע שנחשף מעיד כי "איראן שמרה את החומר למטרה מסויימת והייתה לה סיבה לשמור על המסמכים".

 

מוקדם יותר הלילה התייחס הבית הלבן באופן רשמי לחשיפת המסמכים ומסר כי "ארצות הברית ממשיכה לבחון בזהירות את המידע שישראל פרסמה". בהודעה שפרסם הבית הלבן נמסר כי "המידע מספק פרטים חדשים ומשכנעים על מאמציה של איראן לפתח נשק גרעיני. העובדות הללו עולות בקנה אחד עם מה שהיה ידוע לארה"ב כבר זמן רב".

 

 

 
ראש הממשלה (צילום: אוראל כהן)
(צילום: אוראל כהן)

אינפו ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

תמונות מצגת ארכיון אטומי איראן חשיפה נחשף ישראל מסמכים גרעין נשק גרעיני בנימין נתניהו ()

מוחסן פחריזאדה ()

גם ממשלת בריטניה התייחסה הלילה באופן רשמי לנושא. דובר הממשלה אמר כי "בריטניה מעולם לא הייתה נאיבית לגבי כוונותיה הגרעיניות של איראן. לכן, הפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הוא חיוני כדי להבטיח שהיא תעשה שימוש בגרעין רק למטרות שלום". דובר ממשלת גרמניה אמר בעקבות חשיפת המסמכים כי "זה חיוני לשמור על הביקורות העצמאיות שנקבעו בהסכם הגרעין".

 

דונלד טראמפ (צילום: AFP)
"צדקתי ב-100%". טראמפ(צילום: AFP)

זמן קצר לאחר נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הגיב לדברים נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואמר כי נתניהו וישראל עשו את הדבר הנכון בנאום בקריה. "אני חושב שמה שקרה היום, מה שקרה בתקופה האחרונה ומה שלמדנו באמת מראים שצדקתי ב-100%", אמר טראמפ אחרי החשיפה המודיעינית, ולא התחייב לפרוש מהסכם הגרעין.

 

טראמפ סיפר שראה חלק מנאום נתניהו, שלדבריו היה "טוב". "תוך שבע שנים ההסכם לא יהיה בתוקף, ואיראן תהיה חופשייה להמשיך לפתח נשק גרעיני. זה לא מתקבל על הדעת", הדגיש טראמפ, וציין שהאיראנים "לא יושבים בחיבוק ידיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
שרת המשפטים איילת שקד
צילום: אבי מועלם
מומלצים