שתף קטע נבחר

צילום: רועי עידן

צרפת בתגובה לנתניהו: המידע מוכר 16 שנה, בסיס להסכם ארוך טווח

יממה לאחר שרה"מ חשף ראיות לכאורה מארכיון הגרעין שהשיג המוסד, טוענת צרפת: "המידע דווקא מדגיש את חשיבות השמירה על הסכם הגרעין". איראן הגיבה: "טענות שחוקות, לא מעניינות ומבישות של מנהיגים ציוניים שלא רואים דרכים אחרות להבטיח את הישרדות המשטר הלא-חוקי שלהם"

 

 
צרפת פרסמה הבוקר (יום ג') תגובה רפה למידע החדש לכאורה שחשף אתמול בנימין נתניהו על אודות פרויקט הגרעין של איראן, ולטענתו שלפיה הסכם הגרעין עם המעצמות היה מבוסס על הונאה. מחד טענה כי שהמידע שהציגה ישראל "עשוי לשמש בסיס לפיקוח ארוך טווח על הפעילות הגרעינית של טהרן", ועם זאת הוסיפה כי "המידע שסופק על ידי ישראל על תוכנית הגרעין של איראן מאשר בחלקו את מה שהאירופים ידעו ב-2002. המידע מדגיש את החשיבות בשמירה על הסכם הגרעין".
 
זמן קצר קודם לכן אמרה שרת המשפטים איילת שקד באולפן ynet כי "אירופה עוצמת עיניים" לנוכח מהלכי ההונאה של טהרן.
 
במקביל הגיבה איראן בחריפות לדברי נתניהו על הראיות לכאורה להונאה, כפי שעלתה מארכיון הגרעין שתפס המוסד. בהודעה שפרסם היום משרד החוץ בטהרן נאמר שהאשמות נתניהו בנוגע לתוכנית הגרעין של איראן הן יצירה של "שקרן כרוני חסר רעיונות". עוד אמרו כי מדובר בטענות "שחוקות, לא מעניינות ומבישות" של "מנהיגים ציוניים שלא רואים דרכים אחרות להבטיח את הישרדות המשטר הלא-חוקי שלהם, אלא באיום על אחרים בשימוש בבריונות".  

ראש הממשלה (צילום: AP)
"איראן שיקרה". ראש הממשלה הציג ראיות מתוך ארכיון הגרעין (צילום: AP)

 

 

 

 

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, צייץ אמש בטוויטר לקראת נאום נתניהו כי "הילד שצועק 'זאב זאב' עושה זאת שוב". אחרי הנאום, כשדונלד טראמפ אמר שהאירועים האחרונים מראים שהוא "צדק ב-100%", תקף שר החוץ האיראני את נשיא ארה"ב: "הנשיא טראמפ קפץ על הטענות הישנות שכבר נענו על ידי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שנועדו לטרפד את ההסכם. כמה נוח".

 

סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י אמר אמש כי "ההופעה של נתניהו הייתה משחק ילדותי ומגוחך. מופע מתוכנן לקראת הדד ליין ב-12 במאי שנועד להשפיע על החלטת טראמפ לגבי הסכם הגרעין עם איראן".

 

המצגת של נתניהו, אמש:

ראש הממשלה (צילום: אוראל כהן)
(צילום: אוראל כהן)
ארכיון הכור הגרעיני באיראן ( )
( )

ארכיון הגרעין האיראני ()

ארכיון הגרעין האיראני ()

ארכיון הגרעין האיראני ()

ארכיון הגרעין האיראני ()
 

על פי נתניהו, המוסד תפס כ-100 אלף מסמכים במבצע חשאי בטהרן שבמסגרתו השיגה ישראל כחצי טונה של חומר מודיעיני. "ידענו שנים שלאיראן יש תוכנית גרעין סודית - פרויקט 'עמאד'. עכשיו אנחנו יכולים להוכיח את פרויקט 'עמאד', ולהוכיח שאיראן מסתירה את תכני הפרויקט כדי לפתח נשק גרעיני מתי שתוכל. זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב, לייצר ולבדוק חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון TNT על טיל. לא צריך להבין פרסית כדי לקרוא TNT. זה כמו חמש פצצות שהוטלו על הירושימה מוצבות על טילים בליסטיים", אמר נתניהו.

 

בתיקים מופיע שמתקן פורדו תוכנן כבר מהתחלה כחלק מפרויקט עמאד לייצור נשק גרעיני. נתניהו הציג תרשים של המתקן וגם תמונה מהכניסה אליו. "לא תופתעו שאיראן התעקשה להשאיר את פורדו וההסכם אפשר לה לעשות את זה. אבל זה בא עם מכשול: איראן הייתה צריכה להתוודות על תכנית הנשק הגרעיני שלה. זה היה תנאי ליישום התוכנית. בדצמבר 2015 הסוכנות לאנרגיה אטומית פרסמה את ההיבטים הצבאיים לתוכנית הגרעין האיראנית. זאת הייתה ההזדמנות של איראן להתוודות על התוכנית לנשק גרעיני. 'הייתה לנו תוכנית, השמדנו'. אבל הנה מה שהיא אמרה: 'איראן מכחישה את הקיום של תוכנית לעיצוב וייצור נשק גרעיני'. היא הכחישה את קיום תוכנית עמאד'".

 

ראש הממשלה כיוון את נאומו לוושינגטון וגם לבירות באירופה בניסיון להביא לביטול הסכם הגרעין או לשינויו: "100 אלף קבצים מוכיחים שהם שיקרו. הנה המסקנה: איראן ממשיכה לשקר. רק בשבוע שעבר (שר החוץ מוחמד) זריף אמר: מעולם לא רצינו ליצור פצצה. ההסכם נותן לאיראן דרך ברורה לייצר נשק גרעיני. הם מתכננים לעשות את זה. זה הסכם נוראי, זה לא היה צריך לקרות. ובעוד כמה ימים טראמפ יחליט על מה לעשות עם ההסכם. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון, לארה"ב, לישראל, ולשלום בעולם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
נתניהו הציג ראיות מתוך ארכיון הגרעין
צילום: AP
מומלצים