שתף קטע נבחר

ארדן על אום אל חיראן: "לחדש חקירת שב"כ, לא נקבע אם הדריסה הייתה מכוונת"

בעקבות הודעת פרקליטות המדינה על סיום חקירת מח"ש בנוגע להריגתו של יעקוב אבו אלקיעאן, אמר השר לביטחון פנים: "האירוע מצער. מברך על סגירת התיק נגד השוטרים". שי ניצן: "לא תפקידי לקבוע אם זה היה פיגוע"

 

גלעד ארדן הרמת כוסית לתא כתבי המשטרה (צילום: אוהד צויגנברג)
השר גלעד ארדן (צילום: אוהד צויגנברג)

השר לביטחון פנים ולנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן בירך היום (ג') על החלטת פרקליטות המדינה לסגור את תיק החקירה נגד השוטרים שירו למוות ביעקוב אבו אלקיעאן באירועי פינוי היישוב אום אל חיראן, ועל הקביעה שהם פעלו בתחושה של סכנת חיים המצדיקה שימוש בנשק. באירוע נדרס למוות השוטר ארז עמדי הלוי.

 

בהודעה מטעם משרדו נמסר: "השר ארדן הביע צער על כך שהתחקור של שירות הביטחון הכללי הופסק לאחר כמה שעות ולפני שנאספו ממצאים המאפשרים לבסס את קביעת המשטרה שהיה מדובר באירוע דריסה מכוון. בשל הפסקת התחקור, פרקליט המדינה לא יכול היה לקבוע אם מדובר בפיגוע או לא. השר ארדן סבור שכעת, משנקבע שהשוטרים פעלו כדין, יש לחדש את חקירת השב"כ והמשטרה בקשר לנסיבות האירוע המצער ולהציג לציבור את כל ממצאי החקירה, וזאת, בכדי שאירועי אום אל חיראן לא ישאירו פצע פתוח בחברה הישראלית".  

 

 

ארז עמדי לוי ויעקב אבו אלקיעאן ()
ארז עמדי הלוי ויעקב אבו אלקיעאן

 

 

פרקליט המדינה הודיע שי ניצן הודיע קודם לכן כי "אין חשד סביר לעבירה פלילית מצד מי מהשוטרים". הוא הוסיף כי לא ניתן להכריע במידה גבוהה של ודאות בשאלה אם אבו אלקיעאן התכוון לבצע פיגוע, "אך ממילא הכרעה בשאלה זו אינה נחוצה להכרעה אם לפתוח בחקירה פלילית נגד מי מהמעורבים".

 

על פי ההודעה של ניצן, החקירה במח"ש החלה כבר ביום האירוע והיא עסקה הן בירי שביצעו השוטרים לעבר אבו אלקיעאן והן בסוגיית הטיפול הרפואי בו. הוא ציין כי פעולת השוטרים, אשר נבעה לכאורה מתחושה של סכנת חיים, לא חרגה חורגת ממתחם הסבירות בנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק.

 

בהחלטה התייחס פרקליט המדינה בין היתר גם לשאלה אם אבו אלקיעאן פגע בשוטרים באמצעות מכוניתו במכוון, במסגרת "פיגוע", או שמא מפני שאיבד שליטה על כלי הרכב אחרי שנפגע: "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות מסוימות, לכאן ולכאן, לגבי נקודה זו. שירות הביטחון הכללי, אשר בין היתר תחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירת האירוע, תוך שהבהיר כי אין ביכולתו לקבוע אם האירוע האמור היה פיגוע אם לאו".

 

פרקליט המדינה ניצן, שהשתתף מוקדם יותר בטקס הקמת הפרקליטות האזרחית במחוז צפון, התייחס לסגירת החקירה ואמר: "התיק הזה נבדק מאוד מאוד ביסודיות. לא השארנו אבן על אבן כי רצינו להיות משוכנעים שאנחנו בודקים כל פן אפשרי. בסופו של דבר, בגלל הרגישות, זו החלטה אישית שלי. אנחנו סבורים שאין עילה להעמיד לדין מי מן השוטרים. זה אירוע מצער אבל השוטרים עשו את חובתם לפי מיטב התפיסה שלהם".

 

- זו הסיבה שזה לקח כל כך הרבה זמן?

"כן. לפני כחצי שנה החקירה כבר נגמרה והממצאים הועברו אליי, אבל הגענו למסקנה שצריך לעשות השלמות בכמה נושאים. התיק הוחזר למח"ש לבצע את ההשלמות. כשהן חזרו, עשינו התייעצויות וההחלטה פורסמה".

 

העימותים באום אל חיראן:

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

על האפשרות שלא נשללה שמדובר היה בניסיון פיגוע אמר ניצן: "זה לא תפקידי לקבוע אם זה פיגוע. זה לא רלוונטי לשאלה אם השוטרים פעלו כדין או לא, כי בתפיסתם הסובייקטיבית הם סברו שמדובר בפיגוע, או לפחות אי אפשר היה לשלול את זה".

 

האירועים באום אל חיראן התרחשו בלילה שבין 17 ו-18 בינואר 2017. כוחות הביטחון פעלו לפינוי בתים בכפר שהוגדרו כבנייה לא חוקית. במהלך התקרית חששו השוטרים שנהג שהתקרב אליהם – יעקוב אבו אלקיעאן – עומד לדרוס אותם, ולכן פתחו לעבור בירי. הוא נפגע, איבד את ההכרה ומכוניתו דרסה למוות את השוטר ארז עמדי הלוי. אבו-אלקיעאן מת מאוחר יותר מפצעיו.

 

בתחילה טענה המשטרה כי הרכב נסע במהירות וללא אורות, והתעקשה שהנהג הדורס הוא "מחבל פעיל התנועה האיסלאמית, ונבחן הקשר שלו לדאעש". השר ארדן מיהר להאשים כי "מחבל השייך לתנועה האיסלאמית דהר לעבר כוחותינו במטרה להרוג כמה שיותר שוטרים עוד לפני תחילת הפינוי". המפכ"ל, רב-ניצב רוני אלשיך, אמר אז: "כיניתי את הנהג הדורס 'מחבל' כי כל מה שראינו מול העיניים זה פיגוע דריסה, ואין כרגע ממצא שסותר את זה".

 

אלא שממצאי בדיקת מח"ש שהתפרסמו כחודש לאחר מכן הצביעו על כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה באירוע, ולא מצאו ראיות כי אבו אלקיעאן ניסה לבצע פיגוע. הממצאים העלו אף בסבירות גבוהה שלא היה צורך מבצעי בירי האזהרה לעברו. כמו כן עלה מהבדיקה כי שוטרים ביצעו ירי לא פרופורציונלי מבלי להתחשב במיקום שוטרים נוספים בזירה. בעקבות כך התרחש בזירה ירי דו-צדדי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
השר גלעד ארדן
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים