שתף קטע נבחר

האיחוד האירופי נגד דברי אבו מאזן: "לא מקובלים"

נאומו האנטישמי של אבו מאזן גרר הודעת גינוי מטעם האיחוד האירופי, שכינה אותו "בלתי מקובל". לדברי האיחוד, "האמירות משחקות לידיהם של מתנגדי פתרון שתי המדינות"

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: רויטרס)
"אמירות לא מקובלות". אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה(צילום: רויטרס)

האיחוד האירופי גינה היום (ד') את נאומו האנטישמי של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן וכינה אותו "בלתי מקובל". לדברי האיחוד, "הנאום פוגע בפתרון שתי המדינות".

 

בהודעה חריפה שהוציא האיחוד נכתב כי "הנאום הכיל אמירות בלתי מקובלות בנוגע לגורמים שהובילו לשואה וללגיטימיות של מדינת ישראל. אמירות שכאלו רק משחקות לידיהם של אלו שלא רוצים את פתרון שתי המדינות, שאבו מאזן מביע בו תמיכה פעם אחר פעם".

 

עוד נכתב בהודעה כי "אנטישמיות היא לא רק איום עבור היהודים, אלא איום שורשי לחברות הפתוחות והליברליות שלנו".

 

שלשום שב אבו מאזן והפריח תיאוריות קונספרטיביות על הקשר של היהודים לארץ ישראל ועל נסיבות הגעתם לכאן, בדומה לנאום שנשא לפני כשלושה חודשים, הזכור כנאום "יחרב ביתכ". בפתח כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה הוא הבהיר כי "מדינות אירופה לא היו נגד היהודים רק בשל הדת שלהם, אלא בשל הפעילות החברתית שלהם והנגיעה שלהם בהלוואות, ריביות, בנקים ועוד".

 

אבו מאזן טען כי היטלר הציע ליהודים פיצוי כספי בתמורה להגירה מאירופה לפלשתינה, כולל אפשרות לקחת איתם את כל נכסיהם ולמכור את הנדל"ן שלהם ביבשת. לדבריו, "הוא (היטלר) רצה שהלאום היהודי שנמצא שם (בפלשתינה) יהיה מועיל עבורו".

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: EPA)
"פוגע בפתרון שתי המדינות". אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית(צילום: EPA)

הוא התייחס גם לשורשי יהדות אירופה וציטט היסטוריון יהודי שכתב על ממלכת הכוזרים שקיבלה על עצמה בשלב מסוים את היהדות ולבסוך התפרקה וכל נתיניה התפזרו באירופה. לטענתו הם בעצם היהודים האשכנזים שלדבריו אין להם קשר לאברהם, יצחק ויעקב. הוא השווה את היחס ליהודי אירופה ליחס שקיבלו יהודים שחיו במדינות ערב שלדבריו לא סבלו ולו פעם אחת מתקיפות לאורך 1,400 השנים שחיו שם.

 

מוקדם יותר, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף בחריפות את נאומו של הנשיא אבו מאזן, ואמר כי "בשיא של בורות וחוצפה, הוא טען שיהודי אירופה נרדפו ונרצחו לא בשל היותם יהודים, אלא מפני שעסקו בהלוואות בריבית. אבו מאזן שוב מדקלם את הסיסמאות האנטישמיות הבזויות ביותר. כנראה שמכחיש שואה נשאר מכחיש שואה".

 

בהודעה שהפיץ בצהריים קרא נתניהו לקהילה הבינלאומית "לגנות את האנטישמיות החמורה של אבו מאזן, שהגיע זמנה לחלוף מן העולם". גם במשרד החוץ מתחו ביקורת חריפה על נאומו של הנשיא הפלסטיני: "משרד החוץ דוחה בשאט-נפש את תוכנו של הנאום האנטישמי ומכחיש השואה של יושב ראש הרשות הפלסטינית. אבו מאזן התבטא באופן שלא ניתן לתארו אלא כאנטישמי וכהכחשת שואה, בהאשימו את היהודים בשואתם ובהשמדתם, תוך שימוש בסטריאוטיפים והאשמות הלקוחות מהלקסיקון של האנטישמיות הקלאסית. הדעת אינה סובלת מנהיגות לאומית שזו הרוח המפעמת בה".

 

גם בכירים בארצות הברית גינו את הנאום. השגריר האמריקני בישראל, דייויד פרידמן, אמר כי "אבו מאזן הגיע לשפל חדש". ג'ייסון גרינבלט, שליח הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לאזור אמר כי דבריו של אבו מאזן "מצערים מאוד ומייאשים מאוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים