שתף קטע נבחר

ריבלין על דברי אבו מאזן: "כיצד יכול להציג עצמו כפרטנר לשלום?"

בארוחת ערב עם נשיא אתיופיה, התייחס הנשיא ריבלין לנאום האנטישמי של ראש הרשות: "עם אנטישמיות לא מייצרים 'הידברות', אין משא ומתן על אנטישמיות. מדינת ישראל תמיד תבקש שלום עם שכניה, אבל לעולם לא תשלים עם אלה שאינם מכירים בזכותה להתקיים"

 

 

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס גם הוא לנאומו האנטישמי של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, במהלך ביקורו באתיופיה. ריבלין אמר: "כיצד מנהיג המבטא רעיונות אנטישמים חשוכים כאלה יכול להציג עצמו כ'פרטנר לשלום׳? לא אנחנו אמרנו את הדברים, הוא בחר לומר אותם בקולו, והגיע הזמן שכל מדינות העולם יקשיבו".

 

במהלך ארוחת ערב עם נשיא אתיופיה, הוסיף ריבלין: "בהזדמנות זאת אני מוכרח להתייחס לדבריו המזעזעים של עבאס מהימים האחרונים. עם אנטישמיות לא מייצרים 'הידברות', אין משא ומתן על אנטישמיות. מדינת ישראל תמיד תבקש שלום עם שכניה, אבל לעולם לא תשלים עם אלה שאינם מכירים בזכותה להתקיים".

אבו מאזן בישיבת המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה (צילום: רויטרס)
טען כי היטלר הציע ליהודים פיצוי כספי בתמורה להגירה מאירופה. אבו מאזן(צילום: רויטרס)
 

ראובן ריבלין פגישה עם נשיא אתיופיה מולטו טשומה  (צילום: מארק ניימן / לע
ריבלין ונשיא אתיופיה מולטו טשומה (צילום: מארק ניימן / לע"מ)

שלשום שב אבו מאזן והפריח תיאוריות קונספרטיביות על הקשר של היהודים לארץ ישראל ועל נסיבות הגעתם לכאן, בדומה לנאום שנשא לפני כשלושה חודשים, הזכור כנאום "יחרב ביתכ". בפתח כינוס המועצה הלאומית הפלסטינית ברמאללה הוא הבהיר כי "מדינות אירופה לא היו נגד היהודים רק בשל הדת שלהם, אלא בשל הפעילות החברתית שלהם והנגיעה שלהם בהלוואות, ריביות, בנקים ועוד".

 

אבו מאזן טען כי היטלר הציע ליהודים פיצוי כספי בתמורה להגירה מאירופה לפשתינה, כולל אפשרות לקחת איתם את כל נכסיהם ולמכור את הנדל"ן שלהם ביבשת. לדבריו, "הוא (היטלר) רצה שהלאום היהודי שנמצא שם (בפלשתינה) יהיה מועיל עבורו".

 

 

מוקדם יותר גינו באיחוד האירופי את הדברים. בהודעה חריפה שהוציא האיחוד נכתב כי "הנאום הכיל אמירות בלתי מקובלות בנוגע לגורמים שהובילו לשואה וללגיטימיות של מדינת ישראל. אמירות שכאלו רק משחקות לידיהם של אלו שלא רוצים את פתרון שתי המדינות, שאבו מאזן מביע בו תמיכה פעם אחר פעם". עוד נכתב בהודעה כי "אנטישמיות היא לא רק איום עבור היהודים, אלא איום שורשי לחברות הפתוחות והליברליות שלנו".

 

גם בארצות הברית גינו הלילה את דבריו של אבו מאזן. השגריר האמריקני בישראל, דייויד פרידמן, תקף את את הדברים וכתב בטוויטר: "אבו מאזן הגיע לשפל חדש כשייחס את כל הפרעות שעברו על העם היהודי לאורך השנים ב'התנהגותם החברתית בנושאי ריבית ובנקים'. לכל מי שחושב שישראל היא הסיבה שאין לנו שלום - תחשבו שוב".

 

גם ג'ייסון גרינבלט, שליח הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לאזור, לא הבליג על הנאום ואמר כי יש להוקיע את דבריו של אבו מאזן ללא תנאי. בציוץ בטוויטר הוא הוסיף כי דברי אבו מאזן "מאוד אומללים, מאוד מצערים ונורא מייאשים. שלום לא יכול להיבנות על בסיס כזה".

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: Alex Kolomoisky and EPA
ריבלין ואבו מאזן
Photo: Alex Kolomoisky and EPA
מומלצים