שתף קטע נבחר

ריטמן פורש: "רציתי להילחם בכוחות המאיימים"

פרסום ראשון: מפקד יחידת להב 433, ניצב רוני ריטמן, שננזף לפני כמה חודשים בפרשת הטרדה מינית, הודיע למפכ"ל על פרישתו אחרי 31 שנים במשטרה: "לצד ההקשר שנעשה לחקירות הרגישות בלהב 433 ורצוני להישאר לצידך ולהילחם בכוחות המאיימים על דמותה של ישראל, לא אמתין ואוותר על זקיפות הקומה". החלטתו של השר ארדן שלא לתת לו תפקיד אחר - גרמה לפרישתו

 

"גאה בתקופה הארוכה שבה פיקדתי על להב 433". ריטמן (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"גאה בתקופה הארוכה שבה פיקדתי על להב 433". ריטמן(צילום: מוטי קמחי)

מפקד יחידה להב 433 לשעבר שננזף קשות בפרשת ההטרדה המינית, ניצב רוני ריטמן, הודיע אמש (יום ד') למפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, כי הוא פורש מהשירות. בשבועות האחרונים ניצב ריטמן המתין למינוי לתפקיד חדש, אך מהלך זה נמנע לאחר שהשר לביטחון פנים גלעד ארדן סירב למנותו לכל תפקיד ניצב.

 

במכתב ששלח למפכ"ל כתב ריטמן: "אין זה סוד שהתלבטתי בימים האחרונים לעניין המשך דרכי במשטרת ישראל. אני משרת 35 שנים במערכת הביטחון, מהן 31 שנים במשטרה בתפקידי פיקוד בכירים. מהנסיון המצטבר אין לי ספק, המשטרה כיום היא הארגון החשוב ביותר להגנה על דמותה, ערכיה וחוסנה החברתי של מדינת ישראל".

 

ניצב ריטמן התייחס לפרשה שבה היה מעורב וכתב: "כפי שידוע לך, נקלעתי בשנים האחרונות בעל כורחי לסיטואציה הזויה, שלא ריפתה את ידי במאומה ותוך כדי מאבק על שמי הטוב, הובלתי ,יחד עם רבים וטובים, את יחידת להב 433 'להישגים ארגוניים פנומנליים חסרי תקדים', כפי שאתה עצמך ציינת בנאומך בפני שוטרי היחידה, בערבו של חג הפסח האחרון. אני גאה בתקופה הארוכה שבה פיקדתי על היחידה ובהשגיה וגאה על היותי חלק מסגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל בעת הזו".

 

גלעד ארדן (צילום: בראל אפרים)
הראה לו את הדרך החוצה. השר ארדן(צילום: בראל אפרים)

 

הניצב הפורש תקף את השר לביטחון הפנים במכתבו למפכ"ל אלשיך: "לא נסתר מעיני השיח התקשורתי הנוכחי, המקים בנוסף, חשש לאי הארכת כהונתך בשנה, בין היתר על רקע תמיכתך בי. לצד הזעזוע מאמירות הנאמרות בעניין הארכת הכהונה ומיוחסות לגורמים פוליטיים ואינטרסנטיים, ההקשר שנעשה לחקירות הרגישות שהתנהלו ומנוהלות בלהב 433 ורצוני העז להשאר לצידך ולהילחם בכוחות המאיימים על דמותה של ישראל כולה, ברור לי שלא אמתין זמן בלתי סביר ולא אוותר על זקיפות הקומה וערכיי הפיקודיים והמוסריים בעבור תפקיד נוסף".

 

בחודש ינואר נזף המפכ"ל אלשיך בניצב ריטמן בעקבות פרשת ההטרדה המינית של הקצינה צ'. הליך זה היווה את התשובה שדרש בג"ץ מהמשטרה בעקבות סגירת החקירה הפלילית נגד הניצב. על-פי ההחלטה מינואר, ריטמן יכול היה להישאר במדים, אולם לא יוכל לקבל קידום או תפקיד משמעותי כגון מפקד מחוז או ראש אגף התנועה. על פי תלונתה של צ', ריטמן הטריד אותה מינית לפני כמה שנים בתום מסיבה של המשטרה, שלאחריה הלך אחריה למכוניתה בחניון. אחרי שתיק החקירה הפלילית נגדו נסגר בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, פנתה צ' לבג"ץ והשופטים ביקשו מהמפכ"ל תשובות בנוגע לצעדים המשמעתיים שבכל זאת יינקטו נגד ריטמן.

 

עו"ד ירון לונדון. "המשטרה הפסידה קצין מוכשר" (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
עו"ד ירון לונדון. "המשטרה הפסידה קצין מוכשר"(צילום: עידו ארז)

 

בעקבות הנזיפה מהמפכ"ל אלשיך, נאמר לריטמן כי יוכל להישאר במדים אם ירצה בכך, אולם לא יוכל לקבל קידום או תפקיד משמעותי כגון מפקד מחוז או ראש אגף התנועה. השר ארדן לא ראה תפקיד שאליו ריטמן יוכל להיכנס לאחר קביעת בג"ץ. ריטמן, ששקל לעתור לבג"ץ נגד השר ארדן, ואף טען שכאשר פרש מתפקידו כראש להב ניתנה לו "הבטחה שלטונית" לתפקיד אחר במשטרה - החליט בסופו של דבר לוותר על המאבק מול השר ארדן ולפרוש מהמשטרה.

 

בסיום המכתב, כתב ניצב ריטמן: "בנסיבות שנוצרו, נראה לי כי תרומתי הציבורית תהיה רבה יותר לאחר פרישתי, בהבאת הרשמים שספגתי במהלך שליחותי הציבורית לידיעת הציבור ביום המתאים, במועד שאבחר ובדרך שאבחר. אני מבקש להודות לך על עמידתך האיתנה והבלתי מתפשרת לצד החוק, הראיות ולא פחות חשוב על ערכי המוסר והצדק. מנהיגותך ראוי שתהיה מודל לחיקוי במגזר הציבורי". 

 

בחודש פברואר כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו כי ניצב ריטמן, "היה צריך להשעות את עצמו מחקירותיי". זאת לאחר שנודע כי עורכי דינו של ריטמן רמזו במכתב ליועץ המשפטי לממשלה לשעבר יהודה וינשטיין כי נתניהו שלח את הקצינה שהתלוננה נגדו על הטרדה מינית. נתניהו הוסיף כי חוקרי המשטרה שעסקו בחקירותיו "האמינו בתיאוריית קונספירציה הזויה - שראש הממשלה הפעיל נגדם חוקרים פרטיים".

 

סניגורו של ריטמן, עו"ד ירון לונדון ממשרד סטרשנוב לונדון כהן, אמר בתגובה להודעת הפרישה: "חבל שניצב ריטמן נאלץ להודיע על פרישה. חבל לי שהמשטרה הפסידה קצין כל כך מוכשר שיהיה חסר לה".

 

 


פורסם לראשונה 02/05/2018 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ניצב רוני ריטמן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים