שתף קטע נבחר

אחרי הביקורת מבג"ץ: ניצב ריטמן ננזף, לא יקודם - אך יוכל להישאר במשטרה

השופטים דרשו תשובה עד מחר, והמפכ"ל הודיע לניצב על הצעד המשמעתי שננקט נגדו בפרשת ההטרדה המינית. הוא לא יקודם למפקד מחוז או ראש אגף התנועה. פרקליטה של צ' על טענת הקנונייה: "ריטמן יורה לכל הכיוונים"

 

המפכ"ל אלשיך וניצב ריטמן  (צילום: אוהד צויגנברג, צביקה טישלר) (צילום: אוהד צויגנברג, צביקה טישלר)
המפכ"ל אלשיך וניצב ריטמן (צילום: אוהד צויגנברג, צביקה טישלר)

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך נפגש היום (ג') עם מפקד יחידת להב 433, ניצב רוני ריטמן, והודיע לו שהחליט לנזוף בו בפרשת ההטרדה המינית של הקצינה צ'. הליך זה יהווה את התשובה שדרש בג"ץ עד מחר מהמשטרה בעקבות סגירת החקירה הפלילית נגד הניצב. ריטמן יוכל להישאר במדים אם ירצה בכך, אולם לא יוכל לקבל קידום או תפקיד משמעותי כגון מפקד מחוז או ראש אגף התנועה.

 

על פי תלונתה של צ', ריטמן הטריד אותה מינית לפני כמה שנים בתום מסיבה של המשטרה, שלאחריה הלך אחריה למכוניתה בחניון. אחרי שתיק החקירה הפלילית נגדו נסגר בהוראת היועץ המשפטי לממשלה, פנתה צ' לבג"ץ והשופטים ביקשו מהמפכ"ל תשובות בנוגע לצעדים המשמעתיים שבכל זאת יינקטו נגד ריטמן.

 

במשך תקופה ארוכה העניק המפכ"ל אלשיך גיבוי לריטמן והשאיר אותו בתפקידו כמפקד להב 433. אולם אחרי עיכוב ארוך, כשהבין את הלך הרוחות, בשבוע שעבר הוא אולץ להודיע על פרישה.

 

המשמעות המעשית של הנזיפה היא שניצב ריטמן לא יזכה לקידום, ואם יחליט להישאר במשטרה יצטרך המפכ"ל למצוא לו תפקיד שלא יתפרש ככזה. רב-ניצב אלשיך אמר לריטמן כי הוא מעריך אותו מאוד, והנזיפה מגיעה בשל ההליך בבג"ץ.

 

עו"ד חי בר-אל, המייצג את צ', מסר בתגובה: "הנזיפה המלטפת של המפכ״ל בוודאי נעימה לו ולניצב ריטמן, אבל היא מוכיחה שמפכ"ל משטרת ישראל לא הפנים את פסק הדין של בג"ץ, שהבהיר שלטיפות במשטרה אינן מקובלות עליו, לא ממפקד לפקודה ולא מהמפכ"ל לניצב שסרח".

 

 

בניסיון לעכב את הנזיפה שלח ריטמן כבר אתמול, באמצעות עורכי דינו ירון לונדון ואייל כהן, מכתב לממונה על החקירות במשרד המשפטים ובו טען כי מפכ"ל המשטרה לשעבר יוחנן דנינו ומח"ש רקמו קנונייה נגדו בפרשת ההטרדה המינית. היום ענתה להם פרקליטות המדינה כי "לא מצאנו שיש בטענות כדי לעכב החלטה פיקודית חדשה בעניינו של מרשכם. בניגוד לנטען על ידכם כעת, בית המשפט העליון קבע כי אין במניעי התלונה ועיתויה, אף לו היה בהם פגם, כדי להחליף את בדיקת התלונה לגופה והראיות התומכות באמור בה".

 

עוד לפני הנזיפה התראיין עו"ד בר-אל המייצג את צ' באולפן ynet ואמר: "מח"ש המליצו להעמיד אותו (ריטמן) לדין פלילי. היו להם ראיות, גם עדויות ראייה, גם עדויות שמיעה. היועמ"ש החליט שלא להעמיד לדין פלילי בהחלטה קצת מוזרה, שחטפה ביקורת מהבג"ץ שהגשנו. הוא אמר שיש ראיות לדין משמעתי".

 

על טענת הקנונייה של ריטמן אמר עו"ד בר-אל: "נו, באמת. ניצב ריטמן ניסה להעלות טענות לקנונייה כזו כבר בתחילת החקירה. הוא ירה לכל הכיוונים. כל מיני סוגים של קנוניות היו פה בתיאוריות המופרכות שהוא הפיץ".

 

- מה לגבי ההקלטות של צ' מרשתך עם המפכ"ל לשעבר דנינו? נשמע שיש שם לפחות "קשרים", נקרא לזה ככה.

"הם היו בקשרים טובים מאוד, חבריים ומקצועיים. לא שום דבר שמנסים לרמוז עליו. היא אמרה את זה, הוא אמר את זה, אין טענה כזו מצד אף אחד חוץ ממחוללי הקונספירציות והשמועות. היא אכן סיפרה לו בזמן אמת, והוא אכן העיד שהיא סיפרה לו בזמן אמת שהיא הוטרדה מינית על ידי ריטמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג, צביקה טישלר
המפכ"ל אלשיך וניצב ריטמן
צילום: אוהד צויגנברג, צביקה טישלר
מומלצים