שתף קטע נבחר

צילומי לוויין: פעילות חריגה באתר ההעשרה פורדו באיראן

צילומים של חברת אימג'סאט הישראלית מצביעים על כך שאחרי שנתיים שבהן היה מושבת חודשה הפעילות באתר ההעשרה, שנחצב בהר. השער למנהרות באתר נפתח, אוטובוסים וכלי רכב אחרים חנו בו - והתקדמות חלה בבנייה של כמה מבנים בתוכו

 

צילום לויין אתר העשרה אורניום (צילום: ImageSat International ISI)
(צילום: ImageSat International ISI)

שלושה ימים לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הוכחות לפעילות הגרעין האיראנית מהארכיון שהובא לישראל, מתפרסמים הערב (יום ה') צילומי לוויין המצביעים על פעילות חריגה במתקן ההעשרה התת-קרקעי האיראני פורדו. מדובר במתקן שנחצב מתחת להר, והוא אמור להיות תחת פיקוח.

 

לווייני חברת אימג'סאט הישראלית (ISI) איתרו פעילות חריגה באתר ההעשרה. ב-29 באפריל נראה שער הכניסה המוביל למנהרות אתר ההעשרה פתוח, דבר שלא נראה זה זמן רב. כמו כן נראו כ-30 כלי רכב וארבעה אוטובוסים חונים באתר ב-29 באפריל, והתרחשות כזו לא אירעה בחודשים האחרונים. אימג'סאט פרסמה גם תמונה מיולי 2016 לשם השוואה.

 

צילום לויין אתר העשרה אורניום (צילום: ImageSat International ISI)
(צילום: ImageSat International ISI)

צילום לויין אתר העשרה אורניום (צילום: ImageSat International ISI)
(צילום: ImageSat International ISI)

לדברי אימג'סאט, הלוויין הישראלי "ארוס B" הראה שהאתר, שבעבר נראה מושבת, שב לפעילות לאחר שנתיים שבהן נראה ריק. חוץ מפתיחת השער ומהגעת כלי הרכב אפשר לראות בתמונות שמבנים שבעבר היו בתהליכי בנייה ראשוניים נמצאים כעת בשלבי בנייה מתקדמים יותר. לפי ההערכה, המבנים משמשים לייצור, למחקר ולפיתוח. בכותרת המסמך של חברת הלוויין על התגלית שלה נכתב: "האם האיראנים מתכוונים להפעיל מחדש את המרכז להעשרה גרעינית לקראת 12 במאי?".

 

החשיפה של אימג'סאט באה שלושה ימים אחרי שראש הממשלה נתניהו חשף חומרים סודיים על תוכנית הגרעין של איראן שהשיג המודיעין הישראלי. נתניהו אמר שהמידע מסתמך על 100 אלף מסמכים וקבצים סודיים, שהם חצי טונה של חומר מודיעיני שישראל השיגה. לדבריו המסמכים, שהוברחו ממרתפי הארכיון האיראניים, מוכיחים שאיראן שיקרה כשטענה שאין לה תוכנית לפיתוח נשק גרעיני. נתניהו הציג תמונה של מבנה שבו לדבריו החביאה איראן את הארכיון האטומי שלה.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אחרי החשיפה כי המסמכים שחשפה ישראל מעידים שהוא, טראמפ, צדק כשהזהיר שאיראן מנסה להונות את העולם במסגרת הסכם הגרעין בינה לבין המעצמות. צרפת לעומתו אמרה כי המידע שהציג נתניהו ידוע כבר 16 שנה. איראן דחתה את האשמות נתניהו, כינתה אותו שקרן, ואמרה שהוא מגוחך וילדותי.

 

פרשננו רון בן ישי הסביר השבוע כי הערך החשוב ביותר של חשיפת המסמכים על-ידי נתניהו הוא פרסום ההישג המודיעיני המדהים שבעצם השגת הארכיון הענק והעברתו לישראל. קשה להעריך במונחים רגילים את עוצמת המבצע של המודיעין הישראלי, ובעיקר של המוסד, שהצליח לשים את ידו על החומר הזה. ההישג הזה, שאומת על ידי האמריקנים, הוא גורם מרתיע אסטרטגי בעימות עם איראן. כשמדינה אחרת, המרוחקת ממנה יותר מ-1,000 ק"מ, מסוגלת לגנוב ממנה את הארכיון הכי סודי שלה, איראן לא יכולה להרגיש בטוחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ImageSat International ISI
הפעילות החריגה באתר
צילום: ImageSat International ISI
מומלצים