שתף קטע נבחר

הרבנים מתכנסים, הנשים לא מוזמנות

רבני הציונות הדתית יזמו "כנס אחדות" שבו ידונו בעניינים שברומו של עולם ההלכה והמגזר. כל ההנהגה הרוחנית מוזמנת אליו. "כל" אמרנו? סליחה, בכנס הזה לא תשתתף אפילו אישה אחת. כאילו אין תלמידות חכמים בעולם; כאילו העולם עצר מלכת לפני שנים

 (צילום: דבי קופר, בית מורשה) (צילום: דבי קופר, בית מורשה)
(צילום: דבי קופר, בית מורשה)

 

"בכנס השנתי של לשכת עורכי הדין לא ישתתפו נשים", "בכנס שדרות לחברה לא ישתתפו נשים", זה נשמע למישהו הגיוני? בוודאי שלא. אבל בישראל 2018, השבוע ממש, כנס שכזה אכן עומד להתקיים: רבני הציונות הדתית יציינו ביום ה' השבוע שבעים שנה למדינת ישראל בכנס אחדות, שאליו מוזמנת כל ההנהגה הרוחנית של הציונות הדתית. "כל", אמרנו? סליחה, לא כל. בכנס זה לא תישא דברים אף לא אישה אחת.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

תשאלו, מה להנהגה רוחנית ולנשים דתיות וציוניות? ובכן, יעידו על כך עשרת אלפים בני אדם, אנשים ונשים, שלמדו תורה לפני כשבוע במסגרת שבת "דורשות טוב" שארגנה עמותת "קולך" ברחבי הארץ, זו השנה השלישית: ב-140 בתי כנסת העבירו לא פחות משמונים רבניות, תלמידות חכמים ופוסקות הלכה שיעורי תורה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות :

 

הנה כי כן – מתברר כי יש לנו הנהגה נשית ותורנית. יש לנו הנהגה רבנית נשית: היא קיימת, היא פועלת ומאדירה תורה. הנהגה נשית למדנית היא חלק מהותי מהחברה הדתית ציונית. היא מתעצמת והיא כאן כדי להישאר ולהשפיע טוב על עולם התורה ועל החברה הישראלית.

 

קו פרשת המים של המגזר הדתי

כניסת נשים לעולם התורה וההנהגה הדתית היא אחת המהפכות המבורכות והחשובות בעם היהודי בדור האחרון. זהו שינוי מבורך שמתרחש בקצב מהיר מהמצופה. כנראה שלא לכולנו קל להבין ולקבל את השינוי. ייתכן אף שיש מי שחש מאוים מהשינוי הגדול והמבורך. על כך יעיד כנס הרבנים, המתעלם ממקומן של נשים בעולם התורה ומהווה סטירת לחי לעולם התורה הנשי העולה ופורח בעשרים השנים האחרונות.

 

מבחינת רבנים אלה עולם כמנהגו נוהג: ההגמוניה ממשיכה לפעול כאילו לא קרה כלום. הם ידונו איך וכיצד לנהוג ביחס למעמדן של נשים בקהילה בלי לדבר איתן, ומבלי לשמוע את דעתן המלומדת. הדיון ימשיך להתנהל מעל לראשיהן של הנשים כאילו אין תלמידות חכמים בעולם; כאילו העולם עצר מלכת לפני שנים, ואין נשים שיכולות לתרום לדיון מחוכמתן בתורה ובהלכה.

 

היחס לנשים הוא קו פרשת המים של הציונות הדתית, והוא שיכריע את פניה ואת עתידה. אלפי האנשים והנשים שהשתתפו בשבת "דורשות טוב" כבר מכירים בהנהגה הנשית, בלמדנותה ובחשיבותה.

 

רבנים, פגעתם בכבודה של תורה

מארגני כינוס הרבנים של הציונות הדתית מבקשים להגדיר את גבולות הגזרה של עולם פוסקי ההלכה תחת הכותרת של אחדות. גבולות הגזרה הללו לא כוללים פוסקות הלכה. מעניין לגלות שמצד הרבנים המכירים במשמעותן של נשות ההלכה, יוצאות קריאות שלא להחרים את הכנס ממניעים של התנגדות לחרם כאקט לגיטימי. אבל הם מתעלמים מהעובדה שעצם קיומו של כנס שמדיר את פוסקות ההלכה והמנהיגות הרוחניות מדיונים העוסקים בעולמה של הלכה ובעולם התורה הנשי - הוא קריאה להחרמה.

 

כולנו, נשים וגברים, רוצות ורוצים להגדיל תורה ולהאדירה, לעשות לכבודה ולתת לה את המקום הראוי בחיינו. חוסר הנכונות לקבל נשים פוסקות הלכה ולאפשר להן לקחת חלק בדיונים - זו הפגיעה בכבודה של תורה.

 

  • הכותבת היא מנכ"לית ארגון "קולך"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידית וגנר
יעל רוקמן
צילום: עידית וגנר
מומלצים