שתף קטע נבחר

נתניהו: "עם ישראל כולו צריך להעריך את החלטת טראמפ"

ראש הממשלה הגיב זמן קצר לאחר הצהרת נשיא ארה"ב על פרישה מהסכם הגרעין והטלת סנקציות על איראן: "החלטה נבונה ואמיצה". שר הביטחון ליברמן: "צעד מנהיגותי אמיץ"

 

טראמפ הודיע על פרישה מהסכם הגרעין עם איראן והטלת סנקציות על המשטר בטהרן - ובישראל מברכים: ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (יום ג') זמן קצר אחרי ההצהרה הדרמטית של נשיא ארצות הברית - ואמר כי "ההחלטה לפרוש היא החלטה נכונה, נבונה ואמיצה".

 

"לו היה ההסכם נשאר על כנו", אמר נתניהו, "תוך כמה שנים הוא היה מאפשר לאיראן להעשיר מספיק אורניום כדי לייצר ארסנל שלם של פצצות גרעיניות. בנוסף, ההסכם הזה כבר הזרים לאיראן מיליארדי דולרים והכסף הזה מממן את מכונת המלחמה שלה ברחבי המזרח התיכון". עוד הוסיף ראש הממשלה, כי "זה מה שהיא עושה היום, כשאין לה ארסנל גרעיני, ואני מבקש מכם לחשוב מה היא תעשה כשיהיה לה אחד כזה". 

 

ראש הממשלה הוסיף, על רקע המתיחות הביטחונית בצפון והנחיית צה"ל לפתוח מקלטים ברמת הגולן, כי "מזה חודשים שאיראן מעבירה לכוחותיה בסוריה נשק קטלני כדי לפגוע בישראל, ומצהירה במפורש כי מטרתה להשתמש בסוריה כבסיס קדמי שממנו תתקוף אותנו. אנחנו נחושים למנוע התבססות איראנית בסוריה. נגיב בעוצמה על כל פגיעה בשטחנו. הצבא מוכן וחזק; מי שינסה אותנו - ירגיש היטב את נחת זרוענו".

 

 

 

נאום הפרישה של טראמפ (צילום: AFP)
נאום הפרישה של טראמפ(צילום: AFP)

ליברמן: "צעד אמיץ"; ריבלין: "צעד משמעותי להבטחת ביטחון ישראל"

שר הביטחון אביגדור ליברמן, שמקיים הערב התייעצויות ביטחוניות, הגיב גם הוא זמן קצר לאחר דברי טראמפ - ואמר כי "מנהיג העולם החופשי אמר הערב למשטר האייתוללות בקול ברור ונחרץ: עד כאן! איראן היא דיקטטורה התומכת ומממנת טרור ומוות בכל העולם. איראן בעצמה היא יישות טרוריסטית השואפת לנשק גרעיני. זהו צעד מנהיגותי אמיץ שבסופו נפול ייפול המשטר האיום והאכזר הזה".

 

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה כי "הצהרת בלפור הבטיחה בית יהודי - הצהרת טראמפ שומרת עליו. זהו הישג גדול לעם ישראל, לבנימין נתניהו שהקדיש את העשור האחרון למלחמה באויב האיראני. העם היהודי כולו חב חובה גדולה לאדם אמיץ שאמר כן לטובים ולא לרעים". לדברים הצטרף גם שר האוצר משה כחלון, שאמר כי הוא "מבריך את הנשיא טראמפ על ההחלטה האמיצה והנחישות שהפגין לאורך כל הדרך".

 

שרת המשפטים איילת שקד אמרה: "הנשיא טראמפ אדם אמיץ, מנהיג שאי אפשר לעבוד עליו. ההסכם היה רע לעולם החופשי, הפתרון בידיים של העם האיראני".

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "ההחלטה שקיבל נשיא ארה"ב מהווה צעד חשוב ומשמעותי להבטחת ביטחונה של מדינת ישראל, לביטחונו של האזור ולביטחונו של העולם החופשי כולו. לצד האיום הגרעיני, איננו שוכחים לרגע את מירוץ החימוש שמובילה איראן בגבולותינו ואנו עוקבים אחר ההתפתחויות באופן הדוק ואחראי, על מנת לשמור על בטחון אזרחינו. איום ההתבססות האיראנית אינו מוצב לפתחה של מדינת ישראל בלבד ועל כן לחץ בינלאומי הכרחי למאבק בסכנה זו".

 

השר יואב גלנט אמר כי "טראמפ הבטיח וקיים. הוא מנהיג בעל שיעור קומה וחבר אמת של ישראל. תעשיית השקר האיראנית ניסתה לחפות על תעשיית הגרעין, טראמפ עשה את הצעד הממשי הראשון לשינוי המצב. הדרך תהיה ארוכה ואנו עלולים לשלם מחיר - אך יש לנו בעל ברית רב-עוצמה בדרכנו להחזיר את השד האיראני לבקבוק".

 

לברכות הצטרף גם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, שאמר כי כעת, "עלינו לגייס את כל כוחותיה המדיניים של ישראל כדי לוודא שהאירופאים, הסינים והרוסים יצטרפו למהלך וימנעו מאיראן לחזור לפתח נשק גרעיני. כפי שבעבר פעלתי לצד הממשלה לביטול הסכם הגרעין הרע, גם הפעם לא נעשה שיקולים של אופוזיציה וקואליציה ונפעל להחזרת הסנקציות ובלימת איראן".

 

אביגדור ליברמן (צילום: הלל מאיר, TPS)
"צעד אמיץ". ליברמן(צילום: הלל מאיר, TPS)

טראמפ: "לא נרשה לאיראן גישה לנשק המסוכן ביותר"

טראמפ אמר בבית הלבן: "אני רוצה לעדכן את העולם במאמצינו מלמנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני. היא מממנת טרור, מתדלקת עימותים במזרח התיכון ותומכת במיליציות וארגוני טרור כמו חיזבאללה, חמאס הטאליבן ואל-קעידה. במשך השנים אירן ושלוחותיה הפצציו שגרירויות אמריקניות ומתקנים אמריקניים; חטפה, כלאה ועינתה אזרחים אמריקנים.

 

"ב-2015 הממשל האמריקני הקודם, יחד עם אומות אחרות, הגיע הסכם בנוגע לתכנית הגרעין, שהוכר כ-JCPOA. ההסכם היה אמור להגן על ארה"ב ובעלות בריתה מהטירוף האיראני; אלא שההסכם איפשר לאיראן המשיך להעשיר אורניום ולהגיע לסף של פצצה גרעינית; הוא ביטל את הסנקציות והשאיר מעט מאוד מגבלות על המשטר. ניתן היה להגיע להסכם הרבה יותר טוב. זה היה הסכם גרוע וחד-צדדי. הוא לא הביא שלום - וגם לא יביא".

 

"איראן השקיעה כסף רב בבניית טילים שיכולים לשאת ראשי נפץ. גם אם היא תעמוד בהסכם - המשטר בטהרן יוכל להגיע לסף של פצצה גרעינית בתוך זמן קצר מאוד. ההסכם לא רק שלא טיפל בחתירה של איראן לנשק גרעיני - הוא אף נכשל בטיפול בטילים שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. ארצות הברית לא תילקח כבת ערובה; לא נרשה שערים אמריקניות תהיינה מאוימות ולא נאפשר למשטר שצועק 'מוות לאמריקה' גישה לנשק המסוכן ביותר".

 

"באוקטובר האחרון", הוסיף טראמפ, "הכרזתי כי יש לקיים משא ומתן נוסף על ההסכם - או לבטלו. מאוחר יותר, בינואר, חזרתי על התנאים האלה. הבהרתי שאם לא כך יהיה - ארצות הברית לא תהיה צד בהסכם. לאחר כל זאת - ברור לי שאנו לא יכולים למנוע נשק גרעיני מאיראן תחת ההסכם הנוכחי. לכן אני מכריז היום שארצות הברית תיסוג מהסכם הגרעין".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיל סלמן
בנימין נתניהו
צילום: אמיל סלמן
מומלצים