שתף קטע נבחר

50 יעדים בשעה וחצי: פרטים על המטס ההתקפי ביותר בסוריה מאז 1974

קצין בכיר בחיל האוויר מסר פרטים על התקיפה הישראלית שבוצעה על-ידי מטוסי F-15 ו-F-16. הוא אישר ששלשום הושמד משגר לפני שירה רקטות. לדבריו, לאיראנים עוד רקטות בסוריה - גם ארוכות יותר מ-40 ק"מ. עוד אמר כי לאיראן מוטיבציה להביא נ"מ משלה לסוריה

 

 

 
שעה וחצי של מטס תקיפה שמוגדר בחיל האוויר כמבצע ההתקפי הנרחב ביותר בסוריה מאז 1974: בחיל האוויר מתחקרים את מבצע התקיפה (שזכה לשם "בית הקלפים") הנרחב הלילה בסוריה שבו הותקפו יותר מ-50 יעדים איראניים, על-ידי פצצות וטילים ממטוסי F-15 ו-F-16. קצין בכיר אישר הערב לראשונה כי צה"ל תקף שלשום משגר רקטות לפני שירה. עוד מסר פרטים על היכולות הרקטיות של איראן בסוריה ועל התוכניות להביא טילי נ"מ נוספים.
 

קצין בכיר בחיל האוויר אמר כי לכוחות קודס בסוריה יש עדיין יכולות לירות רקטות מסוריה ואין לדעת לאן יהיו פניו של כוחות משמרות המהפכה במדינתו של אסד, אך התרחיש לעתיד הוא המחמיר ביותר: "סיכלנו שלשום את המשגר שניסה לירות רקטות בסגירת מעגל מודיעינית בטרם ביצע את הירי. הם תכננו מחדש, לא זיהינו את המשגר אמש לפני שירה, מדובר במחט בערימה של שחת, אך הוא הותקף זמן קצר לאחר שירה. אנחנו בחיל האוויר כבר בשלב הבא ונערכים לשלב הבא".

תעמולה סורית ההגנה הסורית מראה כי יירוט טילים הצליח תקיפה צה
תיעוד מסוריה, הלילה

נ
(צילום: AP)

לדברי הקצין, "לאיראנים יש מוטיבציה להביא נ"מ משלהם לסוריה ונדע לטפל גם בו. עשרות מטוסינו פעלו אמש בתנאי מזג אוויר מגבילים בתמונה עמוסת שמיים. התיאום עם הרוסים נשמר והם עודכנו שאנו הולכים לפעול במרחב והתיאום עם האמריקנים לגבי המבצע היה מלא. כל סוללה סורית שתאיים עלינו תותקף ולא תפריע לנו. אנו מניחים שלאיראנים יש רקטות גם לטווחים רחוקים מעל 40 ק"מ ואנו ערוכים גם מולם".

 

הקצין הוסיף כי במבצע אמש הופקו לקחים מהפלת מטוס ה-F-16 בעימות הקודם מול הנ"מ הסורי: "הסורים ירו עשרות טילים לעברינו הלילה מכל הסוגים, כולל ה-SA5 וכל סוללה שירתה הושמדה. הזהרנו את הסורים שנמשיך לפעול מול האיראנים בסוריה ולא ניתן לסיכון מצידם להתממש. יש חשש שאם נשמיד להם סוללות קיימות כמו SA-5 אז בהמשך תגיע מערכת S-300 שהיא מתקדמת יותר אך אנו פועלים להסביר שכל סוללה שתאיים על מטוסינו תושמד". מבצע ההיערכות הצבאי בשבועות האחרונים זכה לשם "שח-מט".

נ
(צילום: רויטרס)

נ
(צילום: AFP)

נ
(צילום: EPA)

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי "איראן חצתה קו אדום. התגובה שלנו הייתה בהתאם. צה"ל ביצע תקיפה נרחבת מאוד נגד מטרות איראניות בסוריה. בזכות היערכות נכונה של כוחותינו גם בהתקפה וגם בהגנה, הפעולה האיראנית נכשלה. אף רקטה לא נחתה בשטח ישראל. עם ישראל גאה בצה"ל ועם ישראל סומך על צה"ל".

 

לדברי נתניהו, "אנחנו נמצאים במערכה ממושכת, והמדיניות שלנו ברורה: לא ניתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה. אתמול העברתי מסר ברור למשטר אסד: הפעולה שלנו מכוונת נגד מטרות איראניות בסוריה. אבל אם הצבא הסורי יפעל נגדנו, אנחנו נפעל נגדו. זה בדיוק מה שקרה אתמול, סוללות של הצבא הסורי ירו טילי קרקע-אוויר נגדנו, ולכן פגענו בהן.

 

ראש הממשלה הוסיף ברקע דיון בקבינט המדיני-ביטחוני כי "הקהילה הבינלאומית צריכה למנוע את ההתבססות של כוח קודס האיראני בסוריה. אנחנו צריכים להתאחד כדי לכרות את זרועות הרשע המתפשטות שלו שם ובכל מקום. אני חוזר ואומר: מי שיפגע בנו - אנו נפגע בו שבעתיים, ומי שנערך לפגוע בנו - נפעל לפגוע בו קודם לכן. כך עשינו וכך נמשיך לעשות".

 

 

גרפיקה יעד יעדים תקיפה הותקפו ב סוריה איראן כוח קודס איראנים צה

תת-אלוף עמית פישר, מפקד עוצבת הבשן שחולשת על גזרת הגולן, אמר בנוגע לפעילות כוחות פיקוד הצפון כי "במהלך החודש האחרון כוחות אוגדה 210 של פיקוד צפון, כוחות החטיבה המרחבית וכוחות חטיבת הגולן פעלו בצורה נמרצת כדי להגן על גבול רמת הגולן, להגן על האזרחים. המאמץ השני של האוגדה במהלך הלילה היה לאתר ולפגוע באותם גורמים שיורים עלינו, שלוקחים חלק בפעילות ההתקפית נגדנו.

 

"קיבלנו סיוע רב מאוד מיכולות כיפת ברזל, בזכות מאמץ מודיעיני ואיסופי ובזכות יכולות אש טובות ומתקדמות הצלחנו להביא את היתרון היחסי של האוגדה, של הפיקוד, של צה"ל ולפגוע בכוחות אויב משמעותיים שעמדו בתקופה האחרונה נגדנו. כולם פעלו בצורה מקצועית מאוד, מתואמת מאוד ואפשרו לנו בלילה, בכמה שעות של לחימה, לממש את ההישגים המשמעותיים שרצינו. אנחנו ערוכים לזהות כל אויב שמגיע למרחב, שמתקרב לגבול, שצופה על הגבול, שמאיים עליו".

 

פישר ציין עוד: "אנחנו רוצים גבול שקט, כמו שהיה פה מעל 40 השנים האחרונות. כוחות אויב שיתקרבו לגבול וינסו לבצע פעילות נגדנו - נדאג להרחיק אותם מהגבול בכל אמצעי שיידרש". 

 

 
דובר צה"ל ציין לאחר המתקפה הישראלית כי "כוח קודס בראשות קאסם סולימאני ניסה לפגוע בנו ולא הצליח להשיג את התוצאה שרצו להשיג. בהוראת כוח קודס, ותחת פיקוד איראני במעגלי הפיקוד והשליטה של התקיפה, נורו כ-20 רקטות על-ידי מומחי חיזבאללה ומיליציות שיעיות עם אמל"ח איראני ואף אחת מהן לא פגעה בשטח מדינת ישראל".

הוא ציין עוד כי מלבד היעדים האיראניים של כוח קודס בסוריה, הותקפו גם מפקדות לוגיסטיות, מחנה צבאי, מוצבי מודיעין ועוד. "תקפנו את הרכב ששיגר את הרקטות לישראל. כלל המטרות הושמדו וכלל המטוסים שלנו שבו לשלום למרות מטחי נ"מ משמעותיים של הצבא הסורי. תקפנו גם חמש סוללות של מערך הנ"מ הסורי, שירה עשרות טילים לעבר מטוסינו", אמר דובר צה"ל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נ"מ סורי שירה אל חיל האוויר בסוריה
צילום: רויטרס
מומלצים