שתף קטע נבחר

צה"ל חושף: אלה היעדים האיראניים שהותקפו בסוריה

בתמונות החדשות נראים ארבעה אתרי מודיעין ואתר לוגיסטי של איראן שהותקפו על ידי ישראל. בתקיפה הושמדו עמדות תצפית ואיסוף מודיעין שהפעילו מיליציות פרו-איראניות קילומטרים ספורים מגדר הגבול

צה"ל חושף הבוקר (ו') תמונות של היעדים האיראניים שהושמדו שלשום בסוריה. בין היתר הותקפו ארבעה בסיסי מודיעין של איראן: תל קליב, תל מקדר, תל ע'רבה ותל נבי יושע.

 

אתרי מודיעין איראניים  ()

במהלך התקיפה, הנרחבת ביותר בסוריה מאז 1974, תקף צה"ל מתחם צבאי של כוח קודס האיראני באל-כיסווה. חיל האוויר תקף במתחם מבני אחסון ורכבי לוגיסטיקה ששימשו את הכוחות האיראניים בזמן פעילותם בסוריה.

אתרי מודיעין איראניים  ()

מתחם אחר שהותקף על ידי צה"ל הוא אתר לוגיסטי איראני שממוקדם סמוך לדמשק. האתר כולל מבנה מפקדה, מבנה של משרדים, סדנאות עבודה, מבני אחסון, תחנת גז, האנגרים וכלי רכב. עם זאת, בצבא ציינו כי לא כל המבנים והיעדים במתחם הותקפו.

אתר לוגידסטי איראני שהותקף סמוך לדמשק  ()

בין היעדים שהותקפו על ידי ישראל גם מטרות של מליציות פרו-איראניות בקרבת גדר הגבול בין ישראל לסוריה בגולן שהעידו על כוונות התקפיות של כוח אל-קודס האיראני באמצעות שליחיו, גם בקו המגע. מדובר בין היתר בעמדות תצפית ואיסוף מודיעין הכוללות אנטנות ואמצעים נוספים שפרסו והפעילו פעילים ממיליציות פרו-איראניות בחלק הצפוני של הגולן הסורי, שנשלט על-ידי צבא אסד. מבצע התקיפה שזכה לשם "בית הקלפים" מוגדר בחיל האוויר כמבצע ההתקפי הנרחב ביותר בסוריה מאז 1974. הוא נמשך שעה וחצי ובמהלכו הותקפו 50 יעדים.

 

  

עמדות אלה, כך מתברר, לא הופעלו מזרחה, דרומה או צפונה נגד המורדים שצבא אסד מנסה להניס מרוב רצועת הגבול עם ישראל שעדיין נשלטת על ידם, אלא מערבה, לעבר מטרות ישראליות בגולן, בעיקר צבאיות. קילומטרים בודדים הפרידו בין מטרות אלה לבין גדר הגבול עצמה, ולפי פרסומים רוסיים וסוריים מהצהריים ומליל אמש, ולפי ניסיון העבר בתקיפות של צה"ל נגד מטרות צבאיות סוריות בגולן, ניתן להניח שעמדות אלה ספגו סמוך לחצות את מהלומת הפתיחה הישראלית.

צה
(צילום: דובר צה"ל, EPA)
 

טנקים מרכבה סימן 4 ב רמת הגולן גבול סוריה (צילום: AFP)
טנקים של צה"ל ערוכים בגולן(צילום: AFP)


הדיווחים הסוריים על תקיפה ארטילרית ישראלית בקוניטרה הגיעו סמוך לחצות בלילה, במקביל למטח 20 הרקטות ששוגרו מאזור דמשק למוצבי צה"ל בחרמון. הרוסים טענו אתמול כי צה"ל השתמש בתקיפה גם בטילי קרקע-קרקע של חיל התותחנים, ולא מן הנמנע שהם הטילים ששימשו בין היתר לתקיפה האמורה בקרבת קו המגע.

 

בצה"ל אמרו אתמול שבחודש האחרון סוכלו גם פיגועי נקמה איראניים, כך שהעובדה שעמדות תצפית אלה ליד הגבול הותקפו יכולה להעיד על כוונה ממוקדת יותר של משמרות המהפכה להוציא אל הפועל נקמה קרקעית בגולן, במתווה של ירי מנגד על-ידי מטח טילי נ"ט למשל נגד כוח צה"לי.

נ
טילי נ"מ סוריים שהופעלו בלילה שעבר(צילום: רויטרס)

מדובר בהתכתשות הישירה השנייה בין צה"ל לאיראן. הקודמת הייתה בהפלת מל"ט הנפץ שחדר לישראל ויורט מעל בקעת בית שאן לפני כשלושה חודשים. ההערכות בצה"ל הן שזה לא בהכרח הסיבוב האחרון. ניתן להעריך שתוצאות התקיפה הנרחבת של צה"ל אתמול ברחבי סוריה כבר נלמדות אצל האייתוללות ובכירי משמרות המהפכה, בהם קאסם סולימאני, אך לא כל כוחותיהם נשללו מהם בסוריה אמש. לפי קצין בכיר בחיל האוויר ברשותם משגרי רקטות נוספים לטווחים של מעל 40 ק"מ.

 

חיל האוויר ואמ"ן צפויים להמשיך כבר בימים הקרובים להיערך נגד ההתעצמות האיראנית בסוריה. הפעם ייעשה ניסיון לחזור ככל האפשר לחיק העמימות, בתנאי שהאיראנים לא יקבעו שוב תג מחיר להרג פעיליהם בפעילויות אלה.

בשאר  אסד, סוריה (צילום: רויטרס)
אסד. הנשק לא הופעל נגד המורדים(צילום: רויטרס)

נתניהו: איראן חצתה קו אדום

דובר צה"ל פרסם אתמול תיעוד מהתקיפה הלילית של חיל האוויר, שבמהלכה נורו טילים לעבר יותר מ-50 יעדים איראניים על אדמת סוריה. בסרטון ניתן לראות השמדה של מערכת יירוט סורית מדגם S-22, שניסתה לירות אש נ"מ לעבר מטוסי קרב של צה"ל. קצין בכיר בחיל אישר אתמול לראשונה כי צה"ל תקף  משגר רקטות לפני שירה. 

 

הקצין ציין כי לכוח קודס בסוריה יש עדיין יכולות לירות רקטות מסוריה ואין לדעת לאן יהיו פניו של כוחות משמרות המהפכה במדינתו של אסד, אך התרחיש לעתיד הוא המחמיר ביותר: "סיכלנו שלשום את המשגר שניסה לירות רקטות בסגירת מעגל מודיעינית בטרם ביצע את הירי. הם תכננו מחדש, לא זיהינו את המשגר אמש לפני שירה, מדובר במחט בערימה של שחת, אך הוא הותקף זמן קצר לאחר שירה. אנחנו בחיל האוויר כבר בשלב הבא ונערכים לשלב הבא".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי "איראן חצתה קו אדום. התגובה שלנו הייתה בהתאם. צה"ל ביצע תקיפה נרחבת מאוד נגד מטרות איראניות בסוריה. בזכות היערכות נכונה של כוחותינו גם בהתקפה וגם בהגנה, הפעולה האיראנית נכשלה. אף רקטה לא נחתה בשטח ישראל. עם ישראל גאה בצה"ל ועם ישראל סומך על צה"ל". 

 

לדברי נתניהו, "אנחנו נמצאים במערכה ממושכת, והמדיניות שלנו ברורה: לא ניתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה. אתמול העברתי מסר ברור למשטר אסד: הפעולה שלנו מכוונת נגד מטרות איראניות בסוריה. אבל אם הצבא הסורי יפעל נגדנו, אנחנו נפעל נגדו. זה בדיוק מה שקרה אתמול, סוללות של הצבא הסורי ירו טילי קרקע-אוויר נגדנו, ולכן פגענו בהן.

 

 


פורסם לראשונה 10/05/2018 23:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתרי המודיעין שהותקפו בסוריה
מומלצים