שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  "זכרו את היום הזה": הנאומים המלאים מפתיחת השגרירות האמריקנית בירושלים

  טראמפ ציין בברכה המצולמת את זכותה של ישראל לקבוע את בירתה, רה"מ נתניהו סיפר על ילדותו בשכונה שבה נפתחה הנציגות, והיועץ קושנר דיבר על סבו וסבתו ניצולי השואה שמזכירים את "הכוח שיש לאמריקה כדי להטות את המאזניים לטובת הצדק". הנאומים המלאים

   

   

  ברכה מצולמת של הנשיא דונלד טראמפ    (צילום: מזמור)

  ברכה מצולמת של הנשיא דונלד טראמפ    (צילום: מזמור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  האיש שהכיר רשמית בירושלים בירת ישראל והוביל להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים: נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נשא ברכה מצולמת שהוקרנה אחר הצהריים (יום ב') במהלך טקס חנוכת שגרירות ארה"ב בירושלים. להלן נאומו המלא של הנשיא טראמפ:  

   

  "בדיוק לפני שבעים שנה ארצות הברית תחת הנשיא טרומן הפכה להיות האומה הראשונה שהכירה במדינת ישראל. היום אנחנו פותחים רשמית את שגרירות ארצות הברית בירושלים. מזל טוב. זה היה צריך לקרות לפני הרבה זמן. כמעט מיד אחרי הכרזת המדינה ב-1948, ישראל הכריזה על ירושלים כבירתה, הבירה שהעם היהודי ייסד בימי קדם. כה חשוב.

   

  "כיום, ירושלים היא מושבה של ממשלת ישראל, ביתו של בית המחוקקים הישראלי ובית המשפט העליון הישראלי, של הנשיא וראש הממשלה הישראלים.

   

  "ישראל היא אומה ריבונית עם זכות כמו של כל אומה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה. אולם במשך הרבה שנים לא הכרנו במובן מאליו, במציאות הפשוטה שבירת ישראל היא ירושלים.

  איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
  משתתפי הטקס צופים בברכה המצולמת של טראמפ(צילום: עמית שאבי)

  טקס פתיחת שגרירות ארה
  איוונקה טראמפ ובעלה ג'ארד קושנר(צילום: EPA)

  בנימין נתניהו שרה נתניהו איוונקה טראמפ ג'ארד קושנר טקס פתיחת שגרירות ארה
  סלפי של בני הזוג איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר עם הזוג נתניהו(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

  "ב-6 בדצמבר 2017, בהנחייתי, ארצות הברית הכירה רשמית סוף-סוף בירושלים כבירת ישראל האמיתית. היום אנחנו עומדים בהכרה זו ופותחים את השגרירות באדמה הקדושה וההיסטורית של ירושלים. ואנו עושים זאת שנים רבות לפני התכנון.

   

  "כפי שאמרתי בדצמבר, השאיפה הגדולה ביותר שלנו היא לשלום. ארצות הברית נותרה מחויבת לחלוטין לסייע בהשגת הסכם שלום בר-קיימא. אנחנו ממשיכים לתמוך בסטטוס-קוו באתרים הקדושים בירושלים, כולל בהר הבית המכונה גם חראם א-שריף.

   

  "העיר הזו והאומה כולה הם עדות לרוח הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. ארה"ב תמיד תהיה חברה גדולה של ישראל ושותפה במטרה לחופש ולשלום.

   

  "אנחנו מאחלים לשגריר פרידמן הצלחה במשרדו החדש בשגרירות היפהפייה הזו בירושלים. אנו מושיטים יד ידידותית לישראל, לפלסטינים ולכל שכניהם. מי ייתן ויהיה שלום, מי ייתן שאלוהים יברך את השגרירות ואת כל מי שמשרת בה, ושאלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה. תודה לכם".

   

  הנאום המלא של ראש הממשלה נתניהו

  ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא אף הוא דברים במהלך הטקס. להלן נאומו המלא של ראש הממשלה:

   

  "אין לנו ידידים טובים יותר בעולם, אתם עומדים למען ישראל ולמען ירושלים. תודה לכם. הרבנים של ישראל כאן, הרבנים המכובדים שכאן, הכמרים, השרים, כל החברים הרבים שבאו מכל רחבי העולם. החברים הרבים שהתפללו למען היום הזה ועבדו עבור היום הזה. תודה לכולכם.

   

  "וכמובן אני רוצה לברך במיוחד את ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ. הנוכחות שלכם כאן היום היא עדות לחשיבות של האירוע הזה לא רק לממשל טראמפ אלא בדרך אישית מאוד גם לכם. לכם, כל אחד מכם, לחתירה לשלום ולנשיא טראמפ עצמו. תודה לכם.

   

  הנאום של ראש הממשלה נתניהו בטקס    (צילום: מזמור)

  הנאום של ראש הממשלה נתניהו בטקס    (צילום: מזמור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "ידידים יקרים, איזה יום אדיר, תזכרו את הרגע הזה.זוהי היסטוריה. הנשיא טראמפ, על ידי הכרה בהיסטוריה עשית היסטוריה. כולנו נרגשים מאוד, כולנו אסירי תודה עמוקות. בשבילי להיות כאן מעלה בי זיכרונות נפלאים מהילדות שלי. גדלתי פה עד גיל שלוש. הייתי הולך פה בשדות עד גבול ידוע כי פה היה אסור ללכת, זה כבר מסוכן. לכן זה יום גדול, יום גדול לירושלים, יום גדול למדינת ישראל, יום שייחרט בזכרוננו הלאומי לדורות.

   

  "אני יודע שחלק מכם לא הבינו את מה שדיברתי בעברית. סיפרתי שביליתי את שלוש השנים הראשונות בחיי בשכונה הזאת, ברחוב עין גדי בתלפיות, לא רחוק מפה. היו פה כמה בתים מקסימים, הרבה שדות פתוחים. אני זוכר שהלכתי בשדות האלה עם אחי יוני, הוא היה בן שש, הייתי בן שלוש, הוא אחז בידי חזק. הלכנו אל הבית הנפלא הזה, של פרופ' ג'וזף קלאוזנר, ההיסטוריון היהודי הידוע שהיה מורו של אבי.

   

  "הסתכלתי דרך החריצים של בית הכנסת מעץ שבו הוא והסופר הישראלי הגדול ש"י עגנון התפללו בשבת והייתי מגיע למקום הזה כאן, אבל רק עד כאן, כי אמי אמרה לי 'אתה לא יכול ללכת מעבר לזה'. זה היה ליד הגבול, הייתה אש צלפים. זה היה אז, וזה עכשיו. היום השגרירות של האומה החזקה ביותר בעולם, בעלת הברית הגדולה ביותר שלנו, ארה"ב, נפתחת כאן.

  איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
  נתניהו נואם בטקס(צילום: עמית שאבי)

  "איזה הבדל. בשבילי זה מעלה זיכרונות אישיים, אבל בשביל העם שלנו, זה מעלה זיכרונות קולקטיביים של הרגעים הגדולים שידענו בעיר הזאת על הגבעה. בירושלים אברהם עבר את מבחן האמונה הגדול והזכות להיות אבי האומה שלנו. בירושלים המלך דוד ייסד את הבירה שלנו לפני 3000 שנה. המלך שלמה בנה את המקדש שעמד מאות ארוכות.

   

  "בירושלים יהודים שחזרו מהגלות בבבל בנו את המקדש מחדש שעמד עוד כמה מאות. בירושלים המכבים החזירו את המקדש לפעילות וחידשו ריבונות בארץ הזאת. וזה היה כאן בירושלים כ-2000 שנה לאחר מכן, כשחיילים ישראלים אמרו שלוש מילים אלמותיות 'הר הבית בידנו'. מילים שרוממו את רוחה של אומה שלמה. אחננו בירושלים ואנחנו כאן כדי להישאר.

   

  "אנחנו כאן בירושלים מוגנים על ידי החיילים האמיצים של צבא ישראל, שמונהג על ידי הרמטכ"ל איזנקוט, והחיילים האמיצים מגנים על הגבול בעוד אנו מדברים. אנו מצדיעים להם, ולחברי מערכת הביטחון, השב"כ והמוסד שמפקדו נמצא איתנו היום, אנו מצדיעים לכם.

   

  "התכנסנו כאן היום לחגוג עוד יום היסטורי בחיי העיר הזאת, שאני יודע שיעמוד לצד החלטות גדולות אחרות בהטסטוריה של העם שלנו. לפני יותר ממאה, הצהרת בלפור הכירה בזכות העם היהודי לבית לאומי בארץ הזאת. לפני 70 שנה מהיום הנשיא טרומן הפך למנהיג הראשון שהכיר במדינה שנולדה מחדש.

   

  "הברית בין אמריקה לישראל חזקה מתמיד"

  "בדצמבר שעבר הנשיא טראמפ הפך למנהיג הראשון שהכיר בירושלים כבירתנו והיום השגרירות נפתחת כאן בירושלים. תודה לך הנשיא טראמפ על כך שיש לך האומץ לקיים את הבטחותיך. תודה לך הנשיא טראמפ ותודה לכולכם על שהפכתם את הברית בין אמריקה לישראל חזקה מתמיד. ותודה לך, תודה מיוחדת, לך השגריר פרידמן, תודה לך דיוויד על כל מה שאתה עושה כדי לקרב בין המדינות והעמים שלנו.

   

  "היום יש לך יש זכות מיוחדת, להפוך לשגריר האמריקני הראשון לשרת את מדינתך בירושלים, וזה כבוד שיהיה שלך לנצח, אף אחד לא יהיה ראשון שוב. תודה לך דייוויד.

  בנימין נתניהו שרה נתניהו טקס פתיחת שגרירות ארה
  ראש הממשלה ורעייתו בטקס(צילום: עמית שאבי)

  צילום: מזמור (צילום: מזמור)
  נתניהו לצד ג'ארד קושנר ואיוונקה טראמפ(צילום: מזמור)

  "חבריי, זה יום גדול לישראל. זה יום גדול לאמריקה. זה יום גדול לשותפות המדהימה שלנו. אבל אני מאמין שזה יום גדול גם לשלום. אני רוצה להודות לג'ארד, ג'ייסון ודייויד על המאמצים שלכם לקדם שלום, ולמאמצים שלכם לקדם את האמת. האמת והשלום הם מחוברים. שלום שבנוי על שקרים יתמוטט על סלעי המציאות המזרח תיכונית.

   

  "אפשר לבנות שלום רק על אמת. והאמת היא שירושלים תמיד הייתה ותמיד תהיה בירת העם היהודי, בירת המדינה היהודית. אמת, שלום וצדק. כפי שהשופט כאן חנן מלצר יכול להעיד. אמת שלום וצדק, זה מה שיש לנו וזה מה שאנו מאמינים בו. הנביא זכריה הכריז לפני 2500 שנה 'כה אמר ה', שבתי אל ציון ושכנתי בתוך ירושלים. ונקראה ירושלים עיר האמת'

   

  "הלוואי שפתיחת השגרירות בעיר הזאת תפיץ את האמת למרחקים ושהאמת תקדם שלום ארוך טווח בין ישראל לשכנותיה. שאלוהים יברך את אמריקה וירושלים, העיר הנצחית ולא ניתנת לחלוקה של ישראל. ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם, שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה".

   

  הנאום המלא של ג'ארד קושנר

  בטקס נשא דברים גם ג'ארד קושנר, יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית טראמפ. להלן נאומו המלא של קושנר:

   

  "אני כה גאה להיות כאן היום בירושלים, הלב הנצחי של העם היהודי, ויש לי כבוד מיוחד להיות כאן היום כנציג הנשיא ה-45 של נשיא ארה"ב, דונלד ג'יי טראמפ. אני גם רוצה להודות לראש הממשלה נתניהו ושרה שהם כאן איתנו לחגוג את המאורע ההסטורי הזה. תודה לכם".

   

  "אני רוצה לבקש מכל חברי הקונגרס שכאן היום לקום, היום הזה לא היה אפשרי בלי התמיכה שלכם במשך השנים. תודה לך סגן השר סליבן שהובלת את המשלחת שלנו, השר מנוצ'ין על מנהיגותך וידידותך וכמובן איוונקה תודה לך על עבודתך הנפאלה כדי לעזור לאנשים רבים בעולם ובמדינה שלנו, כולל אותי, אני אוהב אותך.

   

  הנאום של ג'ארד קושנר בטקס    (צילום: מזמור)

  הנאום של ג'ארד קושנר בטקס    (צילום: מזמור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אני רוצה גם להוקיר את סגן הנשיא מייק פנס על מאמציו לחזק את הקשר בין ישראל לארה"ב. בדצמבר בשנה שעברה הנשיא טראמפ הודיע לעולם שארה"ב סוף סוף תכיר באמת, שירושלים היא בירת ישראל.

   

  "הוא הכריז גם שבקרוב נעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים ורק חמישה חודשים מאוחר יותר אנחנו עומדים כאן. בעוד נשיאים קודמים נסוגו מהתחייבותם להעביר את השגרירות כשייכנסו לתפקיד, הנשיא הזה קיים. כי כשהנשיא טראמפ מבטיח הוא מקיים.

   

  "אבל היום גם ממחיש מנהיגות אמריקנית. על ידי העברת השגרירות לירושלים הראינו לעולם שוב שאפשר לסמוך על ארה"ב. אנו עומדים לצד ידידינו ובעלות הברית שלנו ומעל הכול אנחנו מראים שארה"ב תעשה את מה שנכון וכך עשינו.

   

  "מושא לקנאה בכל העולם"

  "ישראל היא אומה ריבונית עם זכות לקבוע את בירתה, אותה זכות שיש לכל מדינה אחרת בעולם. על ידי הפעולה הזאת ארה"ב בחרה גם לחזק את הקשר בין שתי המדינות, קשר מיוחד שהוא מושא לקנאה בכל העולם.

   

  "הקשר הזה נוצר על ידי היסטוריה משותפת, נשאר בתוקף על ידי אינטרסים משותפים והפך לאלמותי על ידי ערכים משותפים. ארה"ב עומדת לצד ישראל כי אנחנו מאמינים בחירות. אנו עומדים לצדה כי אנחנו מאמינים בזכויות אדם, מאמינים ששווה להגן על הדמוקרטיה ובגלל שאנו יודעים שזה הדבר הנכון לעשות.

  איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
  קושנר בנאומו בטקס בירושלים(צילום: עמית שאבי)

  "כשאנו עומדים יחד למען העקרונות והערכים שאנו חולקים אנו מאירים זרקור של צדק אל העולם. ישראל מוכיחה כל יום את הכוח חסר הגבולות של החופש. הארץ הזאת היא היחידה במזרח התיכון שבה יהודים, מוסלמים ונוצרים ואנשי מכל הדתות מתפללים בחופשיות בהתאם לאמונה שלהם. ישראל מגנה על זכויות נשים, חופש הביטוי והזכות של כל אדם להגיע לפוטנציאל שנתן לו אלוהים.

   

  "אלה אותם ערכים שארה"ב מוקירה, אלה הערכים שמקשרים אותנו יחד. אלה גם הערכים שהפכו את ישראל לאחת המדינות התוססות בעולם. האוכלוסייה הקטנה הזאת הניבה הישגים ברפואה, טכנולוגיה וחקלאות, הפכה את העולם למקום יותר בריא, בטוח ומשגשג יותר. אלה הברכות שאנו מקווים שישראל תוכל יום אחד לחלוק עם שכנותיה.

   

  "בשבוע שעבר הנשיא טראמפ הכיר באמת נוספת וקיים הבטחה נוספת, הוא הצהיר על כוונתו לצאת מההסכם המסוכן, הפגום והחד צדדי עם איראן. התוקפנות של איראן מאיימת על האזרחים שוחרי השלום באזור ובעולם. מישראל לירדן למצרים, לסעודיה ומעבר לזה, מנהיגים רבים נאבקים להפוך את המדינות שלהם למודרניות יותר ולתת חיים טובים יותר לאזרחיהם.

   

  "מאמץ להביא שלום בין ישראל לפלסטינים"

  "על ידי התמודדות עם איומים משותפים ובחתירה אחר אינטרסים משותפים, נולדות הזדמנויות ובריתות שלא היו ניתנות לדמיון קודם. אני גם גאה להיות כאן כחלק מהצוות שהנשיא טראמפ הקים כדי להוביל את המאמץ להביא שלום בין ישראל לפלסטינים. זה היה כבוד לעבוד עם שר החוץ החדש מייק פומפאו, היועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון, השגריר דייוויד פרידמן, והשליח המיוחד ג'ייסון גרינבלט שעושה עבודה נהדרת.

   

  "אני רוצה גם להזכיר את שגרירה ניקי היילי שיצרה סדר יום חדש לישראל באו"ם. בשישה בדצמבר הנשיא טראמפ הבהיר שההחלטה שלו והחגיגה של היום לא משקפים פרישה מהמחויבות החזקה שלנו לשלום יציב. שלום שמתגבר על סכסוכי העבר על מנת להעניק לילדינו עתיד טוב יותר וחסר גבולות. כפי שראינו מהמחאה, ואפילו היום, אלו שמעוררים אלימות הם חלק מהבעיה ולא חלק מהפתרון.

  איוונקה טראמפ טקס פתיחת שגרירות ארה
  (צילום: AFP)

  איוונקה טראמפ ג'ארד קושנר טקס פתיחת שגרירות ארה
  (צילום: AFP)

  טקס פתיחת שגרירות ארה
  (צילום: עמית שאבי)

  "ארה"ב מוכנה לתמוך בהסכם שלום בכל דרך שנוכל. אנו מאמינים שזה אפשרי לשני הצדדים להרוויח יותר ממה שהם נותנים כך שכולם יוכלו לחיות בשלום, בטוחים מסכנה, חופשיים מפחד ומסוגלים לפעול להגשמת חלומותיהם.

   

  "ארה"ב מכירה ברגישות סביב ירושלים, עיר כל כך משמעותית לרבים כל כך. ירושלים היא עיר מיוחדת בהסטוריה של האנושות. אין אף מקום אחר בעולם שחשוב לשלוש דתות גדולות. כל יום יהודים מתפללים ליד הכותל המערבי, מוסלמים כורעים ומתפללים במסגד אל-אקצה ונוצרים מתפללים בכנסיית הקבר. זו הסיבה שהנשיא טראמפ קרא פעמים רבות, כולל היום, לכל הצדדים לשמור על הסטטוס קוו באתרים הקדושים בירושלים, כולל בהר הבית, הידוע גם כחראם א-שריף.

  "בעוד האתגרים בדרך לשלום רבים, אני אישית ראיתי שהנחישות של המנהיגים באזור וברחבי העולם נותרת איתנה. הם ראו יותר מדי כאב, צער והזדמנויות מבוזבזות, והם חושבים שהגיע הזמן לנסות משהו טוב יותר.

   

  "במהלך ההיסטוריה ירושלים הייתה קורבן למלחמה וכיבוש. השתמשו בה כדי להפריד בין אנשים ולעורר סכסוכים על ידי אנשים עם כוונות זדוניות. אבל זה לא חייב להיות כך. ירושלים חייבת להישאר עיר שמאחדת אנשים מכל הדתות. לבקר, להתפלל, לכבד זה את זה ולהעריך את הכבוד שבהיסטוריה וההדר של יצירת האל.

   

  "ישראל הייתה אפוטרופוס אחראי לירושלים ושמרה על האתרים הדתיים פתוחים לכולם. למעשה, מיידית אחרי מלחמת 1967, אחת מהפעולות הראשונות של הכנסת היתה לחוקק את 'חוק המקומות הקדושים' שמבטיח גישה למקומות התפילה לחברי כל הדתות. מיד נאספו כספים כדי לתקן נזק לכנסיות, בתי הכנסת, והמסגדים שסבלו ממלחמה, סכסוכים והזנחה.

   

  נאומו של השגריר דיוויד פרידמן    (צילום: מזמור)

  נאומו של השגריר דיוויד פרידמן    (צילום: מזמור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ההמנון האמריקני בחנוכת השגרירות    (צילום: מזמור)

  ההמנון האמריקני בחנוכת השגרירות    (צילום: מזמור)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  "כשישראל הגיעה לשנת ה-70, החתירה לשלום יציב עוברת לדף חדש, של ריאליזם וחוסר פחד לעמוד לצד בעלות בריתנו, למען מה שטוב, מה שנכון ומה שאמיתי. כשיהיה שלום באזור הזה, נביט אחורה ליום הזה ונזכור שהמסע לשלום התחיל באמריקה חזקה שמכירה באמת.

   

  "החתירה אחר שלום היא החתירה האצילית ביותר של האנושות. אני מאמין ששלום הוא בר-השגה אם נעז להאמין שהעתיד יכול להיות שונה מהעבר, שלא נידונו לחזור על ההיסטוריה ושהדרך שבה הדברים היו היא לא הדרך שבה הם חייבים להיות לנצח. זו לא תהיה דרך קלה והיא תהיה מלאה ברגעים קשים והחלטות קשות, אבל אם נחלום בגדול, אם נוביל באומץ, נוכל לשנות את המסלול עבור מיליונים מחוסר תקווה לחוסר גבולות.

   

  "זו תקווה שרבים מאיתנו מכירים אישית. אני כאן היום כאמריקני גאה ונכד לניצולי שואה. במשך מלחמת העולם השנייה, סבי וסבתי המנוחים ריי וג'וזף קושנר ברחו מביתם ליערות בלרוס כדי להימלט מרדיפות הנאצים. איכשהו הם הצליחו להמנע מהזוועות ולשרוד.

   

  "לאחר המלחמה הם בנו חיים חדשים באמריקה, זרקור של תקווה, מדינה של הזדמנויות חסרות גבול. במשרדי בבית הלבן אני שומר תמונה שלהם על השולחן, להזכיר לי כמה גבוה הסיכון כשאומות נכשלות בהכרת הטוב מהרע ואת הכוח ההחלטי שיש לאמריקה כדי להטות את המאזניים לטובת הצדק.

   

  "היום אנחנו עושים עוד צעד הסטורי בכיוון הזה. אני משוכנע שכתוצאה מכך האומות שלנו יתחזקו, העמים שלנו ישגשגו יותר, והעתיד שלנו מלא בהבטחה גדולה יותר, לשלום. שאלוהים יברך אתכם, שאלוהים יברך את ישראל, שאלוהים יברך את ארה"ב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עמית שאבי
  משתתפי הטקס צופים בברכת טראמפ
  צילום: עמית שאבי
  מומלצים