שתף קטע נבחר

שגריר ישראל שב אחרי ההשפלה בטורקיה: "אין כמו בארץ"; נציג טורקיה התבקש להזדהות

שגריר ישראל בטורקיה איתן נאה שעבר בידוק גופני קפדני והתבקש להסיר את נעליו בנמל התעופה באיסטנבול, שב ארצה ואמר בשיחה עם כתב ynet: "שובי לטורקיה לא תלוי בי". נציג טורקיה בישראל אולמוט דניז ננזף במשרד החוץ בירושלים. הוא עוכב לבדיקת מסמכים לפני הכניסה

 

ישראל וטורקיה על מסלול התנגשות דיפלומטי שכולל סבב השפלות פומבי והדדי. שעות ספורות לאחר ששגריר ישראל בטורקיה איתן נאה עבר בידוק גופני והתבקש להסיר את נעליו בנמל התעופה באיסטנבול, זומן בצהריים (יום ד') נציג טורקיה בישראל אולמוט דניז לשיחת נזיפה במשרד החוץ בירושלים. הוא עוכב לבדיקת מסמכים לפני הכניסה. עם שובו ארצה, אמר השגריר איתן נאה: "אין כמו בארץ, טוב להיות בארץ". לשאלה מתי ישוב לטורקיה השיב: "זה לא תלוי בי". השגריר נשאל אם יסכים לחזור לתפקידו וענה: "אני שגריר ישראל בטורקיה". הוא סיפר שהוא תמיד עובר בידוק, אבל שהפעם דאגו להכניס צלמים.
 

קרב ישראל טורקיה (צילום: יואב דודקביץ)
השפלות פומביות בקרב דיפלומטי בין ישראל לטורקיה(צילום: יואב דודקביץ)

 

השיחה עם נציג טורקיה התקיימה עם מנהלת מחלקת אירופה במשרד החוץ, איריס עמבור, "שהביעה בפני הממונה מחאה חריפה על ההתנהלות הטורקית השערורייתית", והוסיפה כי "ישראל לא תוכל לסבול התנהגות כזו אל נציגיה. התנהגות זו מהווה הפרה בוטה של קוד ההתנהגות הדיפלומטי הנהוג בין מדינות. עמדתנו זו הובהרה גם ישירות לרשויות באנקרה".

 

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אמר: "אנחנו רואים את האירוע שהתרחש הבוקר בשדה התעופה בחומרה יתרה. לא ייתכן ששגריר ישראל באנקרה יושפל בשדה התעופה באיסטנבול וזאת בנוכחות תקשורת שהגיעה לשם באופן מכוון. זה מעשה שלא יעשה בין מדינות שיש ביניהן קשרים דיפלומטיים ועקב כך זימנו לכאן את הממונה הטורקי".

 

כאמור, שגריר ישראל בטורקיה, שגורש בהוראת נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, עבר מוקדם יותר היום טקס השפלה מצולם כשנדרש לעבור בידוק קפדני בנמל התעופה הבינלאומי באיסטנבול. הוא התבקש להסיר את נעליו כשאיש ביטחון נגע במכנסיו. צוותי תקשורת טורקיים זומנו לצפות בנעשה וצילמו אותו מרים את הז'קט לבקשת אנשי הביטחון. גורם מדיני בישראל אמר: "מדובר בהשפלה מכוונת. העיתונאים הוזמנו לשדה והוכנסו לתוך השטח הסטרילי בטיסת טורקיש איירליינס שבו מבצעים בדיקת ביטחון ממש לפני העלייה למטוס".

שגריר ישראל טורקיה איתן נאה שדה התעופה איסטנבול בידוק גירוש  ()

שגריר ישראל טורקיה איתן נאה שדה התעופה איסטנבול בידוק גירוש  ()
טקס ההשפלה לפומבי לשגריר ישראל בטורקיה

שגריר ישראל טורקיה איתן נאה שדה התעופה איסטנבול בידוק גירוש  ()

שגריר ישראל טורקיה איתן נאה שדה התעופה איסטנבול בידוק גירוש  (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

בתוך כך, עוזרו של ראש ממשלת טורקיה בינאלי ילדרים האשים את ישראל ומצרים בכך שסירבו לאפשר למטוסים טורקיים לנחות בשטחן - וזאת כדי לפנות פצועים פלסטינים מהמהומות בגבול רצועת עזה לקבלת טיפול בטורקיה. כך דווח ברשת אל-ג'זירה.

 

הוא אמר עוד כי טורקיה גינתה בחריפות את הרג הפלסטינים וגינתה את מדיניות מצרים וישראל.  

"עמידה לצד האחים המדוכאים שלנו היא חובה אנושית עבורנו", הוסיף תוך שגינה את הדיכוי של ארה"ב וישראל בעזה.

ארכיון 2016 שגריר ישראל טורקיה איתן נאה עם נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארודואן (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

שגריר ישראל טורקיה איתן נאה שדה התעופה איסטנבול בידוק גירוש  (צילום: יריב כץ)
השגריר נאה בנתב"ג, היום(צילום: יריב כץ)

מדובר בעוד צעד במסגרת החרפת היחסים בין ישראל לטורקיה על רקע האירועים בעזה. הנשיא ארדואן וראש הממשלה נתניהו החליפו גינויים בחשבונות הטוויטר לאחר שהראשון מתח ביקורת חריפה על ישראל בשל הרג פלסטינים במהומות ביום שני בגבול רצועת עזה.

 

בעקבות ההרג החליט ארדואן לגרש את השגריר נאה. התגובה הישראלית לא איחרה לבוא וגם הקונסול הטורקי גורש. במהלך הלילה החליטה טורקיה לגרש גם את הקונסול הישראלי באיסטנבול. טורקיה גם גירשה את השגריר האמריקני, בתגובה להעברת השגרירות לירושלים.

 

"ישראל מדינת טרור", אמר ארדואן. "המתקפה נגד המפגינים בעזה חושפת את פרצופה המכוער של ישראל - שמבצעת רצח עם בעזה". הוא גם תקף ישירות את נתניהו ואמר כי הוא ראש ממשלה עם דם על הידיים. אתמול אמר הנשיא הטורקי: "חמאס אינו ארגון טרור והפלסטינים אינם טרוריסטים. זו תנועת התנגדות שמגנה על המולדת הפלסטינית נגד כוח כובש. העולם סולידרי עם הפלסטינים אל מול המדכאים שלהם".

 

שגרירת ישראל בבלגיה ולוקסמבורג, סימונה פרנקל, הוזמנה לשיחת נזיפה במשרד החוץ של לוקסמבורג בעקבות אירועי עזה. עוד לפני כן היא הוזמנה לשיחה במשרד החוץ של בלגיה.

 

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ אמר הבוקר בריאיון לאולפן ynet כי נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן "הוא באמת אויב" וקובע כי "אין שום סיבה מבחינה מוסרית ומבחינה היסטורית" לא להכיר בשואה הארמנית. "יש הצעת חוק של ח"כ שמולי. אני חושב שמן הראוי לתמוך בה, וכשזה יהיה - זה גם מסר אבל זה גם מהות. אני רק אומר שהיחסים עם טורקיה הם מורכבים". כץ המליץ לישראלים לא לטוס לטייל בטורקיה.

 

השרה גילה גמליאל: "השפלת שגריר ישראל בטורקיה היא אירוע חמור, זובור פומבי ואל לנו לעבור על כך לסדר היום. טורקיה הארדואנית עושה הכל כדי להתעמת עם ישראל, והגיע הזמן להערכה מחודשת ומפוכחת של היחסים איתה. לקחי ההתקפלות בפרשת המרמרה מחייבים מסר ברור: היחסים יושתתו אך ורק על כבוד הדדי ואינטרסים משותפים".

 

 

.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים