שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  הקבלנים תקועים: מכירת דירות חדשות צנחה ב-20% בשנה
  למ"ס: כ-4,800 דירות חדשות נמכרו ברבעון הראשון - ירידה של 4.4% לעומת הרבעון הקודם. בשנה האחרונה כולה צנח מספר הדירות שמכרו הקבלנים ב-20.2%

   

   

  הכמות המבוקשת של דירות חדשות ירדה ב-11.1% ברבעון הראשון של השנה (ינואר- מרס 2018) בהשוואה לשלושת החודשים הקודמים להם (אוקטובר- דצמבר 2017). כך עולה מנתונים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס).

   

  לראשונה בעשור: ירידה שנתית במחירי הדירות - איבדו 0.1%

  מחירי הדירות באמת יורדים? בדקנו מה אומרים המומחים

   

  הכמות המבוקשת של דירות חדשות מורכבת מדירות חדשות שנמכרו, ומדירות חדשות שלא למכירה (לשימוש עצמי של בעל זכויות בנייה בקרקע, לקבוצות רכישה, להשכרה ועוד). לאחר ניכוי השפעות עונתיות מסתמנת ברבעון הראשון ירידה של 5.9%.

   

  סך הכמות המבוקשת של הדירות החדשות עמדה על 8,530 יחידות ברבעון הראשון, מתוכן כ-56% דירות חדשות שנמכרו לציבור הרחב והיתרה, כ-44%, דירות שלא למכירה שהחלה בנייתן.

   

   (צילום: Shutterstock) (צילום: Shutterstock)
  (צילום: Shutterstock)

  בחלוקה למחוזות, ב-12 החודשים האחרונים (אפריל 2017- מרס 2018), כ-28% מסך כל הכמות המבוקשת של דירות חדשות היו במחוז המרכז, 17% בכל אחד ממחוזות הצפון ותל-אביב, כ-16% במחוז הדרום, כ-12% במחוז חיפה וכ-8% בלבד במחוז ירושלים.

   

  עוד עולה מהנתונים, כי נתוני המגמה נותרו במרס ללא שינוי, לאחר ירידה שנמשכה מאפריל 2016 עד פברואר 2018, של 1.3% בממוצע לחודש, ברמה של כ-3,610 דירות בממוצע לחודש.

   

  מכירת דירות חדשות צנחה ב-4.4% ברבעון

  מכירת דירות חדשות עמדה ברבעון על כ-4,800 דירות, ירידה של 4.4% לעומת הרבעון הקודם (אוקטובר-דצמבר 2017). לאחר ניכוי הגורמים העונתיים, מסתמנת באותה תקופה ירידה של 1.7%.

   

  במהלך 12 החודשים האחרונים (אפריל 2017- מרס 2018), צנח מספר הדירות החדשות שנמכרו ב-20.2% בהשוואה ל-12 החודשים הקודמים (אפריל 2016- מרץ 2017).

   

  בחלוקה למחוזות, כ-34% מן הדירות החדשות במהלך השנה האחרונה נמכרו במחוז המרכז, כ-18% במחוז תל אביב, כ-16% במחוז חיפה ו-12% במחוז דרום ואילו במחוז צפון וירושלים נמכרו בכל אחד מהמחוזות כ-8%.

   

  גם במכירת דירות חדשות נותרו נתוני המגמה כמעט ללא שינוי במרס עם עלייה של 0.2%, וזאת לאחר ירידה של 1.7% בממוצע לחודש במספר הדירות החדשות שנמכרו בחודשים יולי 2015-פברואר 2018, ברמה ממוצעת של כ-2,240 דירות לחודש.

   

  נמשכת ההאטה בפעילות קבוצות רכישה

  בבחינת נתוני דירות חדשות שלא למכירה שהחלה בנייתן עולה, כי ברבעון האחרון נרשמה ירידה של 18.5% בהשוואה לרבעון הקודם, וכי לאחר ניכוי הגורמים העונתיים, מסתמנת באותה תקופה ירידה של 8.3%. ב-12 החודשים האחרונים (אפריל 2017- מרס 2018) נרשמה ירידה של 16% בנתון זה בהשוואה ל-12 החודשים הקודמים.

   

  עוד מלמדים הנתונים על האטה נוספת בפעילות קבוצות הרכישה, כאשר ב-12 החודשים האחרונים החלה בנייתן של 2,590 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 8.5 דירות שמכרו קבלנים. ב-12 החודשים הקודמים החלה בנייתן של כ- 4,810 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 5.7 דירות שמכרו קבלנים.

   

  בחלוקה למחוזות, במחוז המרכז החלה בנייתן של כ-1,030 דירות בקבוצות רכישה – דירה אחת לכל 7.3 דירות שמכרו קבלנים, ובמחוז תל אביב החלה בנייתן של כ-930 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 4.3 דירות שמכרו קבלנים.

   

  "מחיר למשתכן? הזוגות הצעירים מעדיפים דירות יד שנייה באזורי הביקוש"

  לוי יצחק, עורך מחירון הדירות, התייחס לנתוני הלמ"ס על הכמות המבוקשת של דירות חדשות. לדבריו, "ההאטה בשוק הנדל"ן היא עובדה ידועה מזה למעלה משנה. פלח השוק של דירות חדשות הוא הפלח הנפגע ביותר מהירידה בביקושים.

   

  "קבלנים ויזמים שנמנעו מלהשתתף במכרזים של דיור למשתכן נפגעו יותר מאחרים. חלקם, העבירו את עיקר הפרויקטים לחו"ל. עם זאת, גם היזמים שמשתתפים במכרזים בדיור למשתכן, מוצאים עצמם עם מלאי דירות בלתי מכור. הזוגות הצעירים כבר אינם נוהרים ונרשמים לפרויקטים אלה, וחלקם החל לפנות לרכישת דירות מיד שנייה בשוק החופשי באזורי הביקוש. לאור ההאטה ברכישת דירות חדשות התחלות הבנייה ירדו באופן קיצוני, וחלק מהקבלנים עבר לבנות בארצות אחרות, שם הם עושים חיל.

   

  "לאחרונה התבשרנו על ירידה של 0.1% במחירי הדירות. בפריפריה מדובר על ירידה משמעותית בהרבה, ובאזורי הביקוש המחירים יציבים והשינויים מזעריים לכאן ולכאן לפי אופי המקום ואופי הנכס. אנו מודעים לעובדה שעשרות אלפי הדירות שהוצעו במכרזי מחיר למשתכן לזוגות הצעירים, נרכשות בעיקר לצורכי השקעה ולא מגורים. הן נתפשות כמציאה שחבל לא לקבל אותה. אך בעתיד, לאחר מספר שנים, מרבית הדירות יפלטו לשוק ההשכרה והמכירה, וכשההיצע גדל המחירים כידוע יורדים.

   

  "נראה שהמשקיעים החדשים, דהיינו, הזוגות הצעירים, לא זכו בסופו של דבר במציאה: השכירות הממושכת והירידה במחירים בפריפריה ינגסו ברווח שהם קיוו להפיק. נקווה שלא יקבלו הפסד צורב תחתיו".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Gettyimages
  נדל"ן נדלן בניה בנייה שיפוץ תמ"א 38 שידרוג דירה בית בניין
  צילום: Gettyimages
  מומלצים