שתף קטע נבחר

אם ההרוגה למדריך הטיולים: "מה חשבת?"

אתי בללי, אמה של גלי ז"ל שנהרגה באסון בנחל צפית, פנתה לאביב ברדיצ'ב, המדריך שהמשטרה ממליצה להאשימו בהריגה, וסיפרה ששוחחה עמו על חששותיה ממזג האוויר. לדבריה, ברדיצ'ב הבטיח לה ש"אינו מתכוון לעשות שטויות"

"התקשרתי כאימא מודאגת ואמרת לי שאתה לא מכוון לעשות שטויות. 24 שעות אחר כך גמגמת לי בטלפון בזמן שגלי שכבה מרוסקת בקצה הערוץ". את הדברים הקשים הללו הטיחה אתי בללי, אמה של גלי בללי ז"ל מגבעתיים - אחת מעשרת ההרוגים באסון השיטפון בנחל צפית בחודש שעבר - במדריך הטיולים אביב ברדיצ'ב, שבשבוע שעבר המליצה המשטרה להגיש נגדו כתב אישום בגין הריגה. את מנהל מכינת "בני ציון בתל אביב", יובל כאהן, המשטרה המליצה להאשים בגרימת מוות ברשלנות.

 

בפוסט שכתבה הבוקר (יום א') בדף הפייסבוק שלה, פרסמה האם הודעת וואטסאפ ששלחה לברדיצ'ב ודרשה תשובות למחדל שגרם למות בתה בת ה-18. "זאת תהיה הפעם השלישית שאני פונה אליך בשלושה וחצי שבועות האחרונים. פניתי אליך בפעם הראשונה לבדוק מה אתה מתכנן לעשות בנוגע לטיול אליו הוצאת את ביתי", כתבה בללי.

 

גלי בללי ז
גלי בללי ז"ל( )

הודעה ששלחה אימה של גלי בללי לאביב ברדיצ'ב ()
הודעת הוואטסאפ ששלחה בללי לברדיצ'ב

אביב ברדיצ'ב ויובל כאהן  ()
מנהל המכינה יובל כאהן (ימין) והמדריך אביב ברדיצ'ב

"התקשרתי להזדהות כאימא מודאגת שהבת שלה יצאה בבוקר מהבית בסנדלים ובשעה שהתקשרתי השמיים היו שחורים וגשם זלעפות ירד על הארץ וכל הגוף שלי רעד מלחץ. אמרת לי שאתה לא מתכוון לעשות שטויות ולא מחפש צרות". את הודעתה למדריך סיימה בללי בדרישה לקבל תשובות: "עכשיו אני פונה אליך בפעם השלישית כי הלב שלי מרוסק והגוף שלי רועד בלי הפסקה ואני רוצה שתגיד לי בכנות - מה חשבת?".

 

 

בללי פרסמה לפני כשבועיים התכתבות שערכה עם בתה בוואטסאפ בערב שקדם לטרגדיה. האם הביעה חשש רב מהטיול ואף צירפה להתכתבות תחזית מטארולוגית של חברת "מטאו-טק", שהזהירה מפני "גשמים עזים ושיטפונות בימים רביעי עד שישי". "את יכולה להעביר למארגני הטיול בבקשה, השיטפונות זאת הבעיה", כתבה האם לגלי. שלוש דקות לאחר מכן השיבה הבת "בטח", והוסיפה בהמשך: "אני בטוחה שהם מודעים".

 

"המנהל אשם באותה מידה"

לאחר פרסום המלצות המשטרה זעמו הורי חניכים במכינה על ההחלטה להמליץ על הגשת כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות נגד המנהל יובל כאהן - וטענו כי הוא אשם במחדל באותה המידה.

 

"ראש המכינה היה מודע לאזהרות מזג האוויר ולכן היה צריך להפעיל שיקול דעת ולבטל את הטיול, שהיה מסוכן ובלתי סביר", אמרה דורית ברהום, אמה של מעיין ברהום ז"ל. יעל כהן, אמה של רומי כהן ז"ל, אמרה כי "אנו רואים במנהל המכינה כבעל האחריות בצורה שלא משתמעת לשתי פנים. היו לו כל ההזדמנויות לעצור את העגלה והוא לא עצר אותה. היו ניסיונות של הורים רבים לדבר איתו לפני האירוע, הרבה מתלמידי המכינה שלא רצו לצאת בגלל השיטפונות והתריעו".

 

 האסון בנחל צפית אירע בעת טיול גיבוש של מועמדים ללמוד במכינת "בני ציון" בשנה הבאה. בטיול השתתפו 25 חניכים ושלושה מדריכים שיצאו לטיול בן שלושה ימים בשטח. התוואי המקורי נקבע בנחל צאלים ושם היו אמורים ללון בחניון, אך בשל החשש משיטפונות באזור החליטו בלילה שלפני האסון ללון בחוות הגמלים בעין תמר.

 

בבוקר הוחלט לטייל בשני נחלים, נחל תמר ונחל צפית, כשבסביבות השעה 12:45 הקבוצה ירדה לתוך ערוץ נחל צפית. בין 25 דקות לחצי שעה לאחר מכן פרץ שיטפון שנאסף מהגשמים שירדו במרחק שבין 15-10 קילומטרים משם. בערוץ הנחל יש נתיב רחב המצטמצם לצוואר בקבוק, ומי שנלכד באזורים הצרים - לא שרד את הזרם, שהפך מלכודת מוות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים