שתף קטע נבחר

אלשיך על פציעת פרח: "לא ראיתם אדם הולך עם שבר?"

מפכ"ל המשטרה התייחס לאירועים האלימים במהלך ההפגנה בחיפה ורמז כי ייתכן שפעיל זכויות האדם ג'עפר פרח שבר את רגלו במהלך ההפגנה. הוא בירך על חקירת מח"ש, אך הבהיר: "המדרחוב היה שדה קרב, ברור שהייתה הפעלת כוח"

 

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, התייחס היום (ב') לאירועי ההפגנה בחיפה שבה נעצרו 19 מפגינים, בהם מנכ"ל מרכז מוסאוא לזכויות אדם ג'עפר פרח. אלשיך בירך על בדיקת המחלקה לחקירות שוטרים, אך הבהיר: "הייתה שם הפרת סדר אלימה ביותר. זו לא מחאה לגיטימית גם לא במדינה דמוקרטית וסובלנית".

 

אלשיך אמר את הדברים לאחר טקס השקת המערך המבצעי של משטרת ישראל בבית שמש, שם השתתף גם השר לביטחון פנים גלעד ארדן. "מח"ש יראו את הטפסים ואת הממצאים הרפואיים ויתחקרו את השוטרים. הם יגידו לנו מה המסקנות ואנחנו לא עושים דברים מקבילים כדי לא לשבש את החקירה. אם מח"ש תחליט שצריך חקירה, היא גם תחקור", הבהיר אלשיך.

רוני אלשיך וגלעד ארדן (צילום: עמית שאבי)
השר ארדן והמפכ"ל אלשיך היום בבית שמש(צילום: עמית שאבי)

רוני אלשיך (צילום: עמית שאבי)
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך(צילום: עמית שאבי)

פרח אושפז בבית חולים לאחר שטען כי שוטר שבר את רגלו. במענה לשאלה על כך שפרח נראה מצולם כשהוא עומד על רגליו אמר אלשיך: "בחיים לא ראית בן אדם הולך עם שבר". אלשיך הבהיר כי לא היה מנוס מהפעלת כוח: "אנחנו מדברים על כיסאות שעפים, מדרחוב שלם שהופך לשדה קרב, זריקת אבנים על שוטרים וחסימת חנויות מכניסת קונים. אז ברור שהייתה שם פעולה ואכיפת חוק או הפעלת כוח", אמר המפכ"ל. "האם מישהו חרג מסמכויותיו? ככל שזה יסתבר, אנחנו יודעים כמשטרה לטפל בדבר הזה ונטפל בזה בתקיפות".

 

לסיכום אמר אלשיך כי "בסופו של דבר, תפקידנו לא להתלהם לא לצד הזה ולא לצד הזה, לתת למח"ש לעשות את הבדיקה ומיד כשנקבל מסקנות אפילו ראשוניות של מח"ש, ככל שנדרשות, אנחנו גם יודעים לנקוט צעדים פיקודיים ולקבל החלטות".

 


כניסה הארכת מעצר ג'עפר פרח מנכ
ג'עפר פרח מנכ"ל מוסאוא בבית המשפט(צילום: זהר שחר)

הארכת מעצר לעצורים מהעימותים בעזה (צילום: אחיה ראב
העצורים שוחררו ממעצר - בניגוד לדעת המשטרה(צילום: אחיה ראב"ד)

הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
הפגנה בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

כוננות לקראת הפגנת התמיכה בתושבי עזה מחוץ לבית משפט השלום בחיפה (צילום: זהר שחר)
(צילום: זהר שחר)
 

גם השר ארדן התייחס לאירועים במהלך הטקס: "השוטר כיום צריך להכיר המון דברים. את החוקים, הכללים, המרקם החברתי והניואנסים התרבותיים. להכריע בשבריר שנייה. אירועי הימים האחרונים בחיפה הציגו דוגמא לתפקיד המורכב כל כך של ההמשטרה. הצורך לשמור על הסדר הציבורי ולהגן על שלום הציבור יחד עם הרצון שלנו לאפשר מחאה במסגרת חופש הביטוי בו כולנו מאמינים.

 

"השוטרים שלנו ממלאים את תפקידם בתנאי לחץ, תוך שהם לצערנו סופגים עלבונות ולעתים אפילו מותקפים באלימות פיזית. אך עדיין עליהם לנהוג באיפוק

ולזכור את שליחותם. אין משימה קשה מזו. על המשטרה לוודא שהיא עושה שימוש מושכל בכוח שהוקנה לה בחוק, ושיחד עם השמירה על ביטחון הציבור היא שומרת גם על אמונו בה.

 

"אני מאמין שההפרדה בין בניין הכוח להפעלתו, שבשבחה דובר כאן רבות, הפרדה שהמפכ"ל מוביל ובצדק עם כניסתו לתפקיד. אני אומר שוב ושוב עד כמה השתנתה בעשור האחרון פני המערכה. שמושגי החזית והעורף היטשטשו ואנחנו חיים בעידן של חזית אזרחית שמייצרת לנו שגרת חירום רווית אתגרים - טילים, עפיפונים. כושר הספיגה והעמידה של החברה הישראלית עומד למבחן יום-יומי ותפקוד המשטרה הפך להיות קריטי מאי פעם להצלחה במבחן הזה, לכן חשוב לנו כל כך להרחיב את הנוכחות המשטרתית ברחובות. אלפי שוטרות ושוטרים חדשים מצטרפים למשטרת ישראל. כך היכולת המבצעית של המשטרה מתעצמת והציבור מוגן ובטוח יותר".

 

הבוקר החליט שופט בית משפט השלום בחיפה לשחרר ממעצר את 19 עצורי ההפגנה - בניגוד לבקשת המשטרה. לבקשת המשטרה עיכב בית המשפט את שחרורם של שבעה מהעצורים, להם יוחסו תקיפות שוטרים, על מנת לאפשר למשטרה לשקול הגשת ערעור - אך המשטרה החליטה שלא לערער והשבעה שוחררו. 

 

ממשטרת חיפה נמסר: "ההחלטה לשחררם ממעצר אינה מעלה או מורידה את חומרת העבירות המיוחסות להם ואת טיב הראיות שנאספו עד כה בחקירה, כאשר החקירה נמצאת בעיצומה, במטרה להגיע לחקר האמת ולמצות את הדין, עם אלה שניסו להפוך את זכות 'חופש הביטוי' למעשי פוגרום ברחובות העיר. נמשיך לפעול לשמירה על שלום הציבור וביטחונו ולמנוע מגורמי קיצון להתסיס, להסית ולפגוע באיכות חיי תושבי העיר וביטחונם, במקצועיות הנדרשת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
המפכ"ל אלשיך
צילום: עמית שאבי
מומלצים