שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מחקר מצא: כמה צריך להתאמן בשבוע כדי למנוע התקף לב

  חוקרים מצאו שפעילות גופנית בתדירות גבוהה הופכת את העורקים לאלסטיים יותר וקשיחים פחות. התוצאה: סיכון מופחת להתקף לב

  פעילות גופנית חשובה לבריאות, את זה כולם יודעים. אבל מה התדירות של הפעילות המומלצת כדי למנוע מחלות לב? מחקר חדש מפרסם את המלצותיו בכתב העת הרפואי Physiology.

   

  ההנחיות המקובלות בעולם ממליצות על פעילות גופנית של 150 דקות בשבוע. אולם לא היה ברור עד כה כמה פעילות גופנית נחוצה כדי לשמור על בריאות הלב. המחקר החדש קובע שכל פעילות גופנית טובה להפחתת התמותה ממחלות לב, אולם העורקים הנוטים להיחסם עם ההזדקנות – מושפעים אחרת מפעילות גופנית.

   

  פעילות גופנית. לפחות 150 דקות בשבוע (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  פעילות גופנית. לפחות 150 דקות בשבוע

   

  "להפוך את הפעילות הגופנית לחלק משיגרת היום"

  החוקרים בדקו 102 גברים ונשים מעל גיל 60 שערכו יומן פעילות גופנית במשך 25 שנים. החוקרים מדדו את קשיחות העורקים שלהם, וחילקו את הנבדקים לקבוצות שונות בהתאם לתדירות הפעילות הגופנית שביצעו. עצימות הפעילות הגופנית שנדרשה בכל פעם כללה התנשמות קלה.

   

  קבוצה אחת שכונתה "יושבנית" כללה את אלה שביצעו פעילות גופנית בתדירות של פחות מפעמיים בשבוע. בקבוצה השנייה נכללו אלה שביצעו פעילות גופנית פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע. בקבוצה השלישית נכללו אלה שהתאמנו ארבע עד חמש פעמים בשבוע, ובקבוצה הרביעית היו אתלטים שביצעו פעילות גופנית 6-7 פעמים בשבוע או יותר.

   

  לאחר ניתוח התוצאות, סיכמו החוקרים כי אצל אלה שדיווחו על פעילות גופנית פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע, למשך 30 דקות לפחות בכל פעם, נמצאו עורקים בגודל בינוני (כמו כאלה המזרימים דם למוח ולצוואר) - בריאים יותר, בהשוואה לאלה שביצעו פעילות גופנית בתדירות נמוכה יותר. כלומר, העורקים היו קשיחים פחות ואלסטיים יותר.

   

  נתונים אלה חשובים לזרימת דם תקינה דרך העורקים, ולהפחתת הסיכון לחסימתם, המובילה להתקף לב ושבץ מוחי.

   

  אצל אלה שביצעו פעילות גופנית ארבע עד חמש פעמים בשבוע, 30 דקות בכל פעם, נמצאו עורקים בגודל גדול (כמו אלה המזינים דם לחזה ולבטן) ועורקים בגודל בינוני – תקינים יותר, בהשוואה לאלה שביצעו פחות פעילות גופנית.

   

  "המסר לציבור הוא שפעילות גופנית צריכה להיות חלק בלתי נפרד משיגרת היום", אמרו החוקרים, "הממצאים יכולים לסייע לאנשים לתכנן פעילות גופנית לשמירה על בריאות הלב. זה המרשם לחיים".

   

  "ממצאי המחקר מחזקים את המסר שאנו מבקשים תמיד להעביר - פעילות גופנית חשובה לבריאות תקינה של הגוף" אומר ד"ר יוני ירום, רופא ספורט והמנהל הרפואי של המרכז לרפואת ספורט "מדיקס", "אפשר להתחיל או להמשיך בפעילות גופנית בכל גיל, ואין צורך לחשוש מפעילות גופנית מרובה. פעמיים בשבוע וודאי שאינן מספיקות לפעילות גופנית. כל המרבה הרי זה משובח. באופן בסיסי אנו מנחים לבצע פעילות גופנית של לפחות 150 דקות בשבוע, וככל שזו תהיה תדירה יותר, כך תגבר ההגנה על הבריאות". 

   

  צפו: כיצד לפעול במקרה של התקף לב

   

   


   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  ספורט נגד התקף לב
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים