שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מכות, קללות ואיומים. עוד עדויות נגד שוטרים בחיפה
  ארגון עדאלה פנה למח"ש, ופירט מעשי אלימות של שוטרים נגד עצורים: הצלפות עם אזיקוני פלסטיק, מכות ויריקות. לפי העדויות אמר אחד השוטרים: "היום נעשה עליכם חפלה, נ***ן אתכם". לאחות בבי"ח אמר: "רואים עלייך שאת מסיתה". המשטרה הרחיקה את השוטר שנחקר לכמה ימים

   

  מפגינים מתעמתים עם שוטרים בחיפה ()
  מפגינים מתעמתים עם שוטרים בחיפה
  שוטרים הכו עצורים אזוקים, מנעו מהם טיפול רפואי, לעגו לצוות הרפואי ונהגו בגזענות - כך עולה ממכתב ששיגרו היום (ד') נציגי עדאלה למח"ש, ובו ביקשו ראשי הארגון לפתוח בחקירה מיידית נגד השוטרים שנכחו הן במשמרת המחאה בחיפה והן בתחנת המשטרה באותו ערב, "נוכח האלימות הקשה שהופנתה כלפי הנוכחים". השוטר החשוד בתקיפתו של ג'עפר פרח, מנכ"ל מוסאוא, נחקר פעם נוספת במשרדי מח"ש ואף הורחק מתפקידו לכמה ימים לצרכי החקירה. 

   

  במכתב טענו כי המשטרה התייחסה למשמרת המחאה כהפגנה לא ברישיון ולכן הגיעה לשם בכוחות מתוגברים. "כוחות המשטרה איגפו את האזור באמצעות שוטרים ומחסומים, ויצרו טבעת סביב הנוכחים במשמרת המחאה, באופן המונע כניסה או יציאה אל האזור.

   

  "כבר מראשית האירוע, שכלל אך קריאת סיסמאות ללא כל תזוזה או תהלוכה, ומבלי שננקטה שום פעילות בלתי חוקית מצד הנוכחים, לרבות אלימות ו/או הפרות סדר כלשהן, המשטרה החליטה לפזר את הנוכחים באלימות רבה, שהתבטאה בהתחלה בדחיפת הנוכחים וגידורם למרחב צר ביותר ולאחר מכן בהפעלת אלימות פיזית קשה ללא הבחנה נגדם".

   

  ההפגנה בחיפה בערב שבת    (צלם: עודד גלעד)

  ההפגנה בחיפה בערב שבת    (צלם: עודד גלעד)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  הפגנת פעילי שמאל בעד עצורי עזה (צילום: גיל נחושתן)
  (צילום: גיל נחושתן)

  שוטרים בהפגנה בחיפה (צילום: דוברות המשטרה)
  (צילום: דוברות המשטרה)
   

  עוד ציינו: "העצורים, בעודם אזוקים, ספגו אלימות קשה בדרכם אל תחנת המשטרה ובתוכה - רבים מהם ביקשו לקבל טיפול רפואי מיידי, אך נענו בשלילה ונמנע מהם טיפול רפואי הולם. לבסוף, רק שבעה עצורים הובאו לבית החולים, וזאת לאחר שעות רבות ממועד המעצר, כשבין העצורים הפצועים היו גם אלה שנפצעו מתאונת דרכים שהייתה מעורבת בה הניידת שהסיעה אותם לתחנה.

   

  "כמה עצורים שביקשו טיפול רפואי לא נלקחו לבית החולים, ובדיקתם הראשונה התקיימה יום למחרת בשעות הצהריים בבית המעצר קישון במהלך קליטתם בו. במהלך השהות בתחנת המשטרה, בה הם בילו את הלילה הראשון, ועד להבאתם לבית המעצר בקישון יום למחרת, העצורים נחשפו לאלימות קשה, ליחס עוין ונקמני ולהשפלות מצד השוטרים. ואף במהלך הטיפול בבית החולים, חלק מהעצורים דווחו על יחס אלים, מזלזל וכזה שמעלה חשדות כבדים לביצוע עבירות פליליות על ידי השוטרים הנוכחים".

   

  במכתב ציינו אנשי עדאלה את מופעי האלימות המשטרתית שתיעדו: עצור אזוק באזיקון מפלסטיק וישוב על הרצפה בתחנת המשטרה, התלונן על היחס של השוטרים וביקש כי לא יתנהלו עם העצורים באגרסיביות. תגובת השוטר הייתה להצליף לו ברגל באמצעות חבילה של אזיקוני פלסטיק. מעשיו של השוטר בוצעו לעיניי עצורים נוספים.

   

  התייחסות המפכ"ל אלשיך והשר ארדן    (צילום: עידו ארז)

  התייחסות המפכ"ל אלשיך והשר ארדן    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מפגין אחר נעצר "כשעמד וצילם את המתרחש בעצרת המחאה ואת האלימות של השוטרים. השוטר תפס אותו באלימות וקרע לו את החולצה. איימו לשבור את היד שלו אם הוא לא מעביר אותה מאחורי הגב.

   

  "הוא היה בניידת אשר הייתה מעורבת בתאונת דרכים. הניידת נסעה במהירות. השוטר עבר על יותר מרמזור אדום עד שהתנגש ברכב בצומת ליד התחנה". הוא נפצע בתאונה ונזקק לתפרים. השוטרים השאירו אותם ברכב לאחר התאונה. הוא לא יכל אפילו ללכת אך לא נלקח לטיפול באופן מיידי. בתחנה החל שוטר לתקוף אותו, להרים אותו ולהוריד אותו בתוקפנות. הוא היכה בשולחן. הוא היה מאוד עייף וסבל מכאבים רבים. דימם במשך שעתיים ולאחר מכן לקחו אותו לבית חולים, שם הוא חיכה שעה נוספת. הוא נותר אזוק במהלך שהותו בבית החולים באמצעות אזיקונים שהותירו לו חבלות בידיים. לבקשת הרופא הסירו אותם פעמיים והחזירו אותם מיד".

   

  "גזענות שוטרים כלפי הצוות הרפואי"

  בהתייחס למנכ"ל מוסאוא, ג'עפר פרח, ציינו כי "נכנס לניידת לאחר מעצרו כשהוא עומד של שתי רגליו. בתחנה, אחד השוטרים בעט בו, ללא כל הצדקה, ולפי צילומי רנטגן ו-CT בבית החולים, אליו נלקח אף הוא באיחור, פרח סבל משבר דחוס בעצם השמאלית, ואף הועלה חשד לקרע באבי העורקים, ככל הנראה כתוצאה מחבלות לאזור החזה והבטן. במקרה של פרח, עולים אף חשדות רציניים ביחס להתנהלות המשטרה בבית החולים.

   

  "לכל אורך הטיפול בו נכחו במקום שוטרים, שלדברי צוות בית החולים התייחסו בלעג ובאלימות מילולית לאנשי הצוות, בין היתר תוך התייחסות לזהות הערבית והמוסלמית של חלקם. כך לדוגמה, נאמר לאחות שחבשה כיסוי ראש 'רואים עליך שאת מסיתה את כולם'; למתמחה שביקש לתת הוראה רפואית להורדת אזיקונים נאמר כי 'ההחלטה שלך תילקח לבית משפט ואם תמצא ללא עילה רפואית יעשו אתך חשבון'; עוד תיארו אנשי צוות גיחוכים וצחוקים של המשטרה על איך רעדה ידו של המתמחה, בעת שרצה לכתוב את ההוראה".  

  כניסה הארכת מעצר ג'עפר פרח מנכ
  מנכ"ל מוסאוא, ג'עפר פרח, בדיון שבסופו שוחרר ממעצר(צילום: זהר שחר)

  הם ציינו כי המשטרה מנעה מעורכי דין לפגוש את פרח בבית החולים. "פרח נותר אזוק במהלך הטיפול בו בניגוד לנהלים, בהוראת השוטרים במקום שלא הסכימו להוריד את האזיקים. זאת ועוד; שחרורו הפתאומי נבע מלחצי המשטרה ולא מהערכה רפואית. חוות הדעת המקצועית בעניינו קבעה, כפי שנמסר למשפחתו ולו, כי עליו לשהות בבית החולים עד ליום שני ובדיקתו על ידי רופא מומחה. למרות זאת, לאחר לחץ המשטרה, בכיר בבית החולים הורה למתמחה לשחררו".

   

  בעדאלה ציינו כי עצור נוסף "שלא הפעיל שום התנגדות למעצר הוכה במהלכו, נסע אף הוא בניידת שהייתה מעורבת בתאונת הדרכים. גם ממנו נמנע טיפול רפואי מיידי, וכשבסוף נלקח לבית החולים, השוטרים גילו כלפיו יחס מזלזל, הבהירו לו שמדובר במדינה יהודית בעודו מדבר בערבית עם הגורם שטיפל בו בבית החולים, ואף כינו אותו בשיחה בטלפון כ'מחבל'.

   

  "שלושת הנפגעים בניידת הושארו ברכב ללא עזרה במשך כ-10 דקות ולאחר מכן לקחו אותם לתחנת המשטרה".

   

  הם תיארו עוד ועוד מקרים דומים של העצורים, והוסיפו: "כלל העצורים נאזקו באזיקונים מפלסטיק במהלך שהותם בתחנת המשטרה, והם הודקו באופן שחסם את זרימת הדם לכפות היד. בחלק מהמקרים כשחלק מהעצורים התלוננו על כך, הגיעו שוטרים והידקו אותם עוד יותר. אף במהלך פגישת העצורים עם עורכי דינם, סירבה המשטרה לאפשר את פגישת הייעוץ ללא איזוק. מכלל העצורים נמנעו צרכים בסיסיים כמו מזון ומים לשתייה למשך כל הלילה".

   

  עוד דיווחו על שוטר שאמר לעצורים, "היום נעשה עליכם חפלה, נזיין אתכם". הוא קילל אותם כל הזמן, ירק עליהם וקרא לעברם "יא בני זונות". יחד עם שוטר הם דחפו, קיללו וצעקו על העצורים.

    

  מבחינתם "מדובר בחשד רציני לביצוע עבירות פליליות על ידי השוטרים, לרבות עבירות

  בדבר גרימת חבלה חמורה, התעללות, מניעת טיפול רפואי ואיומים. כמו כן, מעבר למעצרים שבוצעו שלא כדין, ושנבעו מתפישתה השגויה של המשטרה את משמרת המחאה כבלתי חוקית, התנהלותם של השוטרים נעדרה כל מקצועיות וכללה יחס עוין כלפי כלל העצורים שמסביר את רמת האגרסיביות שהפעילו נגדם". לפיכך דורשים במכתבם "לפתוח בחקירה פלילית מיידית לגבי אירועי משמרת המחאה המתוארת לעיל והמעצרים שבוצעו במסגרתה, ולפעול להעמדתם לדין, וללא כל דיחוי, של השוטרים האחראים".

   

  מהמשטרה נמסר כי השוטר שנחקר במח"ש הורחק לכמה ימים בלבד מהתפקיד "כחלק מהתנהלות תקינה של חקירה. ככל שיש טענות קונקרטיות וראיות התומכות בטענות, ראוי שיועברו למח"ש ולא ישמשו כקרדום תקשורתי ללא תימוכין במציאות".

   

  השוטר שנחקר שיתף פוסט: "יימח שמכם"

  פייסבוק של שוטר חשוד פציעה ג'עפר פרח נגד פלסטינים ()
  מתוך הפייסבוק של השוטר החשוד בפציעה של ג'עפר פרח

  עמוד הפייסבוק של השוטר החשוד בתקיפתו של פרח חושף עמדות מטרידות שלו בקשר לערבים הישראלים ולפלסטינים, אף כי בזמן האחרון לא היה פעיל במיוחד ברשת החברתית.

   

  בדצמבר 2015 שיתף השוטר פוסט ובו תמונה של קבר יוסף בשכם, כאשר סביבתו נטושה. "אז איפה למען השם אותם פלסטינים יימח שמם, שטוענים שהיו שם משחר ההיסטוריה", נטען בפוסט. "עם שכולו המצאה ולא יותר מזה".

   

  פרח, מנכ"ל מרכז מוסאוא, על המעצר    (צילום: עידו ארז)

  פרח, מנכ"ל מרכז מוסאוא, על המעצר    (צילום: עידו ארז)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  חודשיים לפני כן התייחס לשביתת סוחרים בשוק של עכו העתיקה, על רקע סדרת הפיגועים ב"אינתיפאדת הסכינים" בירושלים. "לכל יפי הנפש שמפרנסים את השוק של עכו - הינה לכם הכאפה לפנים, כולם מחבלים שמנצלים את הכסף שלכם לאלימות, פשיעה וטרור וצוחקים עליכם מאחורי הגב", כתב ושיתף פוסט שבו תמונה של חנויות השוק הסגורות.

   

  חבריו של לוחם היס"מ במשטרה ביקשו שלא להשחיר את פניו ולהמתין עד לסיום החקירה במח"ש. "אם יתברר בסופו של דבר כי לא היה כלום, זה יהיה נזק בלתי הפיך לבחור הזה", אמר קצין משטרה המכיר היטב את החשוד ואת משפחתו. "זה בחור לוחם, היה בצנחנים, משרת ביס"מ בנאמנות. אביו גם היה שוטר והקדיש את חייו למשטרה ולמדינה. זו משפחה טובה ולא מגיע לה שיישפטו אותה לפני שהדברים יתבררו עד תום", אמר הקצין.

   

  21 עצורים בהפגנה

  ההפגנה בחיפה נערכה במחאה על האירועים בעזה וכצעד של תמיכה בתושביה. במהלכה נעצרו 21 מפגינים, אך בית המשפט שחרר אותם מאוחר יותר - בניגוד לעמדת המשטרה, לאחר שהתפרסמה הפגיעה בפרח, שטוען כי שוטר שבר את רגלו בעת מעצרו. שוטר מחיפה נחקר באזהרה ושוטר נוסף העיד במשרדי מח"ש. 

   

  מפכ"ל המשטרה אמר: "מח"ש מקבלת את כל החומרים וחוקרת ככל שנראה לה. אם יש לה ראיות בתהליך עוד אפילו לפני שסיימה את החקירה, שבגינה אפשר לשקול צעדים פיקודיים, היא מעבירה לנו".

   

  האיחוד האירופי קרא לישראל לחקור את נסיבות פציעתו של ג'עפר פרח. בהודעה נמסר בנוסף כי "הארגון ימשיך לפעול למען החברה האזרחית באירופה, בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים