שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  צה"ל עצר כמה פלסטינים אך לא את המחבל שפגע בלוחם דובדבן

  13 פלסטינים נפצעו בעימותים עם צה"ל במחנה הפליטים אל-אמערי ליד רמאללה - שם השליכו בסוף השבוע לוח שיש על לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי, שמת מפצעיו לאחר מכן. צה"ל עצר כמה פלסטינים אך המחבל לא נתפס

   

   

   

  צה"ל במחנה הפליטים אל-אמערי

  צה"ל במחנה הפליטים אל-אמערי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  רונן לוברסקי ז
  סמ"ר רונן לוברסקי ז"ל(צילום: דובר צה"ל)

  צה"ל פעל הבוקר (יום ב') במחנה הפליטים אל-אמערי שליד רמאללה, במסגרת הניסיונות לאתר את המחבל שזרק את לוח השיש שגרם למותו של לוחם דובדבן, סמ"ר רונן לוברסקי. על פי דיווחים פלסטיניים, הכוחות כתרו בית במחנה בניסיון ללכוד את המעורבים באירוע, ו-13פלסטינים נפצעו בעימותים עם כוחות צה"ל במקום. כמה נעצרו במהלך הפשיטה, אך המבוקש לא ביניהם. הכוחות יצאו מהמחנה לאחר כמה שעות. 

   

  המבצע שבו נפצע אנושות לוברסקי בוצע ביום חמישי, בהובלה מודיעינית של שב"כ, כחלק מהפעילות הנרחבת של אוגדת איו"ש לסיכול פיגועים בתקופה נפיצה זו של חג הרמדאן, שבמהלכה אירעו בשנים האחרונות פיגועים קטלניים רבים שמקורם בגדה. 

   

  עימותים בין פלסטינים וכוחות צה

  עימותים בין פלסטינים וכוחות צה

  עימותים בין פלסטינים וכוחות צה

  באופן חריג צה"ל לא הטיל כתר על מחנה הפליטים אל-אמערי אחרי התקרית, גם לא לאחר שסמ"ר לוברסקי נפטר מפצעיו בשבת בבוקר. ברוב המקרים בשלוש השנים האחרונות בהם מחבל ביצע פיגוע קטלני, כפרו כותר, ולו חלקית, גם אם הוא נוטרל ונעצר במהלך הפיגוע. המקרה הנוכחי נחשב חריג בנסיבותיו מאחר שלא מדובר בפיגוע שתוכנן אך המחבל במקרה זה נמלט מהזירה ולא נתפס. כתר מוטל לפי צה"ל כצורך מבצעי לתפיסת מחבלים במנוסה או מחבלים בפוטנציה, ולא כענישה על פיגוע.

   

  בנוגע לתקרית הנוכחית, ההחלטה שלא לכתר את המחנה הסמוך לרמאללה התקבלה משיקולים מבצעיים ובהתאם להערכת מצב. 

  רונן לוברסקי עם חבר ליחידה (צילום: באדיבות המשפחה)
  רונן לוברסקי עם חבר ליחידה(צילום: באדיבות המשפחה)

   

  כוחות צה"ל לאחר פציעתו של לוברסקי

  כוחות צה"ל לאחר פציעתו של לוברסקי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:


  בדרך כלל במעצרים במחנות פליטים צפופים משליכים פלסטינים חפצים גדולים על הלוחמים, בהם מכונות כביסה, רהיטים כבדים ועוד. לוברסקי, בן 20 מרחובות, נפצע באורח אנוש לאחר שהושלך לעברו לוח שיש בפעילות המבצעית במחנה הפליטים.

   

  חבריו של הלוחמים פינו אותו במהירות אל מחוץ למחנה ובמקביל השלימו את המשימה ועצרו שלושה מבוקשים. "הקסדה נהרסה. הוא נפל על הגב, קיבל מכה נוספת בראשו ופונה", אמרו בצה"ל. "זו הייתה פעולה הכרחית לעצור כמה פעילי טרור שביצעו בעבר פיגועים. הלוחם לבש מיגון מלא כולל קסדה ובעת שהיה צמוד לאחד הבתים הושלך לעברו לוח השיש. זו הייתה פעולה נקודתית ובהמשך התפתחה הפרת סדר". 

   

  לפי צה"ל, "המחבל שזרק את לוח השיש באירוע לא נעצר. הכוח לא ירה לעבר מקור ההשלכה ולא זיהה אותו. בהמשך הכוחות השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות מול מפרי הסדר. בניגוד לטענות - אין שום שינוי בהוראות הפתיחה באש. הסיבה שלא נפתחה אש לעבר המחבל שהשליך את לוח השיש, היא שהוא לא זוהה".

   

  מותו של לוברסקי נקבע בשבת, והוא נטמן בחלקה הצבאית בהר הרצל בירושלים. הוא הלוחם הראשון מדובדבן שנהרג במהלך פעילות מבצעית כתוצאה ישירה מפעילות טרור.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים