שתף קטע נבחר

חקלאים בעוטף עזה נגד חמאס: "נתבע מהם מיליונים בהאג"

עופר ליברמן, מנהל ענף החקלאות בקיבוץ ניר עם, אמר בריאיון לאולפן ynet כי הוא וחבריו יתבעו את ראשי הארגון בבית הדין הפלילי הבינלאומי בגין טרור העפיפונים: "מעבר לפיצוי הכספי - חשובה לנו ההכרה הבינלאומית בנושא"

 

 

בעוד שהנזק מעפיפוני התבערה שמופרחים מרצועת עזה נמשך ואף גדל, הודיעו אמש (יום א') חקלאים בעוטף עזה כי יגישו תביעה נגד ראשי חמאס, בהם מנהיג הארגון בעזה יחיא סינוואר ויו"ר הלשכה המדינית איסמעיל הנייה, בגין פשעי מלחמה. בריאיון לאולפן ynet אמר עופר ליברמן, מנהל ענף החקלאות בקיבוץ ניר עם, כי הוא וחבריו ינסו "להגיע עד בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. הם מכירים את המגרש הזה ושם נילחם בהם".

 

את התביעה מתכוונים החקלאים להגיש באמצעות ארגון "שורת הדין", ותהיה זו תגובה אזרחית ראשונה לטרור העפיפונים, שהפך בתקופה האחרונה לסיוט עבור יישובי עוטף עזה בכלל וצמודי הגדר בפרט. הם מבקשים לתבוע בגין שורת עבירות המהוות הפרה בוטה של סעיפים ב"אמנת רומא", בהן שריפת שדות חקלאיים על ידי עפיפוני תבערה, תקיפת גבולות ישראל, שימוש בילדים למטרות לחימה ושימוש באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי.

 

 
שטחים שרופים בבארי (צילום: Droneimagebank )
(צילום: Droneimagebank )

שטחים שרופים בבארי (צילום: Droneimagebank )
(צילום: Droneimagebank )

במהלך הריאיון, נשאל ליברמן לפשר המהלך, שכן ספק רב אם הוא וחבריו יקבלו פיצוי כלשהו. "ההוכחה מאוד פשוטה", אמר. "הרשות הפלסטינית וראשי חמאס אחראים על מה שקורה ברצועת עזה. הם הריבון מבחינתנו. שנית, מעבר לפיצוי הכספי - גם נושא ההכרה הבינלאומית חשוב. ברגע שנגיע לבית הדין בהאג, בעולם יראו ויבינו שאותן 'הפגנות' אינן מחאות שלום, אלא הפגנות אלימות".

 

הממשלה מעניקה לכם גיבוי?

 

"לא ציפינו לזה ולא התעניינו בכך. יש לנו דרישות אחרות מהממשלה: אנחנו דורשים שיעזרו לנו לקיים את החקלאות בארץ ויסיייעו לנו בכל נושא הפיצויים - כל זאת במקביל לתביעה האזרחית נגד ראשי חמאס בהאג".

 

אנחנו נכנסים לקיץ, ומן הסתם זה לא יהיה יותר פשוט. תצליחו לשרוד?

 

"אנחנו נצליח לשרוד, והנחת היסוד שלי היא שקודם כל ברגע שנסיים את קציר החיטה - שאני מניח שזה יקרה תוך עשרה שבועיים מהיום - אז כמות השריפות תקטן. חווינו פה שנים קשות, שנים שנפלו עלינו קסאמים - ושרדנו. נשרוד גם את התקופה הזאת".

 

על איזה סכום אנחנו מדברים בתביעה האזרחית שלכם בהאג?

 

"עוד לא בנינו את התביעה לגמרי וטרם דיברנו על סכומים. סדר הגודל יהיה של מיליונים רבים בגין הנזקים ואני רוצה להגיד עוד דבר: לא הכול נמדד בכסף. אחד הדברים הקשים ביותר עבורי הוא לראות את כל החורשות מסביב לניר עם, שבשבוע האחרון נשרפו כליל. לזה אין מחיר. זה לא עוד שדה חיטה".

 

אתה מכיר חקלאים שנטשו את המקצוע בעקבות האירועים הללו או שכולם עומדים איתן?

 

"אני חייב לציין שאני לא מכיר אף חקלאי שנטש את המקצוע בגלל רמה כזו או אחרת של טרור פה באיזור. זה קשה, אנחנו נלחמים בשיניים ומתמודדים, אבל אני לא מכיר אנשים שעזבו את המקצוע הזה בגלל הדבר הזה".

 

שריפה ליד יער בארי ()

רחפן רחפנים צה

שריפה באזור נחל עוז  ()

 

"מי שמפריח עפיפון תבערה הוא טרוריסט לכל דבר"

בינתיים, 34 מושבים מהמועצות האזוריות מרחבים ושדות נגב, החברים בחברה החקלאית "מושבי נגב" ושדותיהם נשרפו בעקבות טרור העפיפונים, הודיעו על הצטרפותם לתביעה נגד מנהיגי חמאס בהאג.

 

ראשי המועצות, שי חג'ג' ותמיר עידאן, אמרו: "מי שמפריח עפיפון תבערה במטרה להצית אש ולפגוע בחיי אדם, מניח מטעני חבלה, בונה מנהרות טרור - הוא טרוריסט לכל דבר. טרור זה טרור, בין אם הוא 'פרימיטיבי' ובין אם הוא 'מתוחכם'. אין הבדל בין הטרור בעזה לטרור דעאש. על העולם כולו להתאחד נגד הטרור האיסלאמי. ולאפשר חיים שקטים ורגועים בפריז, מינכן וגם כאן בישראל." חג'ג' ועידאן הוסיפו: "אנחנו רוצים לחיות כאן בשלום ומתגעגעים לתקופות בהן היו שיתופי פעולה עיסקיים בין עזה ליישובי הדרום בישראל".

 

ארגון "שורת הדין" קרא אתמול לחקלאים ואזרחים נוספים להצטרף לתביעה. נשיאת הארגון, עו"ד ניצנה דרשן-לייטנר: "ישראל לא תשתוק. המציאות הביטחונית הקיימת, שבה שדות ויערות בישראל נשרפים בכל יום בידי פעילי ארגון טרור, היא בלתי מתקבלת על הדעת. לא ייתכן שבכירי החמאס יאשימו את ישראל בפשעי מלחמה בזמן שהם משתמשים באוכלוסיה אזרחית, בדגש על ילדים, כמגן אנושי לפעולות הטרור שלהם - שמופנות פעם אחר פעם לכיוון אזרחי ישראל. ועל כן אנו קוראים לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג למצות איתם את הדין.

 

"לא כל אחד יכול לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג אלא רק מדינות החברות בו או ארגוני זכויות אדם מסויימים. כבר עשינו את זה בעבר. המטרה של התביעה הזו היא להוות תביעת נגד למה שעושים הפלסטינים. לפני כשבוע פנתה הרשות בצעד חסר תקדים לבית הדין בהאג בבקשה להעמיד לדין את ישראל בגין פשעי מלחמה. הם מבקשים להיחשב מדינה חברה בבית הדין אף שכיום לא נחשבים. אך למטבע הזה יש שני צדדים כיוון שאם הם תובעים הם יכולים להפוך גם לנתבעים. כאן המקום שלנו כישראלים להגיש כנגד מנהיגי החמאס האשמות בגין פשעי מלחמה".

 

להצטרפות לתביעה - לחצו כאן

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: Droneimagebank
שטחים שרופים ב מכתש בארי שריפה עפיפוני תבערה מ רצועת עזה חמאס פלסטינים עפת"ב
צילום: Droneimagebank
מומלצים