שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  משרד הבריאות לתושבי איתמר: "התחסנו נגד חצבת או תיאסרו"

  אחרי ש־6 נדבקו בחצבת בהתנחלות איתמר, בה רבים נוהגים לא להתחסן, משרד הבריאות מאיים: נחסן בכפייה

  משרד הבריאות הודיע בימים האחרונים לראש מועצת שומרון שאם תושבי איתמר יסרבו להתחסן נגד חצבת – הם יחוסנו בכפייה.

   

  הסיבה לדרישה יוצאת הדופן היא התפרצות חריגה של חצבת, בעיקר באזור פתח־תקווה, ושיעורי החיסון הנמוכים ביישוב איתמר. במשרד הבריאות מסבירים שרבים מתושבי איתמר מתנגדים למתן חיסונים באופן מוחלט, כולל לילדים ולתינוקות.

   

  בחודשים האחרונים, כפי שפורסם לראשונה ב"ידיעות אחרונות" נרשם זינוק במספר מקרי החצבת בישראל. בחמשת החודשים האחרונים דווח על 54 מקרי חצבת בישראל – רובם נדבקו בחו"ל. אלא שכפי שכתב ד"ר ערן קופל, רופא נפת פתח־תקווה במשרד הבריאות, לראש מועצת שומרון: "התפרצות החצבת התגברה באופן משמעותי בימים האחרונים בקרב תושבי היישוב איתמר. עד כה אובחנו שישה תושבי היישוב – מתוך 1,200 תושבים סך הכל".

   

  להשלים את החיסונים על פי החוק (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  להשלים את החיסונים על פי החוק(צילום: shutterstock)

   

  "למשרד הבריאות יש סמכות לחסן התושבים בעל כורחם"

  במכתבו הבהיר ד"ר קופל לראש המועצה: "הריני להודיע שכל תינוק וילד בין הגילאים חצי שנה ועד גיל 18 נדרש להשלים את חיסון השגרה נגד חצבת בהקדם, בטיפת החלב או בלשכת הבריאות.

   

  "על פי החוק בכל עיר או כפר שמחלה מדבקת עלולה להפוך למגיפה, לגורמים המוסמכים במשרד הבריאות יש סמכות לדרוש לחסן את התושבים בעל כורחם על מנת להגן על האזרחים ולמנוע הדבקות. אדם שיתנגד לבצע את החיסון מסתכן בתשלום קנס בגובה של יותר מ־14 אלף שקלים או כחודש מאסר".

   

  הנוהל שמאפשר לתת חיסונים בכפייה הופעל פעמיים בעבר בלבד – בקום המדינה ובשנות ה־90, אך בגלל חשש להתפרצות מגפת החצבת, במשרד הבריאות שוקלים להפעיל אותו שוב – אם תושבי איתמר יסרבו להתחסן.


   

  מדובר היישוב איתמר נמסר בתגובה: "צר לנו שרופא הנפה מטעם משרד הבריאות בחר לשלוח לגורמים שונים מכתב המשמיץ את תושבי איתמר ללא כל בדיקה וביסוס. רוב ככל תושבי הישוב איתמר מתחסנים דרך קבע ועד כה על פי הידוע לנו התגלה מקרה חצבת רק במשפחה אחת בה תינוקת בת חצי שנה, שאינה בגיל החיסון (החיסון ניתן בגיל שנה) נדבקה והדביקה את אימה, אשר לא הייתה מודעת לכך שבילדותה לא חוסנה.

   

  "ייתכן שרופא הנפה מודאג בשל מקרים שהתגלו בישובים הסמוכים לאיתמר ומשויכים אליה מוניציפלית, אולם סיור קצר בשטח היה מעמיד אותו על טעותו לו היה בוחר לפעול כפי שמצופה מממנו ולהגיע לשטח עליו הוא אחראי ולא לתמודד עם התפרצויות אלו ואחרות באמצעות מקלדת. מכתבו של רופא הנפה מכפיש אוכלוסייה שלמה על לא עוול בכפה וזאת במיוחד שאנו נמצאים בעידן טכנולוגי בו ניתן לדעת בלחיצת כפתור מי לא קיבל חיסון ולפעול מולו ישירות ולא באמצעות מכתבים מכפישים שמופצים לכל עבר.

   

  אנו מזמינים את רופא הנפה לסיור באיתמר, ובישובים הסמוכים לה, ובהזדמנות זאת מודים לכל צוות הרפואה הישובי והאחות הקהילתית שמנגישה את שירותי הרפואה לציבור".

   

  מהמועצה האזורית שומרון נמסר: "חשיבות השמירה על בריאות הציבור, הילדים והטף, בראש מעיינינו. לכן, על אף שאין זה מתפקידה של המועצה, פנתה היום מחלקת הבריאות של המועצה עם הנחיות בנושא לתושבים, ובבקשה להתחסן. עם זאת ברצוננו להדגיש למען הסר ספק: על פי הידוע לנו רוב מוחלט של תושבי איתמר מחוסנים ולא כפי שמשתמע מהמכתב שנשלח.

   

  "המכתב הדרקוני אותו מיען משרד הבריאות לתושבים - ומייד לאחר מכן הפיץ לתקשורת - אין בו דבר מלבד תעלול יחצני זול על גביהם של תושבי איתמר.

  אנו מצפים ממשרד הבריאות, האחראי על הנושא, לפעול לעצירת התפרצות המחלה ולא להסתפק בכתיבת מכתבים וראיונות לתקשורת.

   

  "המועצה בכל מקרה תמשיך לפעול בשיתוף פעולה עם משרד הבריאות, על מנת לדאוג לבריאות תושביה. קוראת למעטים שטרם קיבלו חיסון להגיע להתחסן, וקוראת למשרד הבריאות לפעול לעצירת התפרצות המחלה לאלתר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסון חצבת בכפייה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים