שתף קטע נבחר

רקטה התפוצצה באצטדיון בנתיבות, תקיפה לילית נרחבת בעזה

תיעוד דרמטי מהירי הלילי, לאחר שישראל הכחישה דיווחים על הפסקת אש: רקטה התפוצצה אחרי חצות באצטדיון בנתיבות, מטחים כבדים לדרום עוטף עזה ולנגב המערבי. חיל האוויר תקף הלילה כ-25 יעדי חמאס ברצועה, בהם מחסני רחפנים ומחנות אימונים. בינתיים: לימודים כרגיל

 

 

אזעקות בעוטף עזה ובנתיבות אחרי חצות, במקביל לתקיפות צה"ל ברצועה באותה שעה - ועל אף הדיווחים על הגעה להפסקת אש החל מחצות. גורמים בג'יהאד האיסלאמי אמרו כי הושגה הפסקת אש עם ישראל החל מחצות, אך גורם מדיני בישראל הכחיש זאת. בשטח, בכל מקרה, לא נראתה רגיעה. בסביבות השעה 1 בלילה נורה מטח כבד ליישובי דרום עוטף עזה. אחת הרקטות ששוגרה התפוצצה באצטדיון בתוך העיר נתיבות וגרמה נזק. צפו בתיעוד דרמטי של פיצוץ הרקטה, כפי שנשלח במייל האדום.

 

בשעות הבוקר המוקדמות נשמעו אזעקות ביישובים במועצות אשכול, שער הנגב ושדות נגב. זאת לאחר שבמהלך הלילה נשמעו אזעקות רבות ביישובים הללו, בנוסף לאזעקות ביישובים במועצות האזוריות בני שמעון ומרחבים, וכן בערים אשקלון ונתיבות. דובר צה"ל הודיע כי זוהו כמה שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצות האזוריות אשכול, שער הנגב ושדות נגב בכמה אירועים שונים, וכי חלק מהרקטות ששוגרו לעבר המועצות שער הנגב ושדות נגב יורטו על ידי כיפת ברזל. עוד נמסר כי שאר האזעקות שהופעלו היו אזעקות שווא.

 

הסלמה בדרום - דיווחים נוספים:

 

שיגורים מרצועת עזה (צילום: AP)
רקטות לעבר הנגב המערבי יורטו. שיגורים מרצועת עזה במהלך הלילה(צילום: AP)

שיגורים מרועת עזה (צילום: AP)
(צילום: AP)

נפילת פצמ
שרידי הרקטה שהתפוצצה בנתיבות(צילום: דוברות המשטרה )

מקום פגיעת הרקטה בנתיבות (צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום)
(צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום)

מקום פגיעת הרקטה בנתיבות (צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום)
(צילום: אביחי מרציאנו, רדיו דרום)

נפילת פצמ
(צילום: דוברות המשטרה )

במקביל לירי מהרצועה, חיל האוויר תקף באמצעות מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס נוספים כ-25 יעדי טרור של חמאס בעזה, החל מסביבות השעה 23:30 בלילה. בצה"ל מסרו כי בין המטרות - מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה. כל זאת, לאחר שאתמול תקף חיל האוויר כ-40 מטרות ברצועה.

 

בצה"ל אמרו כי "מדובר בגל תקיפות נוסף נגד מטרות טרור של חמאס הנושא באחריות לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה ובתוך כך לתקיפות החמורות נגד אזרחי ישראל. חמאס בוחר שוב לפעול נגד האינטרסים של תושבי הרצועה ולאחר שנכשל בהפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת בוחר לבצע ולאפשר ירי תלול מסלול רחב כנגד אזרחי ישראל. בצה"ל רואים בחומרה את פעילות הטרור של חמאס וימשיכו לפעול נגדה באופן עוצמתי וחד. צה"ל ערוך לממש את פעילותו ככל שיידרש ובמגוון רחב של כלים. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש לפעול נגד פעילי הטרור וימשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל".

 

 
נפילת פצמ
הפגיעה בנתיבות(צילום: ראובן סגרון/ TPS)

נפילת פצמ
(צילום: ראובן סגרון/ TPS)
הסלמה ב דרום מתיחות עוטף עזה תקיפת תקיפה צה
התקיפה הלילית ברצועה(צילום: AP)

כוחות צה
כוחות צה"ל ליד הגבול(צילום: AP)

גדי איזנקוט וגדי ירקוני (צילום: המועצה האזורית אשכול)
הרמטכ"ל בביקור בגן ילדים במועצה האזורית אשכול(צילום: המועצה האזורית אשכול)

מקור פלסטיני אמר ל-ynet כי בכירים בחמאס פנו לג'יהאד האיסלאמי והעבירו מסר ממצרים שלפיו יש להימנע מדרדור המצב לכדי הסלמה צבאית כוללת. בג'יהאד האיסלאמי השיבו כי הם לא מוכנים לקבל הוראות באמצעות צד שלישי וכי מי שרוצה לדבר איתם צריך לעשות זאת ישירות. משעות הצהריים המאוחרות הג'יהאד האיסלאמי דן עם בכירים במודיעין המצרי בערוץ ישיר בדרישה להגיע לרגיעה.

 

הג'יהאד האיסלאמי השיב בחיוב לדרישה המצרית, אך התנה זאת באופי התגובה הצבאית הישראלית - אם תהיה כזו בהמשך הלילה. המקור ציין כי הג'יהאד האיסלאמי אותת בתגובתו הצבאית לכך שפניו אינם להסלמה כוללת בכך שהקפיד שלא לירות רקטות ארוכות טווח ליעדים מרוחקים יותר בישראל. לפי גורמים פסלטינים, ההסכם מבוסס על ההבנות שהושגו בסוף מבצע צוק איתן. לאחר חצות אמרו בג'יהאד האיסלאמי כי "אנחנו מוכנים להגיב לכל תוקפנות אם ישראל לא תישאר מחויבת להבנות על הפסקת אש".

40 היעדים שהותקפו בעזה על ידי צה
(צילום: דובר צה"ל)

היעדים שהותקפו בעזה על ידי צה
(צילום: דובר צה"ל)
 

מל
מל"ט צבאי בשמי עזה(צילום: AFP)

חבלן משטרה בזירת נפילה בעוטף עזה (צילום: דוברות משטרה)
זירה של נפילת פצמ"ר בעוטף עזה(צילום: דוברות משטרה)

גדי איזנקוט ואייל זמיר (צילום: דובר צה
הערכת מצב בהשתתפות הרמטכ"ל(צילום: דובר צה"ל)
 

משעות אחר הצהריים אתמול תושבי עוטף עזה נקראים כל העת למרחבים המוגנים. למעשה מהשעה 14:40, אז התחדש הירי לאחר כמה שעות הפסקה, מדי שעה נשמעה לפחות אזעקת צבע אדום אחת באזור. אמש נשמעה לראשונה אזעקה גם באשקלון, אבל לאחר מכן התברר כי היה מדובר באזעקות שווא. במהלך יום האתמול נורו לשטח ישראל כ-100 רקטות ופצצות מרגמה - יותר מבכל ארבע השנים האחרונות גם יחד, מאז סיום מבצע צוק איתן. עיריית קריית גת הודיעה אמש כי בעקבות המצב הביטחוני הוחלט לפתוח את המקלטים העירוניים.

 

בצה"ל אמרו כי בין החימושים ששוגרו לעבר ישראל גם רקטות שיוצרו באיראן. בעקבות הירי, קראה ארה"ב לקיים דיון דחוף במועצת הביטחון. הדיון יתקיים היום. שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי על מועצת הביטחון "להתקומם ולהגיב" על התקיפות הגדולות ביותר שיצאו מרצועת עזה מאז 2014 שלדבריה "מכוונים נגד אזרחים ישראלים". היילי הוסיפה: "ההנהגה הפלסטינית צריכה לתת דין וחשבון על מה שהם מאפשרים לקרות בעזה".

 

סיכום הנחיות פיקוד העורף ()
 

 

 

 

 

בפיקוד העורף הוחלט כי הלימודים ביישובי עוטף עזה יתקיימו כסדרם בכל מוסד חינוכי שבו יש מרחב מוגן תקני שניתן להגיע אליו תוך זמן ההתגוננות שייקבע. בכל מקרה, החלטה סופית צפויה להתקבל בבוקר. בנוסף, לפי פיקוד העורף בעוטף עזה מותרות התקהלויות של עד 500 איש בשטח פתוח ועד 1,000 איש בשטח סגור. עבודה חקלאית מאושרת בתיאום הצבא, ואין מגבלות על הגעה למקומות עבודה אחרים. גם באשקלון הוחלט בינתיים לקיים את הלימודים כרגיל. בכל מקרה, בנוגע לשאר אזורי הארץ אין הנחיות מיוחדות.

 

אמש הודיעו במשותף החמאס והג'יהאד האיסלאמי כי הם לוקחים אחריות לירי הכבד ביותר לרצועת עזה מאז מבצע צוק איתן, לפני כמעט ארבע שנים. לפי הודעת הזרועות הצבאיות, "כל האופציות פתוחות בפני ההתנגדות - הפצצה תיענה בהפצצה ודם בדם. נדבוק במשוואה הזאת - יהיה אשר יהיה המחיר".

 

בהמשך הודיע הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני כי פעולת הזרועות הצבאיות "מוכיחה שישנה אחדות בשטח ומשקפת את הימצאות חדר מבצעים משותף להתנגדות שמנהלת, מתכננת ומבצעת". בארגון הודו רשמית כי מתנהלים מגעים עם מצרים לרגיעה, ולדבריהם אמרו כי השיבו לקהיר כי תהיה תגובה לכל תוקפנות ישראלית.

כוחות צה
צה"ל תוקף מטרות ברצועה(צילום: AFP)

יירוט כיפת ברזל (צילום: AFP)
יירוטים בשמי הדרום(צילום: AFP)

יירוט כיפת ברזל (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

דובר צה"ל, תא"ל רונן מנליס, אמר לעיתונאים בקריה בתל אביב כי "מה שראינו החל משעות הבוקר הוא מתקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. לא נאפשר זאת. מדובר באובדן שליטה של חמאס - אחרי שנכשל בניסיון לחצות את הגדר ולבצע פיגועים הוא בוחר בדרך של טרור תלול מסלול".

 

הוא ציין כי התגובה של צה"ל הייתה המתקפה המשמעותית ביותר על הרצועה מאז צוק איתן והזכיר את היעדים - מפקדות של ארגוני טרור, הן של חמאס והן של הג'יהאד האיסלאמי, אתרים לייצור אמצעי לחימה, מחנות אימונים ומנהרת טרור חריגה בגודלה. "התקיפות יילכו ויתעצמו ככל שיידרש אם הירי יימשך. העובדה שבכירי החמאס והג'יהאד האיסלאמי מתחבאים מהבוקר זה כי הם יודעים מה היכולות של צה"ל".  

 


פורסם לראשונה 29/05/2018 22:23

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן סגרון/ TPS
הנזק בנתיבות
צילום: ראובן סגרון/ TPS
מומלצים