שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חייל מילואים ששירת ביישוב איתמר נדבק בחצבת

  החייל, תושב רמת גן, שירת במילואים לפני כשבועיים ביישוב, שמשרד הבריאות הזהיר בתחילת השבוע כי אם תושביו לא יתחסנו נגד חצבת הם ייאסרו או יחוסנו בכפייה. בימים האחרונים פיתח את סימני המחלה ואושפז

  חייל מילואים תושב רמת גן שירת בגזרת חורון סמוך ליישוב איתמר במשך שבועיים נדבק באחרונה במחלת החצבת. על פי הערכה הוא נדבק במהלך השהות שלו במילואים. בימים האחרונים החל לפתח את סימני המחלה ואושפז בבידוד בבית החולים שיבא שבתל השומר.

   

  אירוע ההדבקה מגיע על רקע המכתב ששלח בימים האחרונים משרד הבריאות לראש מועצת שומרון, בו התריע שאם תושבי איתמר יסרבו להתחסן נגד חצבת – הם יחוסנו בכפייה או ישלחו למאסר.

   

  "כגורם הממונה של משרד הבריאות בנפת פתח תקווה הריני להודיע כי כל תינוק וילד בין הגילאים חצי שנה ועד גיל 18 נדרש להשלים את חיסון השגרה נגד חצבת בהקדם בטיפת החלב או בלשכת הבריאות", כתב ד"ר ערן קופל רופא הנפה בפתח תקווה."הריני להפנות את תושבי היישוב לסעיף מס 19 בפקודת בריאות העם בנוגע לחובת התחסנות על פי חוק", הוא ממשיך וכותב.

   

  החייל פיתח סימני המחלה. שירת ביישוב איתמר (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  החייל פיתח סימני המחלה. שירת ביישוב איתמר(צילום: shutterstock)

   

  על פי החוק בכל עיר או כפר שמחלה מידבקת עלולה להפוך למגיפה לגורמים המוסמכים במשרד הבריאות יש סמכות לדרוש לחסן את התושבים בעל כורחם על מנת להגן על האזרחים ולמנוע הדבקות. אדם שיתנגד לבצע את החיסון מסתכן בתשלום קנס בגובה של יותר מ- 14 אלף שקלים או כחודש מאסר.

   

  הסיבה לדרישה היוצאת דופן היא התפרצות חריגה של חצבת בעיקר באזור פתח תקווה ושיעורי החיסון הנמוכים ביישוב איתמר. במשרד הבריאות טענו שהתפרצות החצבת התגברה באופן משמעותי בימים האחרונים בקרב תושבי היישוב איתמר. עד כה אובחנו שישה תושבי היישוב – מתוך 1200 תושבים סך הכול". רופא הנפה טוען שתושבי הישוב מהווים כשליש מסך מקרי ההתפרצות המחלה בתקופה האחרונה.

   

  תושבי איתמר: "הרוב מתחסנים דרך קבע"

  ביישוב איתמר דחו את הטענות ואמרו שמדובר במכתב המשמיץ את תושבי איתמר ללא כל בדיקה וביסוס. לטענתם רוב התושבים מתחסנים דרך קבע. "עד כה על פי הידוע לנו התגלה מקרה חצבת רק במשפחה אחת בה תינוקת בת חצי שנה, שאינה בגיל החיסון (החיסון ניתן בגיל שנה) שנדבקה והדביקה את אמה אשר לא הייתה מודעת לכך שבילדותה לא חוסנה", הם אומרים.

   

  ביישוב הסבירו שייתכן שרופא הנפה מודאג בשל מקרים שהתגלו ביישובים הסמוכים לאיתמר ומשויכים אליה מוניציפאלית אולם סיור קצר בשטח היה מעמיד אותו על טעותו.

   

  חצבת היא המחלה המידבקת ביותר הידועה לאדם. הסיכוי של אדם לא מחוסן להידבק בחצבת, אם הוא נחשף לחולה הוא 90% לאחר מנת החיסון הראשונה נגד חצבת, הניתנת בגיל שנה, יש סיכוי של כ-95% להגנה. כלומר אדם אחד מעשרים, למרות קבלת החיסון, לא מפתח רמת נוגדנים מספיק גבוהה שתגן עליו מפני המחלה.

   

  לא ניתן לדעת מראש מי לא יפתח מחלה למרות החיסון. ככל שיש פחות אנשים מחוסנים הסיכוי להדבק בחצבת גדל.

   

  מהיישוב איתמר נמסר בתגובה: "ראשית אנו מאחלים לחייל רפואה שלמה ומודים לכלל החיילים השומרים על הביטחון בגזרה יום יום. הידבקות החייל, שאינו תושב איתמר, מעידה כי ישנם אזרחים רבים בארץ אשר אינם מחוסנים ואין תופעה חריגה של חוסר התחסנות בקרב תושבי איתמר.

   

  "על משרד הבריאות לעשות בדק בית כיצד אין לו את הרישומים הרפואיים הנדרשים על מנת לדעת מי מחוסן ומי לא ולתת מענה מתאים לכלל האוכלוסיה. אנו שבים וקוראים למשרד הבריאות להגיע לסיור בשטח ולסייע לנו לתת מענה לכל התושבים מתוך שיתוף פעולה ולא מתוך איומים ריקים מתוכן".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  חיסון נגד חצבת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים