שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ליצמן מפעיל סמכות: יאסור ייבוא ושיווק הסיגריה האלקטרונית ג'ול

  סגן שר הבריאות החליט על המהלך לאחר פנייתו של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי בשבוע שעבר, שביקש לבחון את איסור מכירתה ושיווקה של הסיגריה האלקטרונית ג'ול בארץ. הסיגריה, מכילה כמויות גדולות של ניקוטין והצליחה לנגוס בשליש מנתח השוק של הסיגריות האלקטרוניות בארה"ב

  הג'ול בחוץ: משרד הבריאות החליט לאסור לייבא ולשווק את סיגריות ג'ול בישראל. על פי הפרסום היום (יום ה') בחברת החדשות סגן שר הבריאות יעקב ליצמן, החליט להפעיל את הסמכות שניתנה לו בנושא. במשרד הבריאות טוענים שהם מתכוונים להוציא תקנות מיידיות שיאסרו את שיווק המוצר ויובילו חקיקה בעניין.

   

  בשבוע שעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, שלח מכתב לליצמן בו הבטיח לבחון האם ניתן לאסור את השיווק והמכירה של הסיגריה האלקטרונית ג'ול מבחינה משפטית. "קראתי בעיון את עמדת הגורמים המקצועיים במשרד הבריאות בדבר הנזקים הבריאותיים הכרוכים בשימוש במוצר שבנדון ואנו שותפים כמובן לעמדתכם בדבר הצורך למצוא פתרון מיידי לסוגיה במטרה לצמצם את הנזקים האמורים", כתב נזרי לליצמן.

   

  סיגריה אלטרונית. יhאסר שיווקה של ג'ול (צילום: Gettyimages) (צילום: Gettyimages)
  סיגריה אלטרונית. יhאסר שיווקה של ג'ול(צילום: Gettyimages)

   

  נזרי מזכיר כי בג"ץ פסל את החלטת משרד הבריאות לאסור על שיווקן של סיגריות אלקטרוניות בישראל. לכן, לדעתו, הדרך לפסילת שימוש בסיגריות שמסכנות בריאות, תהיה במסגרת השלמת הליך חקיקה להסדרת הייצור והשיווק של סיגריות אלקטרוניות.

   

  אולם עד להשלמת החקיקה ועד למציאת מענה לצורך לצמצום הנזקים הבריאותיים הכרוכים בשימוש בגו'ל, מציע נזרי לסגן שר הבריאות להשתמש בסמכות המוקנית לו לאסור ייצור, ייבוא או שיווק של מוצר הגורם או עלול לגרום סיכון בריאותי חמור. הערב כאמור, הודיע ליצמן כי הוא ישתמש בסמכות הניתנה לו והוא יאסור את שיווק ומכירת המוצר.

   

  שיעור המעשנים בישראל - בירידה

  הג'ול היא סיגריה אלקטרונית קטנת מידות שמכילה כמות גדולה של ניקוטין ונראית כמו דיסק און קי. הסיגריה נחשבת ללהיט בארצות הברית בעיקר בקרב צעירים ובני נוער מפני ניתן להסתיר אותה בקלות.

   

  על פי דיווחים בכלי התקשורת אמריקנים ג'ול הצליחה לנגוס בשליש מנתח השוק של הסיגריות האלקטרוניות. בניגוד לעישון סיגריות רגילות - אין תהליך של שריפה של טבק אלא רק תהליך של חימום. יחד עם זאת המוצר מכיל כמויות גדולות של ניקוטין.

   

  לרגל יום למניעת העישון הבינלאומי פורסם היום דו"ח שיעור העישון בישראל. סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הגיש לוועדות הבריאות והכלכלה של הכנסת את הדו"ח שמצא ששיעור המעשנים בארץ בשנת 2017 עמד על 20.5%.

   

  מדובר בירידה משמעותית לעומת השנה שקדמה, שבה — בניגוד למגמה הרווחת ברוב מדינות העולם המערבי — נרשם שיעור מעשנים של 22.5%. למרות הירידה המעודדת, שיעור המעשנים בישראל עדיין גבוה בהשוואה לשנים 2014 ו־2015, שבהן הוא עמד על 19.8%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מוטי קמחי
  יעקב ליצמן
  צילום: מוטי קמחי
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים