שתף קטע נבחר

השלישי ברצף: ראש העיר חדרה חשוד בשוחד

המשטרה תבקש להאריך את מעצר צביקה גנדלמן. ביש עתיד השעו אותו מהמפלגה, בעבר אמר עליו לפיד כי הוא "ראוי וערכי". פרקליטו: "האוטומטיות של המעצר לא נכונה בהכרח". יחד עמו נעצרו נהג, בכירה בלשכתו וקבלן ששימש בתפקיד בכיר בעירייה בעבר

 

צביקה גנדלמן (צילום: אלעד גרשגורן )
צביקה גנדלמן(צילום: אלעד גרשגורן )
ראש העיר חדרה צביקה גנדלמן הוא החשוד בפרשת השחיתות החדשה והוא נעצר הבוקר (יום ב') לצד נהג שלו, ראשת הלשכה וקבלן ששימש בעבר כממלא מקום ראש העיר. גנדלמן חשוד בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. במשטרה יבקשו להאריך את מעצר ראש העיר ויתר המעורבים והם יובאו היום לדיון בבית משפט השלום בראשון לציון לדיון בעניינם. ביש עתיד השעו את ראש העיר מחברותו במפלגה והודיעו כי הם מצפים שישעה את עצמו מתפקידו.

 

"הנוהל ביש עתיד חד וברור: איש ציבור שנפתחה נגדו חקירה פלילית ישעה את עצמו מכל תפקידיו באופן מיידי וחברותו במפלגה תופסק עד לבירור העניין. אנחנו מקווים שהחשדות יתבררו כשווא", אמרו במפלגתו של יאיר לפיד. לפני שנה התראיין לפיד לאתר חדשות בחדרה ואמר על ראש העיר: "צביקה גנדלמן הוא איש ראוי ומאוד ערכי, ובעיקר אחד שעושה דברים. לא מדבר. ביקורת תמיד תהיה, כי רק על מי שלא עושה אין ביקורת. אני מאוד גאה שהנציג של 'יש עתיד' מוביל את העיר חדרה".

 

על פי החשד, ראש העיר והבכירים פעלו לכאורה במסגרת תפקידם על מנת לקדם תועלתם של אחרים וזאת בניגוד לחוק. עם מעצרם, נערכו חיפושים בבתי החשודים ובמשרדיהם.

 

עו"ד ליאור אפשטיין, המייצג את גנדלמן, מסר בשמו: "חובת המשטרה לחקור ושום אדם אינו מעל החוק. ניסיון העבר מלמד שאוטומטיות המעצר והכותרות בתקשורת לא בהכרח מסתיימים בהרשעה. עבור מר גנדלמן, תושבי העיר חדרה הם בעלי המניות האמיתיים ורק כלפיהם חלה החובה, ולהם הסמכות לבחור ולהחליט בקלפי. כרגע כל הפרסומים המגמתיים, בין שהם מגיעים מהסנגור, מהדוברות החקירתית או מהתקשורת, עשויים לפגוע בטהרת ההליך המשפטי וכלל לא בטוח שמעצר הוא כלי שמשרת פתרון נכון לציבור".

צביקה גנדלמן (צילום: נתן לבייב)
חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים(צילום: נתן לבייב)

גם שני ראשי העיר הקודמים בחדרה נעצרו בעבר. ישראל סדן ריצה שמונה חודשי מאסר בפועל לאחר שהורשע במתן שוחד. חיים אביטן, קודמו של גנדלמן בתפקיד, נחשד בעבירות שוחד, אך הפרקליטות הודיעה בשנת 2015 על סגירת התיק נגדו בטענה של חוסר ראיות מספיקות. מעיריית חדרה נמסר היום: "העירייה משתפת פעולה עם החקירה. העבודה חזרה לסדרה. לא ידוע לנו על מה וסביב מה החקירה".

 

הקבלן שנעצר, בעברו נבחר ציבור, הורשע לפני שבע שנים בבעילה אסורה ונידון לשישה חודשי מאסר בפועל שהומרו לעבודות שירות. לאחר גזר הדין באותה עת אמר הקבלן: "מודה לקב"ה ולשופט שהבין כי לא מדובר כאן במשפט של עבירות מין אלא במשפט שסבב סביב טוהר המידות. הייתה כאן רדיפה של יחידת 433 וניסיון של הפרקליטות לתפור לי תיק. החלטתי להיות חכם ולא צודק וקיבלתי את העסקה שהוצעה לי. למרות הקלון, אמשיך לעסוק בעשייה ציבורית".

 

בעבר פורסם תחקיר, שממנו עלה כי חבר של גנדלמן שנעצר הרוויח מקרקע ציבורית כשהפעיל חניונים בעיר. על אף החברות, גנדלמן נמנע לכאורה מהפקעת הקרקע והצביע בדיונים על עסקי חברו במתחם.

משטרה בעירייה (צילום: עידו ארז)
חוקר בעיריית חדרה, הבוקר(צילום: עידו ארז)

עו
עו"ד ליאור אפשטיין המייצג את גנדלמן

שירלי עודד, חברת אופוזיציה במועצת העיר, אמרה בישיבת מועצה ב-2016 לראש העיר, שנעצר היום: "אתה לא יכול לסתום פיות ואתה לא יכול להתנהל בשלטון דיקטטורי, שלטון מושחת ושלטון שמשלם למקורבים כדי שיצלמו כל מיני ישיבות מועצה". היא תהתה אם "ראש העיר מתכוון לתפור ג'וב למקורב בתמורה לכך שסייע לו בבחירות", כשהיא מתכוונת לנהג, שגם הוא נעצר היום.

 

לדברי עודד, בישיבה קודמת השיב ראש העיר "אני לא יודע מי זה". היא אמרה כי "התמונות מוכיחות כמה הוא סייע לו בתקופת הבחירות. האם הוא יועץ, בורר, דובר, האם הוא מושך בחוטים? מדוע בישיבות מועצה הוא נכנס ולוחש באוזניו של ראש העיר? מדוע הוא מתחבק איתו בכל כנס אפשרי? מדוע הוא נכנס לכנסים עם תג של עובד עירייה?".

 

עודד פרסמה הבוקר פוסט בעמוד הפייסבוק שלה: "זהו יום עצוב לעיר. אין בי שמחה לאיד על מעצר של אנשים. כבר ארבע שנים אני טוענת שהשחיתות בעירייה נוגעת בכל פינה. ארבע שנים אני יודעת שבעיר שלנו מתקבלות החלטות משיקולים לא ענייניים ובעיקר החלטות שמיטיביות עם מקורבים על חשבון התושבים".

 

עוד כתבה: "לכל אורך הדרך הושמצתי והושחרתי. תחילה טענו שניסיתי לסחוט את ראש העיר, שכל מה שאני רוצה זה תפקיד, אבל ידעתי את האמת. אני מאמינה שמשטרת ישראל ורשויות החוק ידרשו לתת תשובות במקום שאני קיבלתי רק זלזול והתעלמות".

 

חבר האופוזיציה אוהד מרחב אמר הבוקר ל-ynet: "אני מאחל לראש העיר שהדברים יתבררו כלא נכונים על אף שאנחנו יריבים פוליטים. עם זאת, מהניסיון ומהידע שיש לי, הדברים זעקו לשמיים בשנים האחרונות. הגשתי לפני כמה חודשים יחד עם עוד אנשים תלונה ללהב 433. התרענו על התנהלות שנראתה לנו לא חוקית, כמו מינויים פוליטיים, שימוש בכוח המשרה ועוד, בין היתר בגלל ממצאי דו"ח מבקר המדינה. עם זאת, אציין כי לא הייתי רוצה לראות את השלטון פה מתחלף באמצעות חקירות משטרה. אני מאמין בדמוקרטיה ורק כך נחליף את השלטון".

 

 

 

 

 

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נתן לבייב
צביקה גנדלמן
צילום: נתן לבייב
מומלצים