שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  שתה שמן קנאביס בדיון ועדת הבריאות והורחק

  במהלך הדיון על רפורמת הקנאביס הרפואי שתה אב לילדה חולת אפילפסיה שמן מיצוי של קנאביס במחאה על ביצוע הרפורמה. מעשה זה גרם לפיצוץ הדיון. ליצמן אמר ממש לפני המקרה: "קנאביס לא הוכח כתרופה"

   

   

   

  דיון סוער בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת: הוועדה בראשותו של ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) קיימה היום (ב') דיון מעקב בפיילוט הרפורמה של הקנאביס הרפואי שמוביל משרד הבריאות. במהלך הדיון שתה מאיר קדוש, אב לילדה בתסמונת נדירה שבאה לידי ביטוי בפרכוסים, שמן מיצוי של קנאביס במחאה על הרפורמה וגרם לפיצוצו.

   

  "אנחנו שנה מטופלים בקנאביס רפואי. שנה שהילדה שלי לא מפרכסת בזכות שמן הקנאביס. הילדה שלי לא מקבלת שום תרופה חוץ משמן הקנאביס. הצמח הזה יכול לגדול בכל מקום וכל פינה. אם תגעו ברישיון של הילדה שלי ובזן שעוזר לה אני מבטיח שאני אגדל אותו בעצמי ואני אפתח מעבדה", אמר קדוש לפני ששתה את השמן.

   

  בשלב זה שלף האב את מיצוי שמן הקנאביס שבו מטופלת ביתו, שתה את התרופה והוצא מאולם הישיבה. יו"ר הוועדה הפסיק את הדיון בעקבות המהומה.

   

  לפני פיצוץ הדיון אמר סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה): "קנאביס לא הוכח כתרופה, אבל יש הרבה שצריכים את זה. צריך לתת להם את זה במחיר זול. מי שמשתמש במינון ממוצע המחיר זול. צריך לבדוק למה מטופלים צורכים מינונים כה גבוהים של קנאביס".

   

  שותה שמן קנאביס ()
  שותה שמן קנאביס בדיון בכנסת

   

  עד להפסקת הדיון שטחו מטופלי הקנאביס הרפואי את ביקורתם כלפי הפיילוט שמנהיג משרד הבריאות. במרכז הביקורת – הפסקת הטיפולים באמצעות זני הקנאביס ומחיר הטיפול עבור חולים המקבלים מינונים גבוהים.

   

  לפני כחודש החל משרד הבריאות בפיילוט לרפורמת הקנאביס הרפואי במסגרתו החלו מטופלים לקבל את הסם בבתי המרקחת ולא על ידי המגדלים, כפי שנעשה עד לכניסת הפיילוט לתוקף. הקנאביס הרפואי שנמכר בבתי המרקחת אינו מסווג לזנים של הצמח, כפי שהיה נהוג עד כה.

   

  הקנאביס הרפואי הניתן בבתי המרקחת מסווג על פי מינוני החומרים הפעילים של הצמח, ובראשם מינון ה-THC, החומר הפסיכואקטיבי של הצמח, ומינון ה-CBD.

  מטופלים רבים מלינים כי השינוי בסיווג הטיפול קוטע את הרצף הטיפולי שאליו התרגלו.

   

   

  קנאביס רפואי (צילום: shutterstock)
  קנאביס רפואי. החומר הפעיל בצמח(צילום: shutterstock)
   

  "לא חוזרת לכיסא הגלגלים"

  סלעית סבח, אם לילד כבן 9 אשר אובחן כסובל מאפילפסיה, סיפרה בייאוש לוועדה כי היא ובעלה אינם ישנים בלילה בשל מחלת בנה. "ההתקפים של הבן שלי באים לידי ביטוי בלילה. אנחנו יושבים לידו כל לילה. כל לילה הוא לילה ללא שינה עבורנו.

   

  "הדבר היחיד שקיבלנו הם תרופות פסיכיאטריות שגורמות לבעיה בוויסות החושי, חוסר כישורים חברתיים חוסר תקשורת עם העולם. לפני ארבעה חודשים קיבלנו אישור לשימוש בשמן קנאביס. בארבעה החודשים הללו הבן שלי התחיל לקרוא, הפסיק לאכול עם הידיים הצליח לדבר משפט שלם. הפסיכולוגית שמלווה אותנו 4 שנים הפסיקה את הטיפול בבן שלי. הבן שלי מדבר.

   

  "הוא מביע את התחושות שלו. אנחנו יודעים מה עובר עליו. הוא מתקשר עם חברים. הבן שלי הפסיק לפרכס בלילה. היום אני ישנה בלילה. אם תבטלו את הזנים אני לא יודעת מה יהיה. מי יכול להבטיח לי שזה לא יחזור? זה הבן שלי. זה החיים שלי".

   

  "בזכות שמן הקאנביס הבן שלי מתקשר" (צילום: דימה חבר, תיקון עולם) (צילום: דימה חבר, תיקון עולם)
  "בזכות שמן הקאנביס הבן שלי מתקשר"(צילום: דימה חבר, תיקון עולם)

   

  דנה בר און, מנכ"ל עמותת הקנאביס הרפואי, חולה בניוון שרירים אשר מטופלת בקנאביס רפואי, אמרה בדיון כי "אני מפחדת לחזור לכיסא הגלגלים. אני רוצה להמשיך ללכת. הקנאביס הרפואי עזר לי ללכת. כל אחד ואחד מהמטופלים מפחד שהסימפטומים שלו יחזרו. התוכנית לביטול הזנים תחזיר אותי לכיסא הגלגלים. כרגע יש בחרה שבה אני מטופל מחסור בזן היחיד שעוזר לי לאכול. אין את הזן הזה כבר שבועיים. אתה יודע מה קרה לי שלשום בלילה? הובהלתי לבית החולים כי עשיתי את הטעות ואכלתי".

   

  בר און הוסיפה כי "הרפורמה הזו לא תעבור בלי בג"ץ. אנחנו מתכננים לפנות לבית המשפט לעצור את התהליך הזה. אני לכיסא הגלגלים לא חוזרת".

    

  מנכ"ל משרד הבריאות: "הנזקים ארוכי הטווח מקנאביס הם אדירים"

  מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הביע דאגה מהשימוש הנרחב שנעשה בקנאביס, הן למטרות רפואיות והן למטרות חברתיות. "הקנאביס הוא לא תרופה. הוא מקל על סבל וכאב אבל הוא לא מרפא. אנחנו עובדים רק על פי הוכחות מדעיות. יש עדויות על הקלה בכאב וסבל, אך לא מעבר. הנזקים ארוכי הטווח שיכולים להיות לקנאביס רפואי הם אדירים. נערים נכנסים להתקף פסיכוטי בגלל הסם ולא יוצאים מכך".

   

  בר סימן טוב תיאר כי מטרת העל של הרפורמה היא הפיכת הקנאביס לתרופה: "אנחנו יודעים על חמישה חומרים פעילים שאפשר לעשות להם סטנדרטיזציה. אנחנו במשרד הבריאות סבורים שלגליזציה היא מסוכנת. מנסים לעשות לגליזציה דרך מדקליזציה וזו לא הדרך. אנחנו מחפשים סטנדרט קליני. יש הרבה פחד וחשש בקרב הרופאים להיכנס לתחום הזה. יש חוסר ביטחון קליני וגם הרופאים בסופו של דבר לא יודעים מהן השפעות ארוכות הטווח של הטיפול".

   

  "לא הוכח כתרופה", סגן שר הבריאות יעקב ליצמן (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
  "לא הוכח כתרופה", סגן שר הבריאות יעקב ליצמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  מנכ"ל המשרד דיבר בדיון גם על עליית המחיר ממנו חוששים המטופלים הצורכים מינונים הגבוהים מ-30 גרם בחודש: "עד כה כל החולים שילמו מחיר קבוע של 370 שקלים בחודש, ללא קשר למינון שקיבלו. במצב הזה המטופלים במינונים הנמוכים סבסדו את המטופלים במינונים הגבוהים. זה לא מצב תקין. אני מודאג מהכמויות והמינונים שמקבלים מטופלים. אנחנו יודעים מהמשטרה שזה דולף מהמטולים לציבור".

   

  בר סימן טוב תיאר כי בקרוב יצטרפו בתי מרקחת נוספים לפיילוט וכי היחידה לקנאביס רפואי (היק"ר) תייעל בקרוב את עבודתה וכי משרד הבריאות יעביר בחודשים הקרובים את העבודה המנהלית לחברה במיקור חוץ, דבר שעתיד להקל על העומס הכבד איתו מתמודד היק"ר.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים