שתף קטע נבחר

אל על מאבדת גובה: הפסידה מתחילת השנה כ-12% מנתח השוק

חברת התעופה רשמה גידול של 1.88 אחוזים במספר הנוסעים מתחילת השנה, אולם מספר הנוסעים הכללי בנתב"ג באותה תקופה זינק בכ-16 אחוזים. נתונים נוספים: צניחה של 24 אחוזים במספר הטסים לאנטליה, וזינוק חד ביציאת ישראלים לסיני

מטוס אל על (צילום: shutterstock)
מטוס אל על(צילום: shutterstock)
 

נתח השוק של חברת אל על ממשיך לרדת והיא לא עומדת בתחרות מול חברות התעופה החדשות שנכנסות לפעילות בנתב"ג ומגדילות את הפעילות שלהן חודש אחר חודש. כך עולה מהדו"ח לחודש מאי של רשות שדות התעופה. נתח השוק של חברת התעופה ירד בחודש מאי בכ-10 אחוזים בהשוואה לחודש מאי בשנה שעברה.

 

בחודש שעבר הטיסה חברת אל על 491,473 נוסעים ורשמה גידול של 2.23 אחוזים בהשוואה למספר הנוסעים בחודש מאי 2017, אולם מדובר בגידול מזערי בהשוואה לגידול הכללי בתנועת הנוסעים בנתב"ג שעמד על קרוב ל-14 אחוזים.

 

בחודשים ינואר-מאי הטיסה חברת אל על 2,141,789 נוסעים, גידול של 1.88 אחוזים בהשוואה לנתוני התקופה המקבילה בשנה שעברה. אולם, הגידול בתנועת הנוסעים בנתב"ג באותם חודשים עמד על קרוב ל-16 אחוזים. בעקבות זאת ירד נתח השוק של אל על בכ-12 אחוזים.

 

נתוני רשות שדות התעופה מלמדים כי בחודש מאי חלה ירידה של 10.17 אחוזים במספר הנוסעים שטסו בקו בין ישראל לטורקיה. עם זאת, יש לציין כי כן נרשמה עלייה של 13.48 אחוזים במספר הנוסעים בקו זה מתחילת השנה.

 

 

אנטליה טורקיה (צילום: שאטרסטוק)
החוף של אנטליה(צילום: שאטרסטוק)

הירידה בחודש מאי נובעת בעיקר בשל צניחה של 26.44 אחוז במספר הישראלים שטסו בקו תל אביב-אנטליה. הסיבות לירידה הן חודש הרמאדן שבו רבים מהמוסלמים אינם יוצאים למלונות בשל הצום, ועצירת חלק מטיסות השכר לאנטליה נוכח החרפת היחסים בין המדינות.

 

גידול גם במספר הישראלים שטסים לחו"ל 

נתונים שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מלמדים על המשך מגמה של גידול בתיירות הנכנסת לישראל. בחמשת החודשים הראשונה של השנה הגיעו לישראל 1.75 מיליון תיירים, נתון המשקף זינוק של 22 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה בשנת 2017.

 

מתוך כלל התיירים, כ-1.5 מיליון הגיעו לישראל דרך האוויר, כולל תיירים שהגיעו בטיסות ישירות לאילת. מספר התיירים שהגיעו בטיסות לאילת היה 63 אלף, גידול חד של 74 אחוזים בהשוואה לנתוני שנת 2015.

אילת, ממשיכה להתחזק (צילום: גלעד כרמלי) (צילום: גלעד כרמלי)
אילת, ממשיכה להתחזק(צילום: גלעד כרמלי)
 

יחד עם זאת מתברר כי בחודש מאי חלה התמתנות במגמת הגידול ומספר התיירים שהגיעו לישראל בדרך האוויר (344 אלף) גדל ב-13 אחוזים בלבד, זאת בעיקר נוכח העובדה שבחודש מאי הופסקה תיירות החורף לאילת.

 

עוד עולה מהנתונים כי גם הישראלים לא מפסיקים לצאת לחו"ל. 613 אלף יציאות לחו"ל של ישראלים נרשמו בחודש מאי, גידל של 10.5 אחוזים בהשוואה לחודש מאי בשנה שעברה. בחודשים ינואר-מאי נרשמו כ-2.765 מיליון יציאות של ישראלים לחו"ל, גידול של 14.3 אחוזים. הנתון הבולט ביציאות הישראלים לחו"ל הוא הזינוק של 135.4% ביציאות של ישראלים למצרים דרך מעבר טאבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים