שתף קטע נבחר

נתניהו קיים דיון על האירוויזיון בלי רגב: "ללא מעורבות פוליטית"

בשיחת ועידה טלפונית בהשתתפות נתניהו, השרים כחלון וקרא והיועץ המשפטי לממשלה הוחלט כי רק תאגיד השידור ינהל את המגעים על אירוח האירוויזיון. מטעם רגב נמסר בתגובה: "הוא שוחח גם איתה, הסוגיה תידון בהמשך"

 

נטע ברזילי ובנימין נתניהו (צילום: חיים צח  לע
בנימין נתניהו ונטע ברזילי(צילום: חיים צח לע"מ)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים ביום שישי האחרון שיחת ועידת טלפונית בנושא האירוויזיון שבה הוחלט שלא תהיה התערבות פוליטית בנושא ורק תאגיד השידור הציבורי "כאן" ינהל את כל ההליך מול איגוד השידור האירופי (EBU). בשיחת הועידה השתתפו שר האוצר משה כחלון, שר התקשורת איוב קרא והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. שרת התרבות והספורט מירי רגב לא זומנה לשיחה שהתקיימה יום אחרי סאגת ההודעה של נבחרת ארגנטינה על ביטול הגעתה לירושלים למשחק ידידות.

 

 

רוב השיחה הוקדש לשאלת חוק התאגיד. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הבהיר למשתתפים שאם הממשלה לא תוותר על פיצול התאגיד, היא תפגע בסיכויים שלה לארח את האירוויזיון. בדיון הייתה הסכמה - כנראה כלקח מהכשלון סביב הזמנת נבחרת ארגנטינה - שלא תהיה התערבות פוליטית בכל תהליך האירוויזיון ורק התאגיד ינהל אותו.

 

נטע ברזילי באירוויזיון 2018 (צילום: רויטרס)
נטע ברזילי לאחר הזכייה באירוויזיון בליסבון (צילום: רויטרס)

 

חדשות ערוץ 20 דיווחו כי בשיחה הוחלט שהממשלה גם לא תתערב בבחירת העיר שתארח את הארוויזיון ולא תתעקש על קיום התחרות בירושלים. ואולם גורמים שנכחו בדיון טענו ששאלת העיר המארחת כלל לא עלתה בשיחת הוועידה. גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו ש"ראש הממשלה עוד לא נדרש לנושא". לגבי סוגיית מידורה של רגב נמסר מלשכת ראש הממשלה כי "השרה רגב מעודכנת באופן שוטף". מטעם שרת התרבות והספורט נמסר כי "השרה רגב עודכנה על השיחה הזו. ראש הממשלה שוחח בסוגיית האירוויזיון גם עם השרה רגב ומן הסתם סוגייה זו תידון בהמשך".

 

 

ראש הממשלה נתניהו צפוי לקיים השבוע דיון נוסף בסוגיית האירוויזיון בהשתתפות השרים רגב וכחלון שתעסוק בשאלת תקציב התחרות, ואולי גם בסוגיית העיר המארחת. ישראל נדרשת לתקציב גדול של כ-50 עד 60 מליון שקל. בדיון צפויים לדון גם בשאלת מיקום התחרות. רגב מחזיקה בדעה שאם התחרות לא תתקיים בירושלים אין טעם בכלל לקיימה בארץ. שרים אחרים מחזיקים בדעה שהממשלה לא צריכה להתערב בבחירת העיר וכי צריך לאפשר לאיגוד השידור האירופי ולתאגיד "כאן" לבחור את העיר בהליך מכרז מסודר. נציגי התאגיד צפויים לפגוש את אנשי האיגוד בשבוע הבא ולהציג להם ארבע מצגות של הערים שניגשו למכרז: תל אביב, חיפה, אילת וירושלים.

 

האירועים שליוו את ביטול המשחק בין ארגנטינה לישראל, עוררו דאגה בקרב מפיקי תחרות האירוויזיון בארץ. גורמים בכירים, שמעורבים בפרטים, אמרו כי "אם הפוליטיקאים יתעקשו להתערב - יש סכנה אמיתית לקיום האירוויזיון בישראל", אמרו גורמים בכירים שמעורבים בפרטים.

 

האירופים ביקשו "מקום לא מפלג"

בפגישת העבודה הראשונה שנערכה בנוגע לאירוויזיון 2019 בין נציגי איגוד השידור האירופי לבכירי תאגיד השידור הישראלי, שאמור להפיק את התחרות, הבהירו האירופים כי הם אינם מוכנים לסבול התערבות פוליטית מכל סוג שהוא. "הם נתנו לנו את אוקראינה בתור דוגמה", אמרו בכירים, "כמעט העיפו אותה בגלל הדבר הזה. אנחנו צריכים להיות זהירים. אנשי התאגיד הבהירו שהממשלה בישראל לא מתערבת וניסו להיות ממלכתיים".

גשר המיתרים בכניסה לירושלים. האם תזכה לארח את האירוויזיון ב-2019? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
גשר המיתרים בכניסה לירושלים. האם תזכה לארח את האירוויזיון ב-2019?(צילום: shutterstock)
 

הדרישה של האירופים הייתה ל"מקום לא מפלג" ובכך נשלח למעשה רמז עבה לכיוון ירושלים. "המטרה שלנו היא שמדינות לא יחרימו את מקום האירוע", אמרו הנציגים האירופים למקביליהם הישראלים. בנוסף לעניין העיר המארחת את התחרות, ציינו האירופים בפגישה את התנאים המינימליים הדרושים לקיום התחרות בישראל. הדרישה העיקרית היא אולם סגור עם עשרת אלפים מקומות לפחות, אך בעניין זה תיתכן פשרה שתאפשר לסטות ממספר זה ולקיים את האירוע באולם קטן יותר. בנוסף הבהירו האירופים כי נדרשת כמות של לפחות 3,000 חדרי מלון וכן אופציה של שינוע והסעות 24 שעות ביממה.

 

במסיבת העיתונאים שכינסה השרה רגב בשבוע שעבר, בעקבות הודעת הביטול של נבחרת ארגנטינה, התייחסה גם לשאלות סביב קיום האירוויזיון בירושלים: "ירושלים היא לא סוגיה פוליטית. ירושלים היא מקור הגאווה של מדינת ישראל והעם היהודי בעולם כולו. מספיק להתייחס לירושלים כעניין פוליטי. ירושלים היא בירתו של העם היהודי ושל מדינת ישראל. אין לנו שום סיבה לא להתנצל על כך ולא להתחיל להסביר הסברים על עניין ירושלים. כשנגיע לעניין האירוויזיון - נתייחס אליו". ביטול תחרות הזמר בישראל עלולה לעלות למשלם המסים 12 מיליון אירו (50 מיליון שקלים).

 

לפי הדרישות המינימליות לקיום תחרות השירה האירופית בישראל, צריכה המדינה להפקיד ערבות של כ-50 מיליון שקלים, שמהווים מעין "דמי רצינות". אם בגלל סיבה כזאת או אחרת תתבטל התחרות בישראל, יוכל איגוד השידור האירופי (EBU) לחלט את הערבויות.


פורסם לראשונה 10/06/2018 23:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח  לע"מ
נתניהו ונטע ברזילי
צילום: חיים צח לע"מ
מומלצים